Informacje

Informacje 2013-06-25

Miliony dla przedsiębiorców z Jeremie

Już prawie 800 firm otrzymało wsparcie w ramach Inicjatywy Jeremie za pośrednictwem Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Prezes Adam Badach podczas konferencji /fot.: mat. prasowe  / Prezes Adam Badach podczas konferencji /fot.: mat. prasowe /

W czerwcu w Szczecinie odbyła się konferencja pn. „Realizacja inicjatywy JEREMIE przez ZRFPK Sp. z o. o." Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, współpracujących banków, samorządów powiatowych i gminnych oraz podmiotów wspierających ekonomię społeczną. Konferencja była doskonałą okazją do podsumowania stanu realizacji Inicjatywy JEREMIE w województwie zachodniopomorskim na tle reszty kraju oraz dokonań Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.  w tym zakresie.

Konferencję otworzył uroczyście Adam Badach, prezes Funduszu oraz Andrzej Jakubowski - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Po części oficjalnej, głos zabrała Anna Pawlak, reprezentująca Bank Gospodarstwa Krajowego jako Menadżera Funduszu Powierniczego Jeremie, która przedstawiła procesy i postępy w realizacji inicjatywy Jeremie w Polsce. Kolejnym prelegentem był Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego, a jego wystąpienie skoncentrowane było na przybliżeniu uczestnikom osiągnięć i sukcesów województwa zachodniopomorskiego we wdrażaniu inicjatywy Jeremie. Tą część konferencji zamknął Adam Badach, prezes Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o. o, podsumowując działania i wyniki Funduszu w realizacji projektów Jeremie.

Prezes Badach przedstawił informacje na temat historii i działalności Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz samej Inicjatywy Jeremie. – Fundusz został powołany w celu wspierania inicjatyw gospodarczych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa zachodniopomorskiego poprzez udzielanie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom poręczeń spłaty kredytów, pożyczek – przypomniał prezes. - Inicjatywa JEREMIE w Polsce jest realizowana w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych łącznie w 7 województwach. Rolę Instytucji Zarządzających dla projektów JEREMIE w Polsce pełnią właściwe Urzędy Marszałkowskie Dla właściwego operacyjnego przebiegu realizacji operacji powołano funkcję Menedżera Funduszu Powierniczego (MFP), któremu w każdym województwie przekazano środki na realizację operacji Funkcję MFP w województwie zachodniopomorskim pełni Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prezes przypomniał, że Fundusz zrealizował do tej pory dwa projekty w ramach Jeremie, a obecnie jest w trakcie realizacji trzeciego. W każdym z nich przyznany na poręczenia limit to 30 mln zł. Ostatecznie jednak, tylko w pierwszym projekcie, kwota poręczeń przekroczyła 43 mln zł, a wsparcie otrzymało ponad 400 firm, w tym 62 start-upy. Kolejny projekt przyniósł poręczenia dla 349 firm na łączną kwotę ponad 37 mln. W obu przypadkach wyniki przekroczyły znacznie wcześniejsze założenia. W związku z tym, w ubiegłym roku Fundusz został wyróżniony statuetką dla pośredników finansowych, którzy najefektywniej realizowali Projekt Jeremie w Polsce, przyznaną przez bank Gospodarstwa Krajowego.

Druga część konferencji poświęcona została szansom, jakie w zwrotnych instrumentach finansowania widzą przedstawiciele władz samorządowych oraz reprezentanci organizacji pozarządowych działających w sektorze ekonomii społecznej. Zdzisław Matusewicz, burmistrz Miasta i Gminy Trzebiatów - podzielił się za audytorium doświadczeniami Trzebiatowa w promocji inicjatywy Jeremie w regionie oraz wizji dalszej współpracy, jaką samorząd lokalny widzi w dalszym wdrażaniu zwrotnych instrumentów finansowych w regionie. Ostatnim prelegentem był Antoni Sobolewski, prezes Centrum Rozwoju Społeczno – Gospodarczego Sp. z o.o., który przedstawił uczestnikom problemy, na jakie napotykają się podmioty ekonomii społecznej sięgając po finansowanie zwrotne, oraz pokazał nadal niewykorzystany potencjał drzemiący w podmiotach ekonomii społecznej.

Konferencję zakończyła uroczystość wręczenia nagród, będąca podziękowaniem Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o. o. dla partnerów finansowych za ich wkład w realizację projektu JEREMIE. Nagrody odebrali przedstawiciele PKO BP, PEKAO S.A. oraz Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku.

KZ
 

Tematy: Jeremie (13) | ZRFPK (2) |
aktualizowano: 2013-07-09 10:13
Wszystkich rekordów:

Społeczność