Informacje 2008-11-06

Oxygen: grudzień 2009

14 tys. m. kw. powierzchni dla firm będzie w biurowcu Oxygen, który w grudniu 2009 roku ma  stanąć w Szczecinie.
Wnętrze biurowca ma być słoneczne nawet na parterze
Wnętrze biurowca ma być słoneczne nawet na parterze
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina podpisuje akt erekcyjny biurowca
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina podpisuje akt erekcyjny biurowca
Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment
Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment
Wojciech Knawa, odpowiedzialny za wynajem powierzchni w biurowcu
Wojciech Knawa, odpowiedzialny za wynajem powierzchni w biurowcu

Oxygen powstaje przy skrzyżowaniu ul. Malczewskiego z Al. Wyzwolenia. Inwestor, spółka Echo Investment oficjalnie zaprezentowała dziewięciokondygnacyjny biurowiec niedaleko, bo w hotelu Radisson SAS 6 listopada. Prezentacji towarzyszyło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego połączone z położeniem kamienia węgielnego pod nową inwestycję.

Łączna, przeznaczona pod wynajem, powierzchnia budynku klasy A wynosi ok. 14 000 m. kw. Może w nim pracować tysiąc osób.

- Chcemy stworzyć budynek, który będzie się opierał modom, będzie ponadczasowy. Projektowaliśmy go z uwzględnieniem potrzeb okolicznych mieszkańców. Z zewnątrz zastosowaliśmy wysokiej jakości, srebrno-czarną płytę elewacyjną. Wewnątrz będą duże, przeszklone powierzchnie. W naszym budynku nie będzie ciemnych miejsc. Nocą ma on wyróżniać się grą świateł - mówi architekt Michał Dolistowski z gdyńskiej firmy Arch-Deco, która projektuje biurowiec.

Na wizualizacjach nie widać jednak szczególnych architektonicznych szaleństw.

- Kierujemy się tym, co można na tym rynku uzyskać. Architektura wpisuje się w potrzeby najemców - mówi Rafał Mazurczak, dyrektor Działu Komercjalizacji Biur w Echo Investment.

Echo nie zdradza, z kim prowadzi rozmowy o wynajmie biur, wiadomo jednak, że zamierza znaleźć najemców wśród firm z branży finansowej, informatycznej i telekomunikacyjnej. Cena wynajmu ma kształtować się na poziomie 16,5-17 euro za metr kwadratowy.

- Wielkość typowego piętra ok. 1500 m. kw., jak również jego układ funkcjonalny doskonale sprawdzają się w konwencji biura „open space”, daje także szerokie możliwości aranżacji przestrzeni dla różnych grup najemców zainteresowanych małymi modułami biurowymi przeznaczonymi dla 15-20 pracowników. Użytkownicy budynku będą mogli korzystać z usług dodatkowych m.in.: przychodni medycznej, coffee baru, saloniku prasowego czy klubu fitness. W obiekcie przewidziano także powierzchnie pod potrzeby placówek bankowych. Do dyspozycji przyszłych najemców będzie 181 miejsc parkingowych. W garażu podziemnym przewidziano 132 miejsca postojowe, natomiast na parkingu naziemnym 49 - mówi Wojciech Knawa, manager ds. wynajmu Echo Investment.

Biura biurowca Oxygen mają taki układ, że łatwo je dzielić na mniejsze, w zależności od potrzeb najemców. Projekt zakłada na każdym piętrze sale konferencyjne i pomieszczenia na serwerownie lub archiwa.  Biura mają podniesione podłogi, pod którymi ułożyć można przewody, klimatyzację opartą o pompę ciepła, ale i uchylenie okna. Zaawansowany ma być system bezpieczeństwa. Oprócz całodobowego dozoru budynek będzie miał wiele miejsc kontroli dostępu - m. in. przy wejściu i w windach. Znajdujące się na parterze punkty usługowe będą dostępne dla ludzi z ulicy.

- Koszt budowy biurowca to ok. 80 mln zł. To średnia inwestycja wśró naszych realizacji. Np. Babka Tower w Warszawie kosztowała dwa razy tyle - informuje Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment.

Generalnym wykonawcą jest firma Calbud Sp. z o.o. ze Szczecina.

- Szczecin potrzebuje 130 tys. m. kw. powierzchni biurowych. Obiekty tego typu powstają też za Galerią Centrum i w okolicach Gontynki. W biurowcu firmy Echo pracować może nawet tysiąc osób z branży IT, usług finansowo-księgowych, a więc ludzi o zarobkach powyżej przeciętnej. 46 proc. z ich PIT-ów trafi do kasy miasta - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Echo w Szczecinie i w Polsce

Należąca do Michała Sołowowa spółka Echo Investment zbudowała centrum handlowe Galaxy. Teren pod Oxygen spółka posiada w użytkowaniu wieczystym od ośmiu lat. Firma zrealizowała dziesięć projektów biurowych w Polsce o powierzchni ok. 100 tys. m. kw. w czterech miastach w Polsce. Do najbardziej prestiżowych należą  City Gate, Babka Tower, Centrum Olimpijskie, Athina Park, siedziba firmy Polkomtel w Warszawie, a także łódzkie Centrum Biznesu. Obecnie spółka realizuje dwa duże zespoły biurowe: Park Postępu w Warszawie i Malta Office Park

w Poznaniu oraz biurowiec AURUS w Łodzi, a także przygotowuje kolejne projekty w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Katowicach i Budapeszcie. Ich łączna powierzchnia przeznaczona na wynajem wyniesie blisko 270 tys. m. kw.

mab

Wizualizacje: Echo Investment

Tematy: Szczecin (597) | inwestor (135) | budownictwo (118) | nieruchomości (114) | Piotr Krzystek (10) |
aktualizowano: 2008-11-06 16:28
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: