Informacje 2016-05-31

Offshore na fali wznoszącej

Ponad 100 przedstawicieli branży energetyki wiatrowej z regionu, Polski i zagranicy wzięło udział w pierwszej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform, 30-31 maja w Szczecinie. 

Uczestnicy Pomeranian Offshore Networking Platform 2016 /fot.: ak / Uczestnicy Pomeranian Offshore Networking Platform 2016 /fot.: ak /
Pomeranian Offshore Networking Platform 2016 - spotkania B2B  /fot.: ak /
Pomeranian Offshore Networking Platform 2016 - spotkania B2B
/fot.: ak /
Pomeranian Offshore Networking Platform 2016  /fot.: ak /
Pomeranian Offshore Networking Platform 2016
/fot.: ak /
Pomeranian Offshore Networking Platform 2016 - konferencja  /fot.: ak /
Pomeranian Offshore Networking Platform 2016 - konferencja
/fot.: ak /
Sala Starej Rzeźni, gdzie odbywała się część merytoryczna Pomeranian Offshore Networking Platform – konferencja poświęcona tematyce energetyki wiatrowej była wypełniona po brzegi. W zorganizowanych zaraz po niej dwóch sesjach networkingowych uczestniczyły 92 osoby, a na wizyty studyjne do zakładów Bilfinger Mars Offshore i KK Wind Solutions pojechało 70 osób. Obok polskich przedsiębiorców zasiedli potencjalni partnerzy biznesowi z Niemiec, Danii, Portugalii, Anglii i USA.
 
W kolejnych latach, zgodnie z prognozami prelegentów konferencji, branża offshore będzie dalej rozwijać się, także w naszym regionie. Dynamiczny trend już teraz daje się zauważyć w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, o czym mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego: – Zgodnie z prognozami pierwsze polskie farmy wiatrowe na morzu powinny powstać do 2020 roku. Wydanych jest trzynaście koncesji, z czego dziewięć jest już opłaconych.
 
O obecnej sytuacji i perspektywach rozwojowych na największym europejskim rynku offshore – w Wielkiej Brytanii powiedział dr Norman Skillen z Bilfinger Marine & Offshore Systems. Zachęcał przy okazji do współpracy z firmami na tamtejszym rynku, w czym pomaga organizacja RenewableUK.
 
Uczestnicy konferencji poznali także doświadczenia firm, które produkują na lokalnym rynku i sprzedają na cały świat. O zakładzie duńskiej firmy KK Wind Solutions w Szczecinie opowiedział Svend Lycke, menadżer sieci dostaw KK Wind Solutions A/S. – Od 2008 roku wszystkie panele systemów sterujących w skali świata produkowane są wyłącznie w Szczecinie. Mamy tu także dział inżynieryjny na całą Europę. 98 proc. dostaw do naszych klientów wychodzi z Polski i aż 40 proc. sterowników do siłowni wiatrowych Siemensa jest tutaj wytwarzane – zauważa.
 
Innym przykładem współpracy opartej o lokalnych i zagranicznych partnerów jest fabryka Bilfinger Mars Offshore (BMO) w Szczecinie. Jej kooperantami są m.in. rynkowi giganci, jak Siemens, Senvion czy MHI Vestas, a głównym klientem koncern Dong Energy, który ma 25 proc. udział w brytyjskim rynku energii wiatrowej. – Tylko największe firmy są zdolne przeżyć na rynku. Mniejsze firmy, by na nim zostać, muszą się łączyć z innymi – uważa Jacek Wenta, dyrektor sprzedaży BMO.
 
– Perspektywy w branży offshore dla polskich firm i portów są ogromne. Tylko spółka Polenergia pracuje nad projektem farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim o mocy 2 GW (do 2030 roku), a w bardziej optymistycznej wersji nawet 6 GW. Większość elementów potrzebnych do jej utworzenia będzie dostarczana z Polski – zaznacza Jacek Wenta. Dla porównania, łączna moc farm wiatrowych na całym świecie wynosi obecnie ponad 12 GW.
 
Jak zauważa Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego, już teraz produkcja dla energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim jest silną gałęzią lokalnej gospodarki – powstaje u nas elektronika, łopaty czy podstawy do siłowni wiatrowych. Na rynek offshore wytwarzają również liczne firmy z branży metalowej. – W Szczecinie są oferowane usługi inżynieryjne, elektryczne i wyposażenie platform wiertniczych, powstają również jednostki pływające do obsługi tych platform – dodaje Tomasz Sobieraj. Branża offshore jest zarazem dużym pracodawcą w regionie, np. KK Wind Solutions zatrudnia 550 osób, a BMO ponad 400 osób.
 
PONP ma być cyklicznym spotkaniem branży offshore w Szczecinie organizowanym dwa razy w roku. – Na kolejną edycję PONP zapraszamy jeszcze tej jesieni. Przewidujemy większe grono uczestników, atrakcyjny program, ciekawe tematy rozmów – zachęca Jacek Wójcikowski. Dokładnej daty wydarzenia jeszcze nie ustalono.
 
Organizatorami PONP są: Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego, Bilfinger Mars Offshore, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Wydział Obsługi Inwestorów i Biznesu Urzędu Miasta Szczecin. Partnerami tej edycji były firmy BIC Electric, Offshore Energy DK oraz Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC).
 
ak
Tematy: Bilfinger Mars Offshore (14) | SPCC (11) | Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (9) | KK Wind Solution Polska (9) | branża offshore (7) | BIC Electric (3) |
aktualizowano: 2016-06-03 18:03
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: