Informacje 2012-01-02

Start!: Stetiner działa z pompą

Zainwestował unijne pieniądze w pompy i osuszacze, które teraz wypożycza. Kolejnym bohaterem naszego cyklu Start! jest Mateusz Warych.

Mateusz Warycha /fot. ŁP/ Mateusz Warycha /fot. ŁP/

Przeczytaj inne artykułu z cyklu Start!>>

Szczecinbiznes.pl: Czym się zajmuje się pana firma Stetiner?

Mateusz Warych: Główny profil działalności to wynajem sprzętu potrzebnego do wypompowywania wody, czyli różnego rodzaju pomp oraz sprzętu do osuszania i odśnieżania. Dodatkowo świadczymy również usługi z tym związane, czyli wypompowywanie wody, osuszanie i odśnieżanie.

Skąd pomysł na tego typu działalność?

Na początku dowiedziałem się o możliwości uzyskania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności z programu Kapitał Ludzki, poprzez Inkubator Przedsiębiorczości ZUT. Sam wtedy jeszcze studiowałem i zastanawiałem się jaka firma pozwoliłaby mi połączyć działalność biznesową ze studiami i innymi zajęciami. Wtedy pomyślałem o wypożyczalni.

A dlaczego akurat pompy?

Od kilku lat jestem strażakiem – ochotnikiem w OSP Szczecin - Smerdnica. Często wyjeżdżaliśmy po ulewach do wypompowywania wody z posesji, piwnic itp, w różne rejony miasta. Zauważyłem wtedy, że ludzie chętnie wzięliby sprawy w swoje ręce i sami wypompowaliby wodę, tylko nie mieli odpowiedniego sprzętu. Funkcjonowały wtedy na rynku duże firmy, które wypożyczają sprzęt budowlany, ale nie posiadają one takich pomp, jakich używa straż pożarna. Postanowiłem więc sam taką kupić. Dodatkowo zakupiłem pompy potrzebne na budowach. Idąc dalej, stwierdziłem, że nie można żyć samym pompowaniem, szczególnie że po wypompowaniu wody pozostaje mokre pomieszczenie, które trzeba osuszyć. Dlatego zakupiłem też osuszacz. No i na koniec pomyślałem też o odśnieżaniu, żeby mieć zajęcie również w zimie.

Jakiej wysokości dotację pan otrzymał?

Dostałem 26 tys. zł, za które kupiłem profesjonalne urządzenia najlepszej jakości: pompę pływającą, pompę szlamową, osuszacz, odśnieżarkę i myjkę. Postawiłem na jakość, gdyż tych maszyn używają również klienci i nie mogą się często psuć. Cały osprzęt, czyli na przykład węże i reduktory, kupiłem z własnych pieniędzy.

Co oprócz maszyn jest potrzebne do prowadzenia takiej działalności?

Przydaje się samochód, którym mogę dowozić sprzęt do klientów. Do tego telefon i strona internetowa.

Kto korzysta z usług firmy Stetiner?

Są to zarówno osoby prywatne, które na przykład po ulewie chcą wypompować wodę z piwnicy, jak i firmy budowlane, które podczas prowadzenia budowy są zmuszone wypompowywać wodę, na przykład z rowów. Te zazwyczaj wynajmują maszyny na dłuższy okres, na przykład kilka tygodni. Osoby prywatne częściej zamawiają całą usługę.

W jaki sposób pozyskiwał Pan pierwszych klientów?

Zacząłem od przygotowania strony internetowej, na której umieściłem pełną ofertę firmy. Najczęściej jest bowiem tak, że klienci jeśli chcą coś wynająć, to szukają informacji właśnie w internecie, gdzie jednak często trafiają na duże i znane firmy i to z ich usług korzystają.

Dla małych firm takich jak moja, najlepszą reklamą jest poczta pantoflowa. Jeśli ktoś raz do mnie trafi, przekona się, że mam dobry sprzęt, i atrakcyjne ceny to przekazuje to dalej, a często tez sam do mnie wraca.

Jak duże jest zainteresowanie ze strony klientów?

Działam od roku i nie spodziewałem się od razu „boomu”, ale widzę wzrost zainteresowania, nie tylko ze Szczecina. Sprzęt nie jest jeszcze wykorzystywany codziennie. Tak naprawdę musi nastąpić jakaś ulewa czy awaria na budowie żebym miał zlecenia. W ciągu roku miałem ich kilkanaście i to zarówno jednodniowe od prywatnych klientów, jak i na przykład wypożyczenie sprzętu na dwa tygodnie na budowę. To jest dobry interes, jeśli traktuje się go jako coś dodatkowego.

Ile kosztuje wypożyczenie takiej pompy?

Wynajęcie pompy na jedną dobę to ok. 100-120 zł. W przypadku usługi, cena jest negocjowana i ustalana indywidualnie.

Kto pracuje  w pana firmie?

Pracuję sam. Jestem cały czas pod telefonem i w każdej chwili mogę dowieźć sprzęt. Samo pompowanie nie jest już jednak takie lekkie i w przypadku takiego zlecenia, czasem ktoś mi pomaga.

Jakie są koszty prowadzenia takiej firmy?

Opłacam ZUS, paliwo, telefon i utrzymanie strony internetowej. 

Czy ma pan dużą konkurencję?

Jest dużo firm wynajmujących sprzęt budowlanych i są bardzo popularne. Jednak żadna z nich nie miała takiej pompy, którą ja mam. Bardzo ciężko było też wynająć odśnieżarkę. Ale dzięki mnie się to zmieniło.

Jakie ma pan biznesowe plany na przyszłość?

Na pewno rozwój firmy. Chciałbym poszerzyć swoja paletę usług i sprzętu. Zauważyłem też, że tego typu usługi są też potrzebne poza Szczecinem, w mniejszych miejscowościach. Myślę, że te rynki też można zagospodarować.

Rozmawiała ŁP
 

 

Artykuł jest częścią cyklu Start!, w którym prezentujemy młode firmy z województwa zachodniopomorskiego.

Partnerzy cyklu:

                      Partner główny:

                                                                            Partner:

  



 

Tematy: start (171) |
aktualizowano: 2012-06-03 11:49
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: