Informacje 2013-10-30

Jedyny taki ośrodek szkoleniowy w Polsce powstanie w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie stworzy jedyny w Polsce ośrodek zintegrowanego szkolenia w zakresie ratownictwa morskiego oraz Naukowo-Badawcze Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających.

Wizualizacja Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego /fot.: AM/archiwum / Wizualizacja Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego /fot.: AM/archiwum /

Inwestycje realizowane będą przy ul. Dębogórskiej, na terenach zakupionych od miasta z 99-proc. Bonifikatą, za 17 tys. zł. Uczelnia ma już pozwolenia na budowę.

Zadaniem Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego będzie edukacja morska i nauczanie ustawiczne, przygotowujące do pracy w sektorze gospodarki morskiej oraz edukacja w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Będą obejmowały zakres szkoleń dla pracowników terminali LNG i statków do przewozu gazów ciekłych, walki z pożarami, rozlewami olejowymi, skażeniami środowiska oraz ratownictwa morskiego - wodnego i śródlądowego oraz ratownictwa medycznego.

W ramach inwestycji powstanie m.in. stanowisko do ćwiczeń z zakresu opuszczania statku, platform, instalacji off-shore, walki z pożarami i rozlewami olejowymi; basen ze stanowiskiem do wodowania i ćwiczeń ratowniczych przy użyciu symulatora helikoptera oraz sprzętu statków ratowniczych i środków ratunkowych; komora zatapialna i rozgorzeniowo-dymowa do uwalniania się z zalanych i zadymionych pomieszczeń oraz do walki z pożarami; poligon ćwiczeń praktycznych z dostępem do akwenu wodnego oraz pomieszczenia dydaktyczne (laboratoria chemiczne, medyczne, przeciwpożarowe).

W skład Naukowo-Badawczego Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających wejdzie część naukowo-dydaktyczna z laboratoriami wykorzystującymi nowoczesne techniki i technologie, jak też pozwalające na prowadzenie zajęć poprzez e-learning oraz laboratorium hydrotechniczne (basen 20m x 40m) do badań hydrodynamicznych, umożliwiające badania z wykorzystaniem wielkoskalowych modeli statków: tankowców, ro-ro, holowników, platform wiertniczych.

SG

Tematy: Szczecin (597) | inwestycja (310) | nauka (53) | gospodarka morska (35) | Akademia Morska (18) |
aktualizowano: 2013-12-08 18:15
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: