Biznesowa współpraca z „Policami” z myślą o środowisku
Spółka Kemipol zastosuje nieprzydatny w polickich zakładach chemicznych produkt uboczny do oczyszczania ścieków.
Dotychczas polickie zakłady chemiczne składowały siarczan żelaza, powstający podczas wytwarzania bieli tytanowej, na terenie zakładu nie mając pomysłu na jego zagospodarowanie. Zastosowanie tego odpadu znalazła w swoim zakładzie firma Kemipol – będzie go wykorzystywać jako surowiec do produkcji koagulantów dla oczyszczalni ścieków.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” i spółka Kemipol, należąca do jej grupy kapitałowej, 20 grudnia podpisały umowę dotyczącą sprzedaży siarczanu żelaza. Obie firmy współpracują przy wykorzystaniu odpadów poprodukcyjnych od blisko 25 lat.
– Przy produkcji jednej tony bieli tytanowej powstają ok. dwie tony siarczanu żelaza. Kiedyś stanowiło to poważny problem dla Zakładów Chemicznych – mówi Grzegorz Laskowski, dyrektor handlowy wydziału produkującego biel tytanową w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne "Police".
Koagulanty produkowane przez Kemipol wspomagają proces oczyszczania wody i ścieków oraz poprawiają jego efektywność. Zaopatrują się w nie m.in. oczyszczalnie ścieków w Szczecinie i Policach. Trafiają także do wielu oczyszczalniach ścieków na terenie całej Polski oraz za granicę.
Grupa Azoty Police ma w spółce Kemipol 34 proc. udziałów, reszta należy do fińskiej firmy branży chemicznej Kemira i Banku Ochrony Środowiska.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty S.A. jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową i największą w Polsce firmą chemiczną (w jej skład wchodzą zakłady z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla). Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych. Łącznie „Police” zatrudniają ok. 2,4 tys. pracowników.
ak
Wszystkich rekordów: