Po godzinach

Po godzinach 2015-02-08

Święto gór w Szczecinie raz do roku

Tak mówi o Przeglądzie Filmów „O! Góry” jego dyrektor Roman Weczer. Wartość przeglądu to publiczność, wyjątkowy klimat, jak też ciekawy i urozmaicony wybór filmów oraz goście specjalni.

Roman Weczer, dyrektor przeglądu Roman Weczer, dyrektor przeglądu
Bogdan Jankowski, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski oraz Tomasz Cylka
Bogdan Jankowski, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski oraz Tomasz Cylka
Stoisko Księgarni Romana Krukowskiego
Stoisko Księgarni Romana Krukowskiego
Stoisko z ofertą odzieży górskiej
Stoisko z ofertą odzieży górskiej
Publiczność przeglądu
Publiczność przeglądu
Wystawa „Himalaje, Karakorum – obrazy i głosy z gór” Bogdana Jankowskiego
Wystawa „Himalaje, Karakorum – obrazy i głosy z gór” Bogdana Jankowskiego
Przegląd Filmów "O! Góry" na stałe wpisał się kalendarz wydarzeń pasjonatów gór, jako impreza, na której warto być. Jest on jedynym na Pomorzu Zachodnim przeglądem, o tak bogatym repertuarze. Wśród atrakcji czwartej edycji, która miała miejsce w dniach 6-8 lutego w starej siedzibie filharmonii, znalazło się m.in.: 19 filmów na najwyższym poziomie, w tym premiera – dokumentu o Jerzym Kukuczce, spotkania z wybitnymi ludźmi gór, dyskusja nt. granic ryzyka we wspinaczce, księgarnia z literaturą górską i podróżniczą, stoiska z ofertą odzieży górskiej czy sprzętu oraz wystawa, a na niej wcześniej nie publikowane zdjęcia Tadeusza Piotrowskiego, patrona przeglądu. 
 
Szczecinbiznes.pl: Jakich gości specjalnych udało się ściągnąć na tegoroczny przegląd?
 
Roman Weczer: Są to wybitni ludzie gór - Ryszard Pawłowski, Janusz Majer i Bogdan Jankowski. Obok nich w panelu dyskusyjnym weźmie udział Tomasz Cylka, redaktor naczelny magazynu turystyki górskiej „n.p.m.”. Gościliśmy już podczas specjalnej prelekcji Danutę Piotrowską, wdowę po patronie naszego przeglądu, Tadeuszu Piotrowskim.
 
O czym będzie mowa podczas dyskusji „Granice ryzyka”?
 
Można wchodzić na najwyższe szczyty, mieć satysfakcję z własnych dokonań, ale gdzieś jest granica ryzyka. Mottem dla wszystkich, którzy wspinają się w górach powinien być tytuł książki Aleksandra Lwowa - „Zwyciężyć znaczy przeżyć”. Trzeba mieć dużo pokory dla gór. Wymyśleliśmy ten panel z ludźmi, którzy mają najbogatsze doświadczenie w najwyższych górach po to, żeby publiczność włączyła się do tej dyskusji i uświadomiła sobie i innym, jakie niebezpieczeństwa czyhają w górach. Nie chcemy żyć w cieniu wielkich ostatnich tragedii na Broad Peacku i pod Mount Everestem, chcemy żeby ludzie, którzy lubią góry i chodzą po górach robili to z wielką przyjemnością i bezpiecznie. Myślę, że to będzie bardzo ciekawy punkt programu, jeden z ważniejszych. Jestem pewien, że sala zapełni się po brzegi. 
 
W programie znalazła się również premierowa projekcja filmu „Jurek”…
 
Znakomity dokument opowiadający o Jerzym Kukuczce, największym polskim himalaiście, który 25 lat temu zginął podczas próby zdobycia góry Lhotse w Nepalu. Jest z nami reżyser tego filmu – Paweł Wysoczański. Jego spotkanie z widzami było bardzo ciekawe, świetnie wypadło. To dzięki temu, że spora część widzów to osoby, które mają doświadczenie w górach, wiedzą co ich interesuje i jakie pytania zadawać, a kompetentne osoby udzielają odpowiedzi.
 
No właśnie, ile widzów uczestniczy w przeglądzie?
 
Bardzo dużo. Przewidujemy, że we wszystkich wydarzeniach udział weźmie około 1000 osób. Gości wciąż przybywa. Widać, że sala co projekcję zapełnia się. Na ostatniej była prawie pełna widownia, czyli co najmniej 300 osób.
 
Tak, jak wspomniałem, ważną częścią przeglądu są filmy i spotkania ze znanymi ludźmi. Ale najważniejszy jest klimat tej imprezy. To jest święto gór w Szczecinie raz do roku. Przegląd ma być swoistą agorą - miejscem spotkań ludzi, którzy dawno się nie widzieli. To publiczność i wyjątkowy klimat tej imprezy jest dla nas największą satysfakcją. Klimat tworzy też wystawa pt. „Himalaje, Karakorum – obrazy i głosy z gór" autorstwa Bogdana Jankowskiego. Od 10 do 28 lutego będzie ją można zobaczyć w Książnicy Pomorskiej. 
 
Jak rozwinął się przegląd w ciągu czterech lat?
 
Zyskujemy coraz więcej przyjaciół. Mamy też coraz większą satysfakcję, że możemy coś zrobić dla pasjonatów gór.
 
Czy trudno jest zorganizować ten przegląd?
 
Przyznaję, nie jest to łatwe. Mamy filmy z całego świata. Pracę przy przeglądzie zaczynamy we wrześniu od wizyty na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Cała organizacja zajmuje więc nam około pół roku. Jesteśmy tutaj wdzięczni za partnerstwo instytucji, organizacji, przedsiębiorców, pasjonatów i znawców tematu.
 
Pewną trudnością jest ścignięcie na przegląd alpinistów, bo oni przeważnie są w górach. Jedną z takich osób jest Janusz Majer, którego zacząłem namawiać już trzy lata temu i w końcu udało się. Zależało mi również na obecności Ryszarda Pawłowskiego. Z jego powodu termin przeglądu został przesunięty o tydzień wcześniej.
 
Organizatorem przeglądu jest Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki', PrintShop Cyfrowe Centrum Druku Szczecin, SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
 
Not. AK
 
Tematy: impreza (22) | Tadeusz Piotrowski (2) | Zamek Książąt Pomorskich (2) | przegląd filmów (2) | O! Góry (2) | Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju (1) | Ryszard Pawłowski (1) | Szczecin-Expo (1) | Roman Weczer (1) | Janusz Majer (1) | Szczecin Expo (1) | Bogdan Jankowski (1) | Elitarny Klub Górski Leśne Dziadki (1) | Tomasz Cylka (1) | Print Shop (1) |
aktualizowano: 2015-02-10 00:05
Wszystkich rekordów:

Społeczność