Informacje 2015-12-11

Pierwsza dostawa LNG dotarła do Świnoujścia

Statek z transportem skroplonego gazu ziemnego przypłynął 11 grudnia do nowo wybudowanego terminalu LNG.

Terminal LNG w Świnoujściu. Każdy z dwóch zbiorników mieści 160 tys. m sześc. gazu /fot.: PLNG / Terminal LNG w Świnoujściu. Każdy z dwóch zbiorników mieści 160 tys. m sześc. gazu /fot.: PLNG /
Ponad 300-metrowy gazowiec dostarczył z Kataru 210 tys. m sześc. gazu, który wypełnił zbiorniki terminalu LNG w Świnoujściu. Projekt jest obecnie w fazie uruchamiania do operacji komercyjnych, które rozpoczną się w drugim kwartale 2016 roku. W lutym planowana jest druga dostawa gazu na cele prób technologicznych.
 
Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pośredniczy w dostawie w ramach umowy z Polskim LNG, inwestorem gazoportu.
 
PGNiG będzie odbierało dostawy gazu LNG w oparciu o dwudziestoletni kontrakt, zgodnie z którym Qatargas dostarczy 1 mln ton LNG rocznie do terminalu w Świnoujściu.
 
– Terminal LNG, wraz z dynamicznie rozbudowywaną wewnętrzną siecią przesyłową i połączeniami międzysystemowymi otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu i pozytywnie wpływa na konkurencyjność ceny surowca. Potencjał terminalu sprawia, że stajemy się także istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu – stwierdza Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG. – Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu – dodaje.
 
– Dostawy LNG to ważny element strategii PGNiG, której celem jest zróżnicowanie portfela zaopatrzenia. Import LNG pomoże nie tylko bardziej elastycznie reagować na warunki rynkowe, ale też wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski – zauważa Waldemar Wójcik, wiceprezes PGNiG.
 
Budowę gazoportu rozpoczęto w marcu 2011 roku. Przedsięwzięcie, w które Polskie LNG zainwestowało ponad 3 mld zł, umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie i dostarczanie nawet 5 mld m sześc. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Opowiada to ponad 30 proc. aktualnego rocznego zapotrzebowania naszego kraju.
 
Na terminal składa się nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z cumą, które umożliwia rozładowanie metanowców o ładowności do 217 tys. m sześc., dwa kriogeniczne zbiorniki gazu (każdy o pojemności 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji oraz rurociąg o długości 85 km łączący terminal z polską siecią gazu. Terminal LNG w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo–Wschodniej.
 
ak
 
Pierwsza dostawa gazu dotarła do terminalu LNG w Świnoujściu - relacja na żywo
Tematy: Świnoujście (64) | Polskie LNG (14) | gazoport (12) | LNG (9) | Gaz-System (6) |
aktualizowano: 2015-12-17 15:23
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: