Budownictwo i inwestycje
Swoją ofertę prezentują na targach producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych, stolarki okiennej i drzwiowej, narzędzi, chemii budowlanej, materiałów izolacyjnych, wyposażenia mieszkań, maszyn budowlanych, wyrobów betonowych i z kamienia. Targom Bud-Gryf towarzyszy prezentacja „Elementy murowe – budownictwo energooszczędne, czyli ściana – jaka, z czego i dlaczego?” Zaprezentowane na niej zostaną materiały budowlane służące zbudowaniu ściany jedno- lub wielowarstwowej z uwzględnieniem współczynnika przenikania ciepła.
Pierwszego dnia Bud-Gryfu odbyła się konferencja z udziałem Piotra Stycznia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
- W Polsce brakuje obecnie 100 tys. mieszkań socjalnych, 200 tys. lokali własnościowych dla młodych małżeństw i ok. 500 tys. lokali własnościowych, które mogłyby zostać przekazane na rynek wynajmu. Jednak stworzenie nowoczesnego rynku najmu nie jest łatwe, bowiem art. 64 konstytucji chroni prawo własności, a art. 75 silnie chroni lokatorów. Jak pogodzić te przepisy?- zastanawiał się wiceminister.
Energia i inwestycje
Targi Budowlane Bud-Gryf odbywają się równolegle z Targami Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej Energia oraz Targami Dużych Inwestycji TDI – tworząc największe wydarzenie targowe branży budowlanej i energetycznej na Pomorzu Zachodnim i jedno z większych w Polsce.
Wystawcy tegorocznych targów Energia to firmy z całej Polski, a także z Niemiec, Danii, Szwecji. Wśród nich będą firmy stawiające elektrownie wiatrowe „pod klucz” oraz mniejsze, przydomowe elektrownie wiatrowe, słoneczne, pompy ciepła czy biogazownie.
- Rozpoczęliśmy sprzedaż przydomowych, amerykańskich turbin wiatrowych marki Urban Green Energy – mówi Małgorzata Czepukojć z koszalińskiej firmy Ekowodrol. - Najmniejsza turbina o mocy 1 kW pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych trzyosobowej rodziny.
Cena takiego urządzenia to 11 tys. dolarów.
Targi Dużych Inwestycji to impreza skierowana do firm i przedsiębiorców zainteresowanych możliwościami inwestowania w naszym regionie. Podczas trzech dni targów będą oni mieli szansę spotkać się z przedstawicielami gmin i powiatów, a także zapoznać się ze szczegółową ofertą inwestycyjną samorządów.
Kooperacja coraz popularniejsza
Pierwszego dnia targów odbyła się międzynarodowa giełda kooperacyjna, przygotowana we współpracy z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego - SCP, skierowana do branży budowlanej oraz sektora energii odnawialnej i konwencjonalnej. Brało w niej udział ponad 60 firm z Polski i Europy.
- Poprzednie edycje giełdy zaowocowały m. in. Współpracą hiszpańskiej firmy budowlanej z polską firmą pośrednictwa pracy – mówi Katarzyna Męcińska z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego – SCP.
mab