Informacje
Hala sportowa, ale i biznesowa
Wynajem przestrzeni kongresowo-targowej, sal konferencyjnych i lóż vipowskich proponuje przedsiębiorcom spółka zarządzająca szczecińską halą sportowo-widowiskową.
Na co dzień hala obsługuje przede wszystkim rozgrywki ligowe klubów miejskich. Odbyło się w niej już także kilka koncertów będących jednocześnie widowiskami telewizyjnymi. Jednak jej oferta skierowana jest do organizatorów wszelkiego rodzaju wydarzeń sportowych - od gali KSW (sztuki walki), przez mityngi lekkoatletyczne aż po wydarzenia odbywające się na przylegającym do hali 10-hektarowym terenie.
Norbert Rokita, prezes zarządu spółki Arena Szczecin Operator, która zarządza halą, przyznaje, że wielu przedsiębiorców pyta o możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych i biznesowych, np. targów. Na razie jednak w kalendarzu wydarzeń nie ma wydarzeń o charakterze gospodarczym.
- Oprócz głównej części Areny Szczecin (podczas koncertu może ona pomieścić 7 tys. osób - red.), oferujemy firmom dwie bardzo dobrze wyposażone sale konferencyjne (łącznie z kabinami do tłumaczeń) na 250-300 osób każda. Można w nich zorganizować zarówno sympozja jak spotkania integracyjne. Na terenie Areny Szczecin jest kilkanaście lóż vipowskich (tzw. sky boksów), które firmy mogą wykupić na określony czas. Roczna opłata za wynajęcie loży to kilkadziesiąt tysięcy złotych. - mówi Norbert Rokita. - Jesteśmy też otwarci dla mniejszych klubów, szkół, klubów fitness, trenerów osobistych, którzy też mogą w naszym obiekcie trenować i organizować zajęcia. Do tego mamy ofertę indywidualnych wydarzeń typu urodziny, wesela, komunie, studniówki. I nie mówimy tu jedynie o udostępnianiu pomieszczeń, ale także szeregu innych usług związanych z ich organizacją.
Zarządzający halą prowadzą rozmowy na temat organizacji dużego kongresu medycznego na kilka tys. osób, na potrzeby którego wykorzystany zostałby cały obiekt - łącznie z salami konferencyjnymi i holem. Organizacja tego typu wydarzeń nie była wcześniej możliwa w Szczecinie z powodu braku wystarczająco dużego obiektu.
Efekt nowości
- Mam świadomość, że to zainteresowanie to efekt nowości. W drugim roku już tak łatwo może nie być, dlatego nie może nas to uśpić - mówi prezes Arena Szczecin Operator. Pytany o konkretne plany i założenia dotyczące liczby wydarzeń, odpowiada: - Ogólne założenie jest takie, że w każdy weekend powinno coś dziać się na hali głównej i dookoła niej. Na tę chwilę wygląda to dobrze, choć w dużej części są to wydarzenia ligowe. Zakładamy, że rocznie w hali powinno odbyć się, oprócz meczów ligowych, ok. siedmiu dużych eventów sportowych oraz cztery-pięć imprez sportowych z wyższymi wymaganiami, typu gala KSW. Sala konferencyjna ma być wynajęta ponad sto razy, a co najmniej dwa razy w roku mają się tu odbywać duże sympozja czy konferencje. Realizujemy też własne produkcje, jak na przykład zbliżający się koncert Chrisa Bottiego. Jednak zakładamy, że tego typu „własnych” imprez będzie najwyżej kilka rocznie.
Koncesja na trzy lata
Arena Szczecin Operator to spółka, która została wyłoniona w konkursie przeprowadzonym przez Urząd Miasta w Szczecinie i na mocy umowy koncesji obowiązującej od 1 sierpnia tego roku, na trzy lata przejęła zarządzanie Halą Widowiskowo - Sportową. Arena Operator Szczecin zatrudnia 12 osób, które zajmują się pozyskiwaniem klientów, obsługą samej hali i wydarzeń oraz administracją. Zewnętrzne firmy zajmują się sprzątaniem i ochroną hali.
ASO jest spółką celową założoną przez Grupę Trias – grupę firm zajmującą się obsługą eventów – od festiwalu Open’er, po obsługę wizyjną programów telewizyjnych, a także świadczeniami operatorskimi na wielu obiektach sportowych w kraju, na przykład na stadionie Legii Warszawa, czy częściowo na Stadionie Narodowym w Warszawie. Grupa Trias wywodzi się z Torunia. Obecnie ma siedzibę w Warszawie.
mab