Ludzie 2016-02-25

Małgorzata Kwiatkowska, właścicielka Business Training Center

Małgorzata Kwiatkowska, właścicielka Business Training Center /fot.: ak / Małgorzata Kwiatkowska, właścicielka Business Training Center /fot.: ak /
Business Training Center już od dziesięciu lat rozwija kompetencje miękkie menedżerów poprzez takie narzędzia, jak, mentoring, coaching indywidualny oraz warsztaty grupowe, ostatnio wzbogacając te programy o elementy grywalizacji.
 
– Rok 2015 dla mojej firmy był bardzo dobry. Zrealizowaliśmy około kilkunastu dużych przekrojowych projektów menedżerskich. Zawsze marzyłam o tym, by programy leadershipowe były planowane jako seria wydarzeń rozłożona w czasie 1-2 lat, w trakcie których dzieje się wiele różnorodnych aktywności: praca grupowa, indywidualne sesje coachingowe i mentoringowe face to face oraz on-line, superwizje, a pomiędzy nimi samodzielna praca wdrożeniowa uczestników i pisanie projektów przydatnych dla pracodawcy. Taki tryb jest dużo bardziej efektywny niż jednorazowe szkolenie bez ciągu dalszego... przecież rozwój to proces. W rezultacie tak prowadzonych projektów menedżerowie świadome doskonalą wybrane umiejętności, mają okazję je na bieżąco superwizować z coachem prowadzącym i korygować, a to sprzyja osiąganiu kolejnych, wyższych poziomów ich kompetencji i skutecznemu wdrażaniu konkretnych zmian w firmach – podsumowuje ostatni okres pracy Małgorzata Kwiatkowska.
 
Mini CV
 
Małgorzata Kwiatkowska jest szczecinianką z urodzenia. Skończyła ekonometrię i statystykę na Uniwersytecie Szczecińskim, studia podyplomowe dla trenerów w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz studia MBA na University of Leeds w Wielkiej Brytanii i Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.
 
– Wywodzę się z korporacji. Zarządzałam strukturami i zespołami sprzedażowymi – mówi o swojej wcześniejszej karierze zawodowej. Po studiach pracowała w dwóch firmach skandynawskich, a później wzięła udział w gigantycznym projekcie technologicznym zmieniającym naszą rzeczywistość – budowie sieci telefonii komórkowej Plus GSM, szefowała zespołowi ds. klientów biznesowych, następnie była dyrektorem regionu północno-zachodniego. W firmie VOBIS S.A. tworzyła sieć Vobis Mobile i Nokia Store, w której była dyrektorem. A kolejny krok to…własny biznes. 
 
Jak ocenia pani stan koniunktury gospodarczej w branży? Jak idą interesy? 
 
****
Koniunktura w branży szkoleniowej jest dobra. Rynek szczeciński jest słabszy w porównaniu do innych regionów w Polsce. Regionalne firmy mniej inwestują w rozwój kompetencji miękkich swoich pracowników. Większość projektów prowadzę więc poza Szczecinem, chociaż przyznam, że i tutaj robię ich coraz więcej. Myślę, że firmy skandynawskie, których jest w Szczecinie i okolicach coraz więcej, będą wskazywać dobry kierunek i dzielić się dobrymi praktykami w zakresie budowania dojrzałych kultur organizacyjnych i standardów pracy kadry zarządzającej – z nimi właśnie współpracujemy.
 
Nadszedł czas, kiedy dotacje unijne na szkolenia nie są już tak duże jak dawniej, zatem prawdopodobnie część firm, które powstały głównie pod kątem prowadzenia projektów unijnych zwyczajnie zniknie. Nas to nie dotyczy, wszystkie projekty realizowaliśmy poza środkami z funduszy unijnych i tak też będzie nadal.
 
Oceniając zaś sytuację w branży w aspekcie zawodu coacha czy trenera biznesu… Branża stała się bardzo atrakcyjna, bo wydaje się dość prostym sposobem na zarabianie pieniędzy. To złudny ogląd sytuacji. Wiele osób już boleśnie przekonuje się, że sama szkoła coachingu i przeczytane książki nie są wystarczającym elementem pozyskiwania zleceń. Potrzebne jest doświadczenie i eksperckość w danej dziedzinie, np. menedżerskie jeśli chcemy prowadzić warsztaty czy sesje dla menedżerów. Inaczej trudno zbudować sobie autorytet…
 
* - Dno. ** - Słabo. *** - Średnio. **** - Dobrze. ***** - Rewelacja!
 
Co mnie inspiruje
 
Książki – te wymieniłabym na pierwszym miejscu. Bliska jest mi myśl Umberto Eco – „Kto czyta żyje podwójnie”. Świat książek nadaje drugi wymiar życiu, jest odskocznią od codzienności. Polecam „Taka praca nie ma sensu” Tony Schwartza – publikacja dla wszystkich zapracowanych menedżerów. W ostatnim czasie przeczytałam książkę Daniela Golemana opartą o rozmowy z Dalajlamą – „Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy”. To publikacja perspektywiczna, połączenie nauki i filozofii. Dotyczy budowania świadomości dbania o naszą planetę i sensu lokowania energii w dobre przedsięwzięcia. Polecam też „Żony bogów. Cztery portrety żon sławnych pisarzy” Sławomira Kopera – ciekawostki, czasami zabawne z życia wielkich pisarzy – m.in. Gombrowicza, Mrożka i Miłosza.
 
Podróże – raz do roku udaję się w daleką podróż. Byłam już kilkukrotnie w Azji, Ameryce Środkowej, ostatnio odwiedziłam południe Afryki, teraz planujemy wyjazd do Ameryki Południowej, więc zaczęłam uczyć się języka hiszpańskiego.
 
Sport – lubię aktywnie odpoczywać; często można mnie spotkać na rowerze, kortach tenisowych, albo w lesie podczas biegania. Zimą jeżdżę na nartach, a latem pływam na windsurfingu na Helu.
 
Po pracy
 
Książki i sport (jw.)
 
Rodzinne gotowanie – przeważnie inspirowane smakami z dalekich podróży
 
Słucham 
 
Na co dzień słucham smooth jazz i chill out, np. Petera White’a, Kenny’ego G. Polubiłam także Margaret. A na koncerty na żywo wybieram muzykę klasyczną i klasyczny jazz.
 
Kenny G "The Moment"
 
Oglądam
 
W ubiegłym roku spodobały mi się szczególnie dwa filmy – „Dzikie historie” i „Whiplash”. Są poruszające!
 
Whiplash (2014) - zwiastun
 
W internecie odwiedzam
 
www.ted.com – inspiracje mówców z całego świata na bardzo różnorodne tematy
 
www.linkedin.com – portal biznesowy
 
www.hbrp.pl/magazyn – dla menedżerów
 
www.personel.infor.pl – o zarządzaniu ludźmi
 
prywatnie korzystam z YouTube i Facebooka, który lubię za to, że wiem, co się dzieje u moich znajomych, bo ja ciągle jestem w drodze
 
not. ak
aktualizowano: 2017-02-16 22:54
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: