Informacje

Informacje 2017-01-23

Budowa promu w Szczecinie jeszcze w tym roku?

MARS FIZ z Polskiej Grupy Zbrojeniowej kupił tereny dawnej Stoczni Szczecińskiej od innej państwowej spółki – TF Silesia. To krok do budowy w Szczecinie przez konsorcjum firm dwóch promów dla PŻB – przekonują przedstawiciele rządu.

Teren Szczecińskiego Parku Przemysłowego /fot.: mab / Teren Szczecińskiego Parku Przemysłowego /fot.: mab /
Transakcja ma następującą konstrukcję: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, dokapitalizuje Polską Grupę Zbrojeniową S.A. (PGZ), obejmując akcje o wartości 101,5 mln złotych. Pozyskane środki finansowe, zgodnie z zawartą 20 stycznia br. umową, PGZ przeznaczy na zakup 100 procent udziałów Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Zgodnie z zawartymi umowami nabywcą 100 proc. udziałów spółki Szczeciński Park Przemysłowy z siedzibą w Szczecinie (SPP) jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (MARS FIZ) – podmiot, który w strukturze Polskiej Grupy Zbrojeniowej konsoliduje spółki stoczniowe oraz nieruchomościowe. Obecnie MARS FIZ zarządza portfelem akcji i udziałów 15 spółek niepublicznych. Wśród nich znajdują się podmioty z sektora remontu i budowy statków oraz budowy konstrukcji stalowych offshore, w tym Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. w Gdyni oraz Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. działająca w Szczecinie i Świnoujściu oraz spółki nieruchomościowe.
 
O tym, że inwestycja to ważny krok w kierunku utworzenia największej w Polsce, i jednej z największych w Europie, grupy stoczniowej, przekonywali 23 stycznia w dawnej stoczniowej świetlicy Mateusz Morawiecki, wiceprezes, minister rozwoju i finansów, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
 
– To kolejny krok mający na celu odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego. Po podpisaniu w lipcu ubiegłego roku przez Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO Bank Polski SA umowy dotyczącej finansowania budowy pierwszych od 15 lat dwóch polskich promów, przyszedł czas na kolejne etapy realizacji przedsięwzięcia, wynikającego wprost z naszej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział Mateusz Morawiecki. 
 
Na antenie Radia Szczecin minister Marek Gróbarczyk tłumaczył, że transakcja to ostatni element w obszarze organizacyjnym, który trzeba było wykonać, aby w drugim kwartale tego roku położyć stępkę pod budowę promu dla PŻB.
 
Obecnie na terenie SPP funkcjonuje ponad 50 firm, które łącznie zatrudniają ponad dwa tys. pracowników.
 
mab
Tematy: Szczecin (597) | przemysł (84) | stocznia szczecińska (35) | gospodarka morska (35) | Szczeciński Park Przemysłowy (12) | przemysł stoczniowy (3) | Polska Grupa Zbrojeniowa (1) |
aktualizowano: 2017-01-30 19:06
Wszystkich rekordów:

Społeczność