Informacje

Informacje 2016-06-05

Terminal LNG dopuszczony do eksploatacji

Tym samym zakończyła się warta ponad 3 mld zł inwestycja, którą Polskie LNG prowadziło od marca 2011 roku. Na 17 czerwca zapowiedziane są komercyjne dostawy skroplonego gazu do Polski.

Terminal LNG w Świnoujściu /fot.: mat. prasowe / Terminal LNG w Świnoujściu /fot.: mat. prasowe /
Przedstawiciele Polskiego LNG S.A. i konsorcjum wykonawczego 1 czerwca podpisali protokół dopuszczający do użytkowania wybudowaną w Świnoujściu instalację do odbioru, regazyfikacji i dostarczania LNG do polskiej sieci przesyłowej. Rocznie będzie do niej trafiać 5 mld m sześc. gazu, co pokryje ponad 30 proc. aktualnego rocznego zapotrzebowania naszego kraju.
 
Przejęcie do eksploatacji zostało poprzedzone wykonaniem licznych prób i testów. Wszystkie zakończyły się pozytywnie, potwierdzając osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych. Jednocześnie szkolenie ze standardów eksploatacyjnych, obsługi zespołu urządzeń oraz skomplikowanego procesu technologicznego przeszli pracownicy terminalu. 
 
– Zapowiedziane są już komercyjne dostawy skroplonego gazu do Polski. Z tego powodu finalny odbiór Terminalu LNG od wykonawcy jest kluczowy dla ukończenia tej strategicznej dla polskiej gospodarki  inwestycji, która umożliwia realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a tym samym istotnie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System S.A.
 
Za budowę inwestycji odpowiedzialna była spółka zależna Polskie LNG S.A., której właścicielem jest GAZ-SYSTEM S.A. Na terminal LNG w Świnoujściu składa się falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m sześc. LNG do około 217 tys. m sześc. LNG (Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący terminal LNG z polskim systemem przesyłowym. Terminal LNG w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości infrastrukturą w Europie Północnej i Środkowo-Wschodniej. 
 
W dostawie gazu, w ramach umowy z Polskim LNG, pośredniczy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Surowiec, w oparciu o dwudziestoletni kontrakt, zapewni Qatargas Operating Company Limited. Gazowce katarskiej spółki w ciągu roku przywozić będą do Świnoujścia 1 mln ton LNG.
 
ak
Tematy: Świnoujście (64) | gaz (23) | terminal gazowy (17) | Polskie LNG (14) | gazoport (12) | LNG (9) | Gaz-System (6) | terminal LNG (5) |
aktualizowano: 2016-06-22 14:01
Wszystkich rekordów:

Społeczność