Informacje

Informacje 2014-12-11

Blisko 6,7 mld zł z RPO

Taką kwotą zakończył się proces negocjacji z Komisją Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Prawie jedna czwarta tej kwoty zapisana jest na gospodarkę, innowacje i nowoczesne technologie.

Podział środków z RPO na poszczególne alokacje znaleźć można na stronie Urzędu Marszałkowskiego>>

Negocjacje zakończyły się 5 grudnia. Kluczowe kwestie dotyczyły wykluczenia przez Komisję z Programu środków na turystykę, zdrowie oraz transport wodny. Komisja postulowała m.in. radykalne ograniczenie inwestycji w kulturę wraz z ograniczeniem wartości wydatków całkowitych projektu, znaczące ograniczenie nakładów na uzbrajanie terenów inwestycyjnych (do ok. 25 proc. pierwotnie planowanych nakładów) czy zmniejszenie o ok. 100 mln zł przewidywanej kwoty środków na drogi regionalne.

– Po pięciu spotkaniach negocjacyjnych udało się zachować inwestycje w transport wodny. Przekonaliśmy Komisję Europejską, że niezależnie od programu wsparcia centralnego ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko warto przeznaczyć środki na realizację projektów w tym obszarze – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Województwo zachodniopomorskie pozyskało kwotę 10 milionów euro. Są to środki do wykorzystania na prace uzupełniające duże inwestycje w zakresie transportu wodnego. Jesteśmy jedynym regionem, który o taki zapis zabiegał w trakcie negocjacji – mówił marszałek. – Z tych środków będą mogły zostać przeprowadzone prace uzupełniające duże inwestycje toru wodnego Szczecin-Świnoujście oraz Odrzańskiej Drogi Wodnej. To dla nas bardzo ważne tereny i potencjał gospodarczy tych obszarów zostanie wzmocniony – dodał.

W przypadku działań związanych z obszarem kultury Komisja Europejska zgodziła się na wsparcie projektów w tzw. małej skali, a więc do 5 milionów euro. Oznacza to, że inwestycje do 20 milionów złotych będą mogły być finansowane z RPO. W infrastrukturze turystycznej możliwa będzie realizacja publicznych inwestycji finansowanych do kwoty 2 milionów euro. W wyniku negocjacji województwu udało się obronić zapis, że 15 proc. łącznych nakładów na infrastrukturę drogową będzie dotyczyć dróg wojewódzkich uzupełniających sieć TEN-T. Również w obszarze badań i rozwoju osiągnięto konsensus. Postulowana przez województwo kwota została zachowana z możliwością zwiększenia w przypadku pojawienia się realnych projektów do zrealizowania w tym zakresie.

Wynegocjowano także możliwość wsparcia sektora zdrowotnego pod warunkiem zgodności z dokumentem strategicznym przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia (tzw. policy paper). Dodatkowym warunkiem finansowania tych inwestycji jest uzyskanie pozytywnej opinii komitetu sterującego przy ministrze zdrowia.

– Warto podkreślić, że Komisja Europejska w procesie negocjacji przyjęła naszą argumentację w zakresie cross-financingu, a więc  możliwości  finansowania wyposażenia czy też drobnej infrastruktury w ramach projektów miękkich. W wyniku negocjacji cross-financing w zakresie szkolnictwa zawodowego zwiększono do 20 proc. oraz do 30 proc. w przypadku edukacji ogółem - mówił marszałek Geblewicz.

Negocjacje z Komisją Europejską odbywały się w Warszawie oraz Brukseli między 24 września i 5 grudnia 2014. Na czele delegacji Województwa Zachodniopomorskiego stał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, zaś po stronie Komisji Europejskiej negocjacje prowadzili Patrick Amblard, szef sekcji polskiej w dyrekcji generalnej ds. polityki regionalnej oraz Wallis Goelen z dyrekcji generalnej ds. zatrudnienia. Za prace nad kształtem RPO WZ i koordynację procesu negocjacyjnego odpowiedzialny był Wydział Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim, kierowany przez dyrektora Marcina Szmyta.

SG

Tematy: fundusze unijne (42) | zachodniopomorskie (41) | RPO (11) |
aktualizowano: 2014-12-17 14:05
Wszystkich rekordów:

Społeczność