Będą kolejne skandynawskie inwestycje
Zdaniem Kaare Nordbo, regionalnego przedstawiciela SPCC, który sam mieszka w Polsce od ponad 15 lat, Skandynawowie dobrze czują się w Szczecinie i w okolicznych parkach przemysłowych – tam w większości trafiają ich projekty. Decyduje o tym lokalizacja i co raz większa ilość istniejących już zagranicznych firm w naszym regionie. Co więcej, trafiają tu nie tylko nowe projekty, ale również przenoszą się firmy, które od dawna istniały już w Polsce. To Szczecin
i okolice są dla nich najatrakcyjniejsze.
- Tak o przenosinach z Trójmiasta do Szczecina zdecydował duński Elwin – wskazuje
Kaare Nordbo. – Ta część Polski jest naturalną pierwszą przystanią dla inwestycji z północnej Europy. Szczecin i województwo mają wszystko, co jest nam potrzebne, by w pełni realizować swoje pomysły biznesowe. No, może prawie wszystko.
Nordbo dostrzega, że przed Szczecinem i regionem kolejne otwarcie na Skandynawię.
W maju 2012 rusza lotnicze połączenie Norwegian z Kopenhagą, a to jest właśnie to, czego wielu przedsiębiorcom brakowało bardzo. I nie chodzi wyłącznie o szybki kontakt z Kopenhagą. – Dzięki temu cała Skandynawia będzie miała lotnicze połączenie ze Szczecinem – podkreśla Nordbo. – O ile dla Duńczyków z Jutlandii cztery godziny w samochodzie nie stanowią problemu, o tyle dla Norwegów czy Szwedów dotarcie do Szczecina niejednokrotnie zajmowało bardzo dużo czasu. A czas to po prostu pieniądz.
Według SPCC rośnie atrakcyjność samego Szczecina. O ile do zeszłego roku specjalne strefy ekonomiczne gęstym wieńcem otaczały stolicę regionu, o tyle dziś dla inwestorów dostępna jest ona również w samym mieście. – Wiem, że niebawem pojawią się dobre związane z tym wiadomości – zapowiada Kaare Nordbo, który jest też przedstawicielem, norweskiej firmy budowlanej Reinertsen. Dwa miesiące temu firma ogłosiła pierwszy projekt, który realizuje koncepcję lokowania biznesu, polegającą na tym, aby biura i zaplecze inżynieryjne lokować w mieście, zaś produkcję w parkach przemysłowych na obrzeżach. Potentat budowlany znad fiordów swój zakład uruchamia niebawem w Goleniowie. Właśnie w tych dniach otwiera biuro w Szczecinie w Parku Ostrowska. Zatrudni nawet 200 osób.
Poza tym to skandynawski kapitał w dużej mierze przebudowuje centrum Szczecina. Obie kończone właśnie przy Bramie Portowej inwestycje to pomysł i kapitał ze Szwecji. Podobnie z biurowcem powstającym przy al. Piastów i ul. Bohaterów Warszawy. – Skandynawowie to już nie tylko produkcja i ściąganie produkcji tu, bo jest taniej. Jesteśmy tu, ponieważ jest tu olbrzymi potencjał, ceny i koszty są atrakcyjne a jakość i wydajność coraz wyższa. Sięgamy po nowe branże – budownictwo, projektowanie, zaawansowane usługi, choćby duński Coloplast – mówi Nordbo.
- Są braki, to oczywiste. Nie wszystko funkcjonuje tak, jak by mogło. Nie wszystkie przewagi region i Szczecin jeszcze wykorzystuje, ale dziś, podsumowując 2011 rok, można przyznać – naprawdę jest coraz lepiej i idzie w bardzo dobrym kierunku – mówi Nordbo.
8 grudnia SPCC wspólnie z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera ogłosi zostanie kolejny skandynawski projekt biznesowy, który
w Szczecinie i okolicach stworzy kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy.
mab