Informacje 2015-11-06

Bridgestone rośnie w Stargardzie

835 osób zatrudnia stargardzka fabryka opon Bridgestone po zakończonej rozbudowie i uruchomieniu nowej linii do produkcji pasów bieżnika.

Gert Jansen, plant manager Bridgestone Stargard /fot.: Michał Abkowicz / Gert Jansen, plant manager Bridgestone Stargard /fot.: Michał Abkowicz /

Fabryka w Stargardzie Szczecińskim jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Na powierzchni 147 tys. m kw. przez całą dobę, w systemie czterobrygadowym produkowane są wysokiej jakości opony do samochodów ciężarowych i autobusów. Dzięki zakończonej 6 listopada inwestycji wartej 120 mln euro powstają tu m.in. najnowocześniejsze, paliwooszczędne opony serii ecopia oraz pasy bieżnika marki Bandag do bieżnikowania opon w ciężarówkach i autobusach. Ta technologia umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji dużych opon, ponieważ daje im ona „drugie życie” oraz jest  korzystna z punktu widzenia środowiska naturalnego.

Produkcja zaczyna się na etapie wytwarzania gumy. Surowce do jej produkcji trafiają do zakładu ze szczecińskiego portu, do którego przypływają statkami z różnych stron świata. Fabryka przetwarza dziennie 124 tony gumy, z której powstaje 3600 opon i 1700 pasów bieżnika. Bridgestone Stargard dostarcza swoje produkty do klientów na całym świecie, w tym do największych producentów pojazdów jak: Daimler, IVECO, Volvo czy Scania.

– Projekt inwestycyjny obok rozbudowy fabryki to także wdrożenie nowoczesnych technologii produkcji opon. Jego zakończenie jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej firmy, ale także regionu zachodniopomorskiego i branży oponiarskiej – mówi Gert Jansen, szef fabryki Bridgestone Stargard. – Polska jest jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w Środkowo-Wschodniej Europie. Po pierwsze, ma bardzo dogodną lokalizację – bliskie sąsiedztwo z Niemcami, czyli największym rynkiem zbytu. Dodatkowo Polska stworzyła bardzo przyjazne otoczenie dla naszych interesów – włożyła wiele wysiłku, by poprawić całą infrastrukturę oraz administrację. Zachętą są też specjalne strefy ekonomiczne, w których można zainwestować i korzystać z ulg podatkowych, a także dobra infrastruktura telekomunikacyjna. Oprócz tego w Polsce mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Młode pokolenie jest bardzo przedsiębiorcze i wykształcone oraz efektywne w pracy – dodaje.

Wybudowana w 2009 roku fabryka w Stargardzie jest jednym z czterech zakładów produkcyjnych Bridgestone Corporation w Polsce. Łączna wartość inwestycji japońskiego koncernu w naszym kraju wyniosła ponad 536 mln euro, co czyni go jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Założony w 1931 roku koncern posiada ponad 170 fabryk ogumienia na całym świecie i zatrudnia ponad 144 tys. pracowników.

mab

Tematy: inwestycja (310) | przemysł (84) | Stargard Szczeciński (35) | motoryzacja (16) | Bridgestone (11) |
aktualizowano: 2015-11-12 21:04
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: