Nauka&Biznes

Nauka&Biznes 2016-05-19

Czy szczecińska taśma sklei naukę z biznesem?

Superwytrzymałe, a przy tym niezwykle cienkie taśmy samoprzylepne opracowali chemicy z ZUT. Teraz rozwijają tę technologię zgodnie z sugestiami dużego, niemieckiego dostawcy elementów dla przemysłu samochodowego.

Prof. Zbigniew Czech pokazuje próbkę szkła sklejonego za pomocą samoprzylepnej taśmy strukturalnej /fot.: ak / Prof. Zbigniew Czech pokazuje próbkę szkła sklejonego za pomocą samoprzylepnej taśmy strukturalnej /fot.: ak /
Autorzy rozwiązania, dr Agnieszka Kowalczyk i prof. Zbigniew Czech z Laboratorium Klejów i Materiałów Samoprzylepnych Instytutu Technologii Chemicznej Organicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego tak mówią o swoim wynalazku: – Samoprzylepne taśmy strukturalne (STS) można zaliczyć do nowego typu materiałów konstrukcyjnych. Mają postać filmu klejowego o grubości ok. 0,1 mm, za pomocą którego można trwale złączyć elementy metalowe, szklane, ceramiczne, z tworzyw sztucznych, nawet zaolejone.
 
STS to – jak uważają ich twórcy – produkt innowacyjny w skali światowej, który jest alternatywą dla tradycyjnych technik spajania – spawania, zgrzewania, lutowania czy klejenia konwencjonalnymi klejami konstrukcyjnymi. Dzięki swoim właściwościom bardzo wytrzymała, przezroczysta i cienka taśma może być wykorzystana w przemyśle lotniczym, samochodowym, okrętowym, komputerowym, wojskowym czy nawet kosmicznym. Transparentna taśma sprawdzi się doskonale w przemyśle szklarskim, budownictwie, do sklejania fasad.
 
 
STS dla mocniejszych karoserii
 
Dr Agnieszka Kowalczyk i prof. Zbigniew Czech prowadzą rozmowy z firmami zainteresowanymi wykorzystaniem taśm oraz ich produkcją.
 
– Od ponad roku udoskonalamy taśmę zgodnie z sugestiami niemieckiej firmy, która potrzebuje taśmy by wzmocnić elementy karoserii. Wyniki testów są pozytywne, ale nie są idealne – zauważa prof. Zbigniew Czech. Co to za firma? Profesor zdradza jedynie, że chodzi o dużego dostawcę elementów do przemysłu samochodowego, takich jak drzwi, karoserie, maski samochodowe do aut marki Mercedes, Porsche, Volkswagen, Audi i Ford. Zakupem taśmy jest również zainteresowana krajowa firma z południa Polski.
 
Jeśli chodzi o produkcję taśm w oparciu o technologię ZUT, to zdaniem prof. Czecha są większe szanse na pozyskanie inwestora z zagranicy. Chodzi o wysokie koszty związane z wdrożeniem technologii. W przypadku rozpoczęcia produkcji, uczelnia zarabiałaby do kilku procent od dochodu producenta.
 
STS mogłaby być na rynku od przynajmniej kilku miesięcy. – Przeszkody biurokratyczne na uczelni spowalniają każdy etap urynkowienia wynalazku – mówi uczony.
 
Laboratorium ze Szczecina deklasuje potentata
 
Badania nad opracowaniem taśmy strukturalnej rozpoczęły się w 2011 roku wraz z pracą doktorską dr inż. Agnieszki Kowalczyk.
 
– Założeniem było stworzenie taśmy, którą, po aplikacji na łączone materiały, będzie można ogrzać do temp. 120-150 st.C potrzebną do utwardzenia samoprzylepnej taśmy i jej zmiany w postać kleju strukturalnego tworzącego niezwykle wytrzymałe spoiwo – wyjaśnia prof. Zbigniew Czech.
 
Prace w laboratorium przyniosły zamierzone efekty.
 
– Taśma przewyższa pod względem właściwości wiele innych, w tym wytwarzanych przez światowego potentata w tej dziedzinie, firmę 3M – zauważa współautor wynalazku. Jego zdaniem spojenie z wykorzystaniem STS wytrzyma 10-20 lat. Jak zauważa prof. Zbigniew Czech, STS ma jeszcze jedną przewagę nad produktami konkurencji – jest tańsza w wytwarzaniu, co może przełożyć się na niższą o 30 do 50 proc. cenę dla klienta końcowego niż w przypadku wiodących produktów na rynku.
 
Prof. Zbigniew Czech zapowiada kolejne wersje STS pod różne jej zastosowania w przemyśle: nieprzezroczyste – szare, czarne czy białe oraz taką, która będzie utwardzana w ciągu kilku minut światłem UV w temp. 40-70°C. – Pracujemy nad taśmami o grubości około 1 mm, które są poszukiwane do łączenia elementów podlegających drganiom, np. w przemyśle optycznym czy samochodowym – dodaje.
 
Próbka szkła sklejonego za pomocą samoprzylepnej taśmy strukturalnej /fot.: ak/
 
ak
Tematy: przemysł (84) | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (43) | branża chemiczna (25) |
aktualizowano: 2016-05-25 08:04
Wszystkich rekordów:

Społeczność