Informacje 2012-03-20

Domy, na których zaoszczędzisz

Ponad 200 firm z kraju i zagranicy zaprezentowało się podczas 21. Międzynarodowych Targów Budowlanych Bud-Gryf Szczecin oraz Energia. W tym roku dominującym trendem były rozwiązania ekologiczne i energooszczędne.

Twórcy domu niskoeenergetycznego  /fot.: KZ / Twórcy domu niskoeenergetycznego /fot.: KZ /

Bud-Gryf jak co roku przyciągnął do szczecina przedstawicieli branży budowlanej, architektów, deweloperów, a także indywidualnych inwestorów. Podczas imprezy prezentowali oni swoje produkty, ze szczególnym naciskiem na nowe technologie, materiały i rozwiązania budowlane oraz technologie związane z energią odnawialną.

Już drugi rok z rzędu jednym z centralnych punktów ekspozycji był dom energooszczędny. Na terenie hali stanął fragment budynku stworzony w technologii i przy użyciu materiałów pozwalających na zaoszczędzenie energii i obniżenie kosztów eksploatacji. – Chciałam wprowadzić do naszej imprezy jakiś element edukacyjny, w atrakcyjnej formie – mów Olga Szynkowska, komisarz targów. – Niestety inwestorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, dlaczego pewne materiały są droższe, jakie parametry powinni brać pod uwagę i jakie korzyści i oszczędności w późniejszym czasie może przynieść to, że na etapie budowy zdecydujemy się na lepszej jakości materiały.

Franciszek Kadłubek z firmy FranGut specjalizuje się w wykonywaniu domów energooszczędnych. Był również wykonawcą tego stojącego w hali MTS. – Oczywiście, w taki energooszczędny dom trzeba zainwestować nieco więcej – mówi. – Jego cena może być wyższa o ok. 10-15 proc. od tradycyjnego, z najtańszych materiałów. Według moich obliczeń, koszt takiego 130-metrowego domu „pod klucz” może zamknąć się w ok. 400 tys. zł.
W przypadku takiego niskoenergetycznego domu niemal wszystkie elementy są wykonywane z najnowocześniejszych materiałów pozwalających na oszczędzanie energii: od wylewki, poprzez izolację i tynki, po okna i drzwi. Ich zastosowanie pozwala nawet na czterokrotne obniżenie kosztów utrzymania takiego domu.

Pierwszego dnia targów odbyła się także giełda kooperacyjna, organizowana przez Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – SCP.  - W giełdzie wzięło udział ponad 50 firm z naszego województwa, ale także z innych rejonów kraju oraz z Niemiec i z Czech – mówi Katarzyna Męcińska, organizatorka giełdy. – W sumie odbyło się około 120 rozmów. Wielu uczestników umawiało się na kolejne spotkania i jest duża szansa, ze przynajmniej część firm, które się u nas spotkały, rozpocznie współpracę.

Zdaniem Katarzyny Męcińskiej tego typu inicjatywy są bardzo chwalone przez przedsiębiorców, gdyż w jednym miejscu i czasie pozwalają im spotkać sie bezpośrednio z przedstawicielami firm i branż, które ich interesują. To pozwala zaoszczędzić dużo czasu, bo każdy z uczestników wie, z kim się spotka, czego oczekuje, o co chce zapytać, itd.

Podczas Targów rozstrzygnięto również konkurs „Wyróżniony wyrób”, organizowany przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie a także przyznano Godło Złoty Kask od Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa i Międzynarodowych Targów Szczecińskich. W pierwszym z nich medale otrzymali: firma FHU M&M Mariusz Mańkowski za zbiornik Paliwa Fuelmaster z terminalem XTRACK, KONBET Sp. z o.o. za kształtkę wieńcową TERMOBET oraz LAKMA SAT Sp. z o.o. za tynk kwarcowy Francesco Guardi Collezione. Godło „Złoty Kask” powędrowało również do firmy LAKMA SAT, zasystem natryskowy LAKMA TERM, a szczególności za innowacyjne rozwiązanie technologii nanoszenia. 
 

KZ

Tematy: Szczecin (597) | budownictwo (118) | targi (75) | energia (17) | giełda kooperacyjna (4) |
aktualizowano: 2012-06-03 12:39
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: