Informacje
Bliskie spotkania polskiego i chińskiego biznesu
Dwunastu przedsiębiorców z naszego regionu wzięło udział w spotkaniach z partnerami z Państwa Środka. W tym samym czasie przedstawiciele COIE, wspierani przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, prezentowali ofertę inwestycyjną Pomorza Zachodniego.
W misji udział wzięły firmy z branży morskiej, energetyki odnawialnej, maszynowej, spożywczej i IT. Dzięki zaangażowaniu polskich służb dyplomatycznych w Chińskiej Republice Ludowej, udało się zorganizować spotkania B2B (business to business) w trzech wielkich azjatyckich ośrodkach gospodarczych: Hongkongu, Kantonie i Pekinie. Organizatorzy precyzyjnie zidentyfikowali i zaprosili do rozmów lokalnych biznesmenów zainteresowanych współpracą z partnerami z Polski.
Wizyta w Hongkongu rozpoczęła się 10 września , od spotkania z przedstawicielami HK Trade Development Council (Rada Rozwoju Handlu HK), instytucji z niemal półwieczną tradycją, odpowiedzialną za stwarzanie szans biznesowych firmom hongkońskim. Naszym przedsiębiorcom zaprezentowano Hongkong jako miejsce łączące Zachód ze Wschodem, jako bramę dla polskich towarów i usług na rynek kontynentalnych Chin. Następnie odbyła się dwugodzinna sesja B2B, po której polskiej delegacji umożliwiono wizytację Hong Kong Stock Exchange (Giełda Papierów Wartościowych w HK).
Następnego dnia w Kantonie odbyło się Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze Województwo Zachodniopomorskie - Prowincja Guangdong. Stronę rządową reprezentowała Beata Stelmach, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Marszałek Olgierd Geblewicz mówił o praktycznym wymiarze polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, który jest realizowany na poziomie regionalnym, nawiązując w ten sposób do wieloletniej współpracy między Województwem Zachodniopomorskim a Prowincją Guangdong. Seminarium poprzedziła sesja B2B oraz prezentacja oferty inwestycyjnej Pomorza Zachodniego i Kostrzyńsko-Słubickiej SSE S.A.
Ostatnie dni misji gospodarczej zaplanowano w Pekinie. Partnerzy COIE z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji zorganizowali w polskiej ambasadzie seminarium inwestycyjne oraz spotkania indywidualne dla naszych przedsiębiorców. Równolegle marszałek Olgierd Geblewicz i wiceprezes KSSSE S.A. Roman Dziduch spotkali się z Shaoping Na, wiceprezesem China Agricultural Wholesale Markets Association. Podczas sesji szkoleniowej, zorganizowanej specjalnie dla zachodniopomorskich firm, zaprezentowano szereg informacji na temat możliwości sprawdzenia chińskich partnerów przez podpisaniem kontraktów i ochrony wartości intelektualnej w Chinach.
Tego dnia z naszymi przedsiębiorcami spotkał się Radosław Sikorski. Następnego dnia marszałek Olgierd Geblewicz i Prezes Roman Dziduch spotkali się z Wu Haiyu, Wiceprezesem China-Europe Association for Technical and Economic Cooperation – rządowej agencji odpowiedzialnej za kreowanie kontaktów chińskiego biznesu z partnerami w Europie. Zapadły konkretne ustalenia co do formy współpracy.
Głównym celem misji gospodarczej do Hongkongu i Chin było umożliwienie zachodniopomorskim eksporterom podjęcia kontaktu z potencjalnymi partnerami w Azji. - Nie spodziewaliśmy się, że misja gospodarcza, w której uczestniczyliśmy, może odnieść tak konkretne rezultaty – powiedział Dariusz Szulc, członek zarządu Drobimex Sp. z o. o. - Za sprawą marszałka Olgierda Geblewicza oraz minister Beaty Stelmach, w kwestię wprowadzenia produktów Drobimexu na chiński rynek został zaangażowany najwyższy szczebel administracyjny w Chinach. My co prawda na ostateczny rezultat musimy jeszcze trochę poczekać, ale wiem, że dla wielu firm ta misja był dużym sukcesem.
- Była to najlepsza misja gospodarcza w jakiej uczestniczyłam - podsumowała inicjatywę COIE Barbara Bartkowiak, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - Nie tylko pod względem świetnej organizacji technicznej i merytorycznej, ale również ze względu na zaangażowanie jej uczestników. Uczestniczyli w niej przedsiębiorcy, którzy rzeczywiście planują zrobić biznes w Chinach.
KZ