Informacje

Informacje 2009-03-20

Biznes po skandynawsku

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) otworzyła swoje przedstawicielstwo w Szczecinie 19 marca.
Dag Hartelius, ambasador Szwecji w Warszawie /fot. mab/ Dag Hartelius, ambasador Szwecji w Warszawie /fot. mab/
Certyfikat członkowski dla firmy Baltic Industries and Services /fot. mab/
Certyfikat członkowski dla firmy Baltic Industries and Services /fot. mab/
Kaare Nordbo, przedstawiciel SPCC w Szczecinie /fot. mab/
Kaare Nordbo, przedstawiciel SPCC w Szczecinie /fot. mab/

- Działania Izby w Szczecinie mają na celu zbudowanie efektywnej platformy biznesowej służącej wymianie doświadczeń oraz nawiązywaniu współpracy i relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami działającymi na Pomorzu Zachodnim a firmami z innych regionów Polski zrzeszonymi w SPCC - mówi Agnieszka Kowalcze, dyrektor izby. - Mamy nadzieje, ze kontakty będą sprzyjać rozwojowi oraz tworzeniu trwałej i owocnej współpracy partnerskiej w przyszłości. Naszym celem jest również wspieranie polskich inwestorów zainteresowanych ekspansja w kierunku Skandynawii.

Regionalnym Przedstawicielem SPCC w Szczecinie jest Kaare Nordbo, prezes i dyrektor zarządzający rekrutacyjnej firmy Segel.

- W regionie znam ok. sto firm skandynawskich, ale jestem przekonany, że jest ich dwa razy tyle. Jest bardzo dużo firm, które robią swoje, a są zupełnie niewidoczne - mówi Kaare Nordbo. - Jako SPCC jesteśmy w stanie pomóc polskim firmom, które są zainteresowane zdobywaniem skandynawskich rynków.

Spotkanie inauguracyjne w hotelu Radisson SAS było okazją do wręczenia certyfikatu członkostwa w izbie firmie Baltic Industries and Services. To 17 członek SPCC z Pomorza Zachodniego. Pozostałe firmy przystąpiły do izby jeszcze przed powołaniem przedstawicielstwa.

W spotkaniu inauguracyjnym SPCC w Szczecinie uczestniczył Peter T. Nielsen, prezes izby oraz  Dag Hartelius, ambasador Szwecji w Warszawie, który przedstawił nową strategię wzrostu i konkurencyjności w regionie Morza Bałtyckiego w świetle przyszłego przewodnictwa Szwecji w Unii Europejskiej.

Inaugurację przedstawicielstwa izby zakończył bankiet w stylu skandynawskim.

Co to za izba?

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) powstała w marcu 2004 roku w wyniku połączenia czterech organizacji w Polsce: Fińskiej Izby Handlowej, Norweskiego Forum Biznesu, Szwedzkiego Klubu Biznesu oraz Duńsko-Polskiej Izby Gospodarczej. SPCC jest organizacja niezależna, skupiająca 360 firm członkowskich. Wśród nich znajdziemy przedstawicieli głównych sektorów gospodarki skandynawskiej: od energetyki, przez budownictwo, przemysł papierniczy aż po logistykę, usługi, telekomunikacje, meble, przemysł naftowy, żywność oraz największe skandynawskie banki.

SPCC plasuje się na 3 miejscu wśród izb gospodarczych reprezentujących inwestorów zagranicznych w Polsce pod względem ilości zrzeszonych firm członkowskich. Ponadto SPCC zajmuje 5 miejsce wśród izb gospodarczych reprezentujących inwestorów zagranicznych w Polsce pod względem łącznych inwestycji firm członkowskich na rynku polskim. Główne Biuro SPCC mieści się w Warszawie, ale organizacja działa na terenie całego kraju poprzez swoje regionalne przedstawicielstwa, które znajdują się w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu, a od marca także w Szczecinie. SPCC organizuje w Polsce ok. 50 spotkań rocznie. Są to zarówno seminaria i konferencje, spotkania  z  politykami i ekonomistami, a także spotkania o charakterze integracyjnym.

Szczecińskie przedstawicielstwo działa przy Al. Niepodległości 17 (pod tym samym adresem, co firma Segel). W Szczecinie odbywać się będzie 4-6 spotkań izbowych rocznie.

Szczecińskie przedstawicielstwo, mimo świetnego położenia regionu, powstało dopiero jako piąte w Polsce. Dlaczego?

- Aby otworzyć tu oddział potrzebowaliśmy dwóch głównych czynników: zainteresowanych członkostwem w SPCC firm oraz zaangażowanej osoby jako naszego przedstawiciela – mówi Peter Taero Nielsen, prezes SPCC. – Gdy tylko oba warunki się spełniły, od razu podjęliśmy decyzję o otwarciu naszego oddziału.

mab

Tematy: Szczecin (597) | Dania (14) | SPCC (11) | Szwecja (7) | Kaare Nordbo (7) | Norwegia (6) | Finlandia (3) |
aktualizowano: 2009-03-22 23:08
Wszystkich rekordów:

Społeczność