Informacje

Informacje 2014-02-21

Jest koniunktura, czas na innowacje

Czy wybił już czas innowacji? Próbowali to ustalić uczestnicy drugiej debaty podsumowującej dwa lata projektu Zegar Biznesu.

Debata Zegara Biznesu: Jarosław Kuźniar, Rafał Jesswein, Konrad Frontczak, Maciej Kaczyński, Wojciech Faszczewski, Joanna Skurka, Leonard Rozenberg, Aneta Zelek /fot.: mab / Debata Zegara Biznesu: Jarosław Kuźniar, Rafał Jesswein, Konrad Frontczak, Maciej Kaczyński, Wojciech Faszczewski, Joanna Skurka, Leonard Rozenberg, Aneta Zelek /fot.: mab /

Projekt obejmuje serwis internetowy o tej nazwie oraz pierwszy na Pomorzu Zachodnim wskaźnik koniunktury tworzony na podstawie badań ankietowych prowadzonych wśród 400 przedsiębiorców. Respondenci co trzy miesiące podsumowują miniony kwartał i oceniają perspektywy na kwartał nadchodzący.

- Idea mierzenia regionalnej koniunktury sprawdziła się. Wskazania Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury co do nadchodzącego okresu potwierdzają później dane GUS – mówi Justyna Osuch, menedżer projektu.

- W trzecim kwartale 2013 roku wskazania Zegara wkraczają na pole, które zapowiada, że jest przed nami dobry, stabilny, rok 2014. Jeśli dobrze zdyskontujemy te wskazania, otworzy nam to drzwi do wzrostu w 2015 roku – mówi prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, która jest głównym twórcą Zegara Biznesu.

Według wskazań Zegara oczekiwania przedsiębiorców dotyczące pierwszego kwartału 2014 roku są trochę słabsze w stosunku do ostatniego kwartału 2013 roku.

- Jednak w związku z tym, że nasi menedżerowie mają tendencję do niedoszacowywania koniunktury w momencie jej spadku, jest spora szansa na pozostanie wskaźnika koniunktury na poziomie powyżej 50 pkt, co oznacza wzrost gospodarczy - tłumaczy rektor ZPSB.

Po prezentacji wskazań zegara nadszedł czas na debatę pod tytułem: Czy wybił już czas innowacji? Rozmowę o pojmowaniu innowacji przerwał Rafał Jesswein, publicysta i ekspert związany m.in. z portalem Zegarbiznesu.pl: - Nie przegadajmy tej innowacji. Spóbujmy odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule debaty. Jest nas na scenie osiem osób. Niech każdy poda jeden przykład innowacji w naszym regionie.
Sam podał przykład szczecińskiego NZOZ-u, który działa w ramach projektu związanego z wykorzystaniem grafenu, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prof. Leonard Rozenberg powiedział o projekcie firmy Unizeto Technologies, która w niedalekiej przyszłości ma funkcjonować w ujęciu szerszym niż regionalne, a dotyczyć ma służby zdrowia. Konrad Frontczak, prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej wymienił nazwiska genetyka Jana Lubińskiego i Sławomira Dacy, twórcy firmy Tieto.

Do wskazań Zegara Biznesu wróciła podczas debaty Aneta Zelek: - Etap, w którym osiągnęliśmy wzrost i może pojawiła się jakaś nadwyżka, to moment na działania, także w zakresie innowacji.

Uczestnicy debaty, oprócz innowacji, zajęli się też sytuacją gospodarczą regionu i rynkiem pracy. W tym ostatnim temacie ciekawostką podzielił się Wojciech Faszczewski, szef szczecińskiego centrum usług biznesowych firmy Coloplast: - Aplikacje przychodzą do nas z Włoch i Hiszpanii. Młodzi ludzie z krajów szczególnie mocno dotkniętych kryzysem, nie czekają, że praca do nich przyjdzie. Wolą pracować za granicą za niższe stawki niż marnować czas.

Debata zakończyła projekt unijny, w ramach którego prowadzony był Zegar Biznesu. Kolejne wskazanie Zegara które podsumuje pierwszy kwartał i oceni szanse na rozwój w drugim, będzie już efektem działań Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, która uruchomiła przyjazny, internetowy system oceny koniunktury, który zastąpi prowadzone dotychczas wśród przedsiębiorców ankiety.

W projekt Zegar Biznesu, który podsumowała debata zorganizowana 20 lutego w szczecińskim hotelu Radisson BLU, oprócz ZPSB zaangazowana jest szczecinska firma informatyczna BTC i Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.

Michał Abkowicz

Tematy: Zegar Biznesu (2) |
aktualizowano: 2014-03-03 10:28
Wszystkich rekordów:

Społeczność