Informacje 2011-03-24

Budowa terminalu LNG rusza pełną parą

Premier Donald Tusk i minister Aleksander Grad wzięli w środę udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminalu LNG w Świnoujściu.
Goście z aktem erekcyjnym /fot. Polskie LNG/ Goście z aktem erekcyjnym /fot. Polskie LNG/
Otwarcie centrum szkoleniowego w AM /fot.Polskie LNG/
Otwarcie centrum szkoleniowego w AM /fot.Polskie LNG/
Podpisanie aktu erekcyjnego /fot. Polskie LNG/
Podpisanie aktu erekcyjnego /fot. Polskie LNG/

- Gazoport to element całego ciągu przedsięwzięć, które mają złożyć się na bezpieczeństwo energetyczne Polaków i bezpieczeństwo energetyczne całej Europy  - powiedział podczas uroczystości Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. - To jest prawdziwa dywersyfikacja. Za tym dziwnym słowem kryje się bezpieczeństwo i rzeczywista niezależność od jednego źródła dostawy gazu.

Kamień węgielny został wmurowany na placu budowy w miejscu, w którym staną dwa zbiorniki na skroplony gaz. Pod Aktem Erekcyjnym, oprócz Premiera i Ministra Skarbu, swoje podpisy złożyli także Zbigniew Rapciak, prezes Polskiego LNG oraz Tomasz Tomczak, przedstawiciel wykonawcy konsorcjum Saipem-Techint-PBG.

- Dzisiejsza uroczystość wieńczy wielomiesięczne prace przygotowawcze, które często są niewidoczne i przez to niedoceniane – mówi Zbigniew Rapciak. – Przed nami 1196 dni wytężonych działań. Z każdym kolejnym dniem krajobraz tej budowy będzie ulegał przemianie, aby 30 czerwca 2014 roku osiągnąć stan przez wszystkich oczekiwany.

Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Zgodnie z harmonogramem, jako pierwsze powstawać będą zbiorniki na gaz LNG. Własnie rozpoczynają się prace nad budową ich fundamentów. W tym roku zostaną też wzniesione żelbetowe ściany pierwszego zbiornika. Równocześnie będzie powstawać estakada, którą przebiegać będą rurociągi transportujące gaz ze statków. W 2012 r. staną żelbetowe ściany drugiego zbiornika, a następnie ruszy spawanie stalowych wewnętrznych ścian w obu powstających kolosach. Terminal LNG zostanie uruchomiony 30 czerwca 2014 roku.

Po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, w szczecińskiej Akademii Morskiej odbyło się także otwarcie Europejskiego Centrum Szkoleniowe LNG (ECSLNG). Jest to wspólne przedsięwzięcie spółki Polskie LNG S.A., Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Znajdują się w nim cztery symulatory najnowszej generacji, wiernie odwzorowujące warunki pracy gazoportu.

Już teraz w AM działają studia podyplomowe w zakresie obsługi terminalu LNG. W przyszłości podobnym szkoleniem objęci zostaną również pracownicy różnych sektorów gospodarki. Zdobędą w ten sposób kwalifikacje w zawodach, które nie są obecnie wykonywane w Polsce. Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG było już promowane na międzynarodowych konferencjach branży gazowej i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Stąd  przekonanie jego twórców, że już niedługo możemy stać się kuźnią specjalistów o światowych kwalifikacjach.

- Chciałbym podkreślić dalekowzroczność i współpracę ludzi nauki i ludzi biznesu, którzy potrafili przewidzieć nadchodzące potrzeby i zaprojektowali Europejskie Centrum Szkolenia LNG – mówił podczas uroczystości minister Aleksander Grad. -  Dzięki temu mamy w  Szczecinie ośrodek dysponujący niezwykle nowoczesnymi urządzeniami, które pozwolą  wyszkolić specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie w gazoporcie oraz na statkach transportujących skroplony gaz.  To ważne miejsce dla przyszłości Polski i rozwoju technologii, które pojawią się wraz z powstaniem terminalu LNG.
 

KZ

Tematy: Szczecin (597) | Świnoujście (64) | gaz (23) | Akademia Morska (18) | Polskie LNG (14) | gazoport (12) | Zbigniew Rapciak (4) | Donald Tusk (1) |
aktualizowano: 2011-03-28 23:33
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: