Informacje

Informacje 2011-04-26

Porozmawiajmy o polsko-niemieckiej współpracy

Badaniom, rozwojowi, wsparciu przedsiębiorczości i współpracy międzynarodowej w ramach nowej unijnej strategii Europa 2020 poświęcona będzie konferencja „Inteligentna specjalizacja – zaleta dla konkurencyjności regionów i przedsiębiorstw”, która odbędzie się w Berlinie 19 maja 2011 r.
Spotkanie sieci współpracy EUNOP /fot. archiwum/ Spotkanie sieci współpracy EUNOP /fot. archiwum/

Spotkanie, w którym udział mogą wziąć także przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego organizuje sieć EU-Net Oderpartnership EUNOP, która zrzesza instytucje i firmy działające po dwóch stronach Odry. W ramach konferencji dyskutowane będą następujące zagadnienia:
Co oznacza koncepcja inteligentnej specjalizacji dla naszych regionów i dla współpracy transgranicznej? Jakie idee „inteligentnej specjalizacji“ już istnieją i mogą być w przyszłości rozwinięte? W jaki sposób w proces kształtowania inteligentnej specjalizacji mogą włączyć się przedsiębiorstwa i instytucje naukowo-badawcze?

W dyskusji panelowej pt. Kooperacja versus konkurencja – internacjonalizacja klastrów i inicjatyw branżowych, głos zabiorą Jacek Drożdżal z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, dr Perta König z Berlińskiego oddziału Izby Handlowo-Przemysłowej, Thomas Palatin z Wirtschaftsagentur Wien i Zbigniew Rudowicz z Sieci branży metalowej Brandenburgia-Lubuskie oraz Barbara Staib reprezentująca Senat Berlina. Temat inteligentnej specjalizacji bedzie referował Michael Ralph, przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Skąd pomysł na konferencję?

W czerwcu ubiegłego roku Komisja Europejska przyjęła strategię Europa 2020. Priorytety nowej strategii to inteligentny i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu. Siedem projektów przewodnich ma pomóc w osiągnięciu celów w obrębie poszczególnych priorytetów. W ramach projektu przewodniego „Unia innowacji”, kraje członkowskie Unii Europejskiej wezwane zostały do reformy swoich krajowych i regionalnych systemów badań, rozwoju i innowacji w kierunku wsparcia doskonałości i inteligentnej specjalizacji. Także współpraca transgraniczna w dziedzinach generujących wartość dodaną dla Unii powinna zostać wzmocniona. Krajowe systemy wsparcia muszą w konsekwencji zostać poddane odpowiedniej modyfikacji.

Chęć udziału w konferencji oraz odwiedzinach można zgłosić do 12 maja za pośrednictwem strony www. Tam również znajdują się szczegółowe informacje na temat wydarzenia.

mab

Tematy: zagranica (56) | nauka (53) | ZUT (45) | Niemcy (31) | Berlin (19) |
aktualizowano: 2011-04-28 12:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność