Czy biznesplany zmienią się w biznes?
26 października poznamy laureatów konkursu przystanek Sukces. Jego uczestnicy pisza biznesplany. Autorzy najlepszych korzystają ze wsparcia ekspertów i zmienią je w realny biznes.
Waznym elementem konkursu są Wizyty-Inspiracje. W tym roku powodzenie inicjatywy przekroczyło oczekiwania organizatorów, czyli Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości - w Wizytach-Inspiracjach udział wzięło ponad 100 osób, w tym uczniowie ze szczecińskichszkół: m.in. Liceum Katolickiego oraz Techników: Samochodowego, Kolejowego i Ogrodniczego.
Pierwszy przystanek to Technopark Pomerania pełniący m.in. rolę inkubatora młodych start-upów. Sektor IT reprezentowała firma Teonite, która tworzy oprogramowanie biznesowe takie jak platforma umożliwiająca konsumentom dostęp do zakupionych treści video na dowolnym urządzeniu. Dla jednego z największych niemieckich dostawców rozwiązań POS firmy GastroFix programiści firmy zbudowali narzędzie umożliwiające analizy w czasie rzeczywistym m.in. danych produkcyjnych, informacji pogodowych, informacji o systemach sprzedaży.
Kolejny przystanek to agencja reklamowa Virtual People. Goście firmy dowiedzieli się jakie są obecnie trendy w marketingu – to np. „sprawdź czy nie szukasz”, marketing wiedzowy i co oznacza kreowanie w-wizerunku.
Następny gospodarz wizyty-inspiracji, firma Danelec Marine zajmuje się technicznym wsparciem urządzeń nawigacyjnych oraz bezpieczeństwem na statkach, w tym map elektronicznych i czarnych skrzynek.
Później była Foonka, czyli firma tworząca pościel inspirowana naturą. Wszystko zaczęło się od tęsknoty za latem i nocami spędzonymi pod gołym niebem, gdy projektanci z polskiego studia projektowego Dizeno, małżeństwo ze Szczecina – Gosia i Marcin Dziembaj wpadli na pomysł stworzenia pościeli imitującej stóg siana. Tak właśnie powstała pościel Hayka, która w roku 2013 po raz pierwszy pojawiła się na wystawie konkursowej Design Open Space podczas Wroclove Design Festival. Odbiór produktu był tak pozytywny, że projektanci postanowili wprowadzić pościel na rynek. W ten sposób pojawiła się marka HAYKA®,a po zmianie nazwy Foonka, która w swojej ofercie posiada naturalnie inspirujące produkty wyposażenia wnętrz.
W świat technologii wprowadził uczestników konkursu Przemysław Gajdziński z Carbon Fox – firmy, która jest doskonałym przykładem innowacyjnego przedsiębiorstwa, które docenia rolę synergii nauki i biznesu. Współpracuje z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, zatrudnia jego studentów, a przede wszystkim opracowuje nowatorskie rozwiązania kompozytowe dla wielu branż i firm z całego świata. Specjalnością firmy Carbon Fox są polimerowe kompozyty hybrydowe, które cechują się bardzo niską wagą przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości. To co wyróżnia przedsiębiorstwo, to nowatorskie podejście. Z dokonaniami Carbon Fox możemy się spotkać w codziennym życiu. Szczecińska firma wprowadziła na polski rynek systemy podłogowe, które wykorzystywane są w pojazdach szynowych PESA. Ten sam system podłogowy wykorzystywany jest również w wagonach warszawskiego metra Siemens Inspiro. Kolejna branża, to Motorsport. Dokonaniami specjalistów od technologii kompozytów zainteresowała się firma X-Raid należąca do grupy BMW.
Uczniowie poznali także stworzoną przez Natalie Palacz markę True Rider, która wprowadziła możliwość spersonalizowania odzieży i akcesoriów jeździeckich.
W programie była tez wizyta w start-upie Aerobits, który wyrósł z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Prezentuje on technologię do ochrony załogowego ruchu lotniczego, czyli samolotów, przed potencjalną kolizją z bezzałogowymi systemami latającymi, czyli dronami. Firma opracowała rozwiązania lotnicze, przy pomocy których drony mogą pozycjonować samoloty, by uniknąć zderzenia.
Ostatnia wizyta miała miejsce w siedzibie organizatora Przystanku Sukces, czyli w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, gdzie młodzi przyszli przedsiębiorcy poznali m.in. ofertę poręczeń, pożyczek, inwestycji kapitałowych, szkolenia oraz doradztwa.
SG