Informacje
Kryzys uderza w Załom
Zwolnienie do 900 osób w całym kraju zapowiada zatrudniająca 4700 pracowników Tele-Fonika. Większość z tej liczby przypadnie na należący do firmy zakład w Szczecinie.
- Każdy z naszych zakładów ma swoją specjalizację. Zakład w Szczecinie produkuje przewody samochodowe i jest jednym z eksporterów na rynek niemiecki, który stanął w miejscu. Jesteśmy 14. co do wielkości firmą narodową wśród firm kablowych na świecie. Oprócz tego są koncerny ponadnarodowe. Tam zwolnienia liczone są w tysiącach - wyjaśnia przyczynę redukcji Aleksy Pachwicewicz, rzecznik prasowy Tele-Foniki.
Spółka zawarła porozumienie w sprawie zwolnień grupowych z organizacjami związkowymi 31 października. Zwolnienia obejmą pracowników wszystkich komórek organizacyjnych firmy i zostaną przeprowadzone w okresie od dnia 2 grudnia 2008 roku do dnia 31 grudnia 2008 roku. Pracownikom otrzymają odprawy, których kwota będzie uzależniona od stażu pracy.
Zawarte porozumienie ma na celu dostosowanie poziomu zatrudnienia do aktualnego i przewidywanego zapotrzebowania na wyroby kablowe, optymalizację procesów produkcyjnych oraz obniżenie kosztów działalności. Podjęte działania zwiększą konkurencyjność firmy na rynkach handlowych na świecie oraz poprawią jej rentowność. Zarząd Spółki dołoży wszelkich starań aby lokalizacjami dotkniętymi największymi zwolnieniami jak najszybciej zainteresować potencjalnych inwestorów, tak aby maksymalnie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę - czytamy w komunikacie spółki.
Największa redukcja czeka zakład w Szczecinie. Pracę może w nim stracić do 600 z prawie 900 osób.
- Sytuacja jest dynamiczna. Staramy się zabezpieczyć stanowiska pracy i przygotować na powrót koniunktury - mówi Aleksy Pachwicewicz, rzecznik prasowy Tele-Foniki.
Zwolnienia na 50-lecie?
Zakład w Szczecinie istnieje od 1958 roku i do momentu przejęcia go przez TELE-FONIKĘ funkcjonował jako Fabryka Kabli "ZAŁOM". Zajmujący około 50 ha zakład specjalizuje się w produkcji przewodów nawojowych emaliowanych, przewodów instalacyjnych do układania na stałe, przewodów do odbiorników ruchomych i przenośnych, przewodów współosiowych wielkiej częstotliwości, przewodów i kabli specjalistycznych: samochodowych, okrętowych. Zakład wprowadził m.in. na rynek kable bezhalogenowe i bezhalogenowe ognioodporne. W 1991 roku zakład uzyskał certyfikat ISO 9002, w 1996 roku ISO 9001 a w 1998 roku certyfikat ISO 14001. Jednostką certyfikującą był BASEC. W marcu 2002 roku zakład otrzymał certyfikat QS 9000 w zakresie produkcji przewodów i kabli dla przemysłu samochodowego wydany przez jednostkę BVQI.
Globalne kable
Tele-Fonika to największa firma kablowa w Polsce i Europie środkowo-wschodniej o rocznych przychodach na poziomie 5,3 mld zł. Spółka posiada zakłądy produkcyjne w Polsce, w serbii i na Ukrainie. Ponad 25 tys. konstrukcji kabli i przewodów produkowanych w zakładach w Krakowie, Myślenicach, Szczecinie i Bydgoszczy jest dostarczane do odbiorców w ponad 80 krajach na całym świecie
Michał Abkowicz