Informacje 2015-10-13

Fabryka BMO ruszy jeszcze w październiku

Linia do wytwarzania fundamentów morskich elektrowni wiatrowych w fabryce Bilfinger Mars Offshore w Szczecinie jest już gotowa do uruchomienia. 12 października odbyły się pierwsze testy produkcji.

Hala produkcyjna zakładu Bilfinger Mars Offshore - linia do wytwarzania platform pośrednich jest już skompletowana /fot.: mat. prasowe / Hala produkcyjna zakładu Bilfinger Mars Offshore - linia do wytwarzania platform pośrednich jest już skompletowana /fot.: mat. prasowe /
Wybudowana za ponad 500 mln zł na wyspie Ostrów Brdowski fabryka Bilfinger Mars Offshore ma już zapewnioną pracę na co najmniej kilkanaście miesięcy. Jeszcze w lipcu pozyskała kontrakt na produkcję 91 platform pośrednich przeznaczonych na farmę wiatrową Race Bank na Morzu Północnym. Klientem BMO jest Dong Energy AS – światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.
 
Produkcja ruszy jeszcze w tym miesiącu, a załadunek pierwszych elementów planowany jest na czerwiec 2016 roku. Realizacja całego kontraktu potrwa do grudnia 2016 roku. Konstrukcje, które zostaną wyprodukowane, będą ważyły łącznie około 30 tys. ton, a ich długość wyniesie ponad 2 km. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro (dokładna kwota jest objęta tajemnicą biznesową).
 
Należąca do Bilfinger Marine & Offshore Systems oraz Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS fabryka stanie się jednym z największych pracodawców w regionie – już teraz zatrudnia blisko 200 osób, a docelowo będzie potrzebować nawet pół tysiąca pracowników. Fundamenty morskich wież wiatrowych będą tam wytwarzane w systemie ciągłym.
 
Nowoczesne wyposażenie fabryki BMO pozwoli stosować w trakcie produkcji innowacyjne, pionierskie rozwiązania technologiczne. – Zakład posiada unikalne w skali Europy wyposażenie. Wśród najważniejszych urządzeń zainstalowanych w fabryce warto wymienić cyfrowego robota do spawania oraz automaty do spawania orbitalnego. Niebawem w zakładzie pojawi się olbrzymia suwnica o udźwigu 1400 ton i wysokości 120 m (dla porównania suwnice Stoczni Szczecińskiej są wysokie na 80 m i mogą udźwignąć 300 - 450 ton) – wypowiada się w imieniu inwestora Szymon Kostiuk, specjalista ds. public relations.
 
Odbiorcami produkowanych elementów będą m.in. kontrahenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii. – Widzimy również możliwości współpracy fabryki BMO i MSR Gryfia przy realizacji kontraktów z dziedziny offshore. Oba podmioty, w których udziałowcem jest fundusz MARS, mogą stać się naturalnymi partnerami biznesowymi – mówi Piotr Słupski, prezes MS TFI, zarządzającego funduszem MARS FIZ.
 
ak
Tematy: Gryfia (21) | Bilfinger Mars Offshore (14) | Zakład Seryjnej Produkcji Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych (7) | Ostrów Brdowski (4) | Fundusz Inwestycyjny MARS (3) | Piotr Słupski (2) |
aktualizowano: 2015-10-19 16:14
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: