Nauka&Biznes

Nauka&Biznes 2016-07-18

Przyszłościowe opakowania z Zielonej Chemii

Klaster Chemiczny Zielona Chemia ze Szczecina wraz z Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT oraz grupą przedsiębiorców wytycza nowe kierunki w  branży opakowaniowej.

Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT /fot.: Klaster Zielona Chemia / Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT /fot.: Klaster Zielona Chemia /

Świeża żywność, taka jak mięso, warzywa, owoce, czy też niektóre sery pakowana jest obecnie przede wszystkim w opakowania z termoformowalnych tworzyw sztucznych (PET, PP lub PS lub specjalne kompozyty). Nie są to materiały przyjazne dla środowiska naturalnego, a ich potencjalny recykling wciąż nie jest na wystarczającym poziomie. Dlatego też ta grupa naukowo-przedsiębiorca zabrała się do wytężonej pracy w poszukiwaniu nowego i bardziej nowoczesnego, ekologicznego termoformowalnego kompostowalnego włóknistego materiału opakowaniowego na bazie surowców z zasobów odnawialnych o porównywalnej do tworzyw sztucznych barierowości i specjalnych funkcjach ochronnych (w tym antymikrobiologicznych). Taki materiał może zastąpić obecne na rynku opakowania z tworzyw sztucznych przeznaczone do pakowania świeżej żywności, a także potencjalnie może wydłużyć okres trwałości i utrzymać jak najdłużej świeżość pakowanych produktów spożywczych oraz zredukować ilość potencjalnych odpadów (zarówno opakowaniowych, jak i spożywczych).

 

Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” jako lider grupy skupiającej, oprócz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i firm (m.in. NitroChem S.A. z Bydgoszczy, Ekopak Sp. z o.o. z Pilchowa, Hersta SJ z Lubczyny czy Ekopak – Plus Sp. z o.o. z Celestynowa i „DRUKPOL.FLEXO Sp. z o.o. z Nowego Dworu Mazowieckiego) znalazł dla tego typu przedsięwzięcia na styku nauki i biznesu środki finansowe, które pozwolą na zbadanie i przygotowanie tego nowego produktu do wdrożenia na rynek.

– Tego typu rozwiązania są innowacją same w sobie. A jeśli dzięki nauce i podpowiedzi przedsiębiorców jest możliwość połączeniu w jednej aktywnej powłoce dwóch funkcji ochronnych: antymikrobiologicznej oraz superhydrofobowego zabezpieczenia, to czemu tego nie realizować? Właściwości te zabezpieczają przed rozwojem bakterii i grzybów patogennych – mówi Jacek Drożdżal, prezes Klastra Zielona Chemia.

To innowacyjne podejście nie byłoby możliwe bez zaangażowania wszystkich partnerów tego projektu. Projekt realizowany jest pod akronimem ACTIPOLLY w ramach międzynarodowej inicjatywy CORNET w międzynarodowym konsorcjum naukowo-przemysłowym z Niemiec oraz Belgii. Za współfinansowanie tego projektu po stronie Polskiej Odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.

– Warto dodać, że Klaster Zielona Chemia jest liderem w Polsce w pozyskiwaniu tego typu projektów dla nauki i biznesu – podkreśla Jacek Drożdżal.

 

W ramach ACTIPOLLY przewiduje się dwutorowe opracowanie strategii powlekania papieru/tektury/folii/tworzyw.

– Z jednej strony chodzi o opracowanie powłoki superhydrofobowej, a z drugiej wprowadzenie do niej aktywnych substancji chroniących przed niepożądanymi mikroorganizmami. Dodatkowo planowane jest przetestowanie i scharakteryzowanie opracowanych opakowań pod kątem zastosowania do pakowania wybranych produktów spożywczych (w tym testy przechowywania) oraz dla wybranych rozwiązań testy przemysłowe. Pozytywnym wynikiem tego projektu będzie m. in. obniżenie ilości odpadów, co ma przełożenie na ekonomiczny i ekologiczny wpływ opakowań, jak również żywności i potencjalnych odpadów z przemysłu spożywczego na środowisko naturalne. W zależności od docelowych produktów spożywczych, do których będą używane opracowane opakowania będą one chroniły przed patogenami właściwymi dla danego typu żywności. Opracowane na miarę rozwiązanie i podwójne działanie aktywnego opakowania powinno wydłużyć trwałość żywności nawet do 30 proc., co jest znamiennym efektem ekonomicznym – ekologicznym – wyjaśnia dr Patrycja Sumińska z  Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT.

– Mamy nadzieję, że to rozwiązanie stanie się nowym kierunkiem rozwoju dla branży opakowaniowej w Polsce, a Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” będzie wyznaczać kolejne nowe ścieżki poszukiwań naukowo-przemysłowych. Może niebawem na naszym rynku pojawią się opakowania z nowymi ekologicznymi właściwościami firmowanymi prze Klaster. Takich innowacji potrzeba nam jak najwięcej, aby pokazać że nasza myśl naukowa oraz przemysłowa stoją na dobrym, europejskim poziomie. Wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia życzymy sukcesów oraz czekamy na pozytywne wyniki i wdrożenie do przemysłu – podsumowuje Jacek Drożdżal.

Inicjatywa CORNET (ang. COllective Research NETworking) promuje współpracę ministerstw i agencji oraz stwarza możliwości finansowania ze źródeł publicznych badań na potrzeby konkretnych branż przemysłowych. Są to badania przeprowadzane na użytek szerokiej grupy przedsiębiorstw, w szczególności MŚP, inicjowane przez zrzeszenia firm i często przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki naukowe działające na rzecz konkretnego sektora przemysłowego. Zakres badań branżowych związany jest często z przygotowaniem i rozwojem norm technicznych i standardów. Instytucją realizującą inicjatywę CORNET jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

mab

Tematy: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (43) | Klaster Zielona Chemia (15) |
aktualizowano: 2016-07-26 16:05
Wszystkich rekordów:

Społeczność