Informacje

Informacje 2009-11-19

PGNiG wypowiada Policom umowę na dostawę gazu

Państwowy monopolista zakręci kurek za 30 dni?

Instalacja amoniaku w Z.Ch. Police. Do jego produkcji wykorzystuje się gaz ziemny /arch/ Instalacja amoniaku w Z.Ch. Police. Do jego produkcji wykorzystuje się gaz ziemny /arch/

Przeczytaj: Trzeci kwartał na minusie>>

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa SA zamieściło na swojej stronie internetowej informację o tym, że 18 listopada 2009 roku skierowało do Zakładów Chemicznych „Police" SA pismo zawierające decyzję o odstąpieniu od umowy sprzedaży gazu ziemnego.

„Powodem tej decyzji jest stale rosnące zadłużenie wobec PGNiG SA z tytułu nieuregulowanych przez Zakłady Chemiczne „Police" SA rachunków za dostawy gazu ziemnego. Zgodnie z zapisami umowy, jej rozwiązanie nastąpi po 30 dniach od daty otrzymania przez Zakłady Chemiczne „Police" dzisiejszego oświadczenia.” - czytamy w komunikacie firmy.

Gaz ziemny jest podstawowym surowcem wykorzystywanym przez policką spółkę do produkcji nawozów.

- Zadłużenie Zakładów Chemicznych Police systematycznie wzrastało z uwagi na brak uregulowania comiesięcznych płatności. PGNiG SA, znając trudną sytuację w jakiej znajduje się branża chemiczna, wykorzystało wszelkie możliwości polubownego załatwienia sprawy, wielokrotnie prolongując spłatę zobowiązań. Jednak niewywiązanie się Zakładów Chemicznych Police z zapisów umownych zmusiło PGNiG SA do podjęcia decyzji mających na celu ochronę interesów spółki oraz wszystkich jej akcjonariuszy. - mówi Katarzyna Zasada z Zespołu Prasowego PGNiG SA. - Odstąpienie od umowy oznacza, iż niewywiązanie się ze zobowiązań przez Zakłady Chemiczne Police będzie skutkowało wstrzymaniem dostaw gazu do tego odbiorcy. Mamy jednak nadzieję, że wszystkie płatności zostaną uregulowane i wówczas jesteśmy gotowi kontynuować dostawy gazu. Nie ukrywamy bowiem, iż zależy nam na pomyślnym zakończeniu tej sprawy.

„PGNiG SA, znając trudną sytuację w jakiej znajduje się branża chemiczna, wykorzystało wszelkie możliwości polubownego załatwienia sprawy, wielokrotnie prolongując spłatę zobowiązań. Jednak w związku z niedotrzymaniem przez Zakłady Chemiczne "Police" SA kolejnego terminu płatności, jaki obie strony - na mocy ugody zawartej 3 września 2009 r.-  ustaliły na 15 listopada br., PGNiG SA zostało zmuszone do podjęcia decyzji mających na celu ochronę interesów Spółki oraz wszystkich jej akcjonariuszy” - czytamy w komunikacie firmy.

„Stan zobowiązań Zakładów Chemicznych "Police" SA wobec PGNiG SA na dzień 17 listopada 2009 roku znacznie przekracza wartość trzymiesięcznych dostaw paliwa gazowego dla tego przedsiębiorstwa. Zgodnie z Umową taka sytuacja traktowana jest, jako niewykonanie przez Zakłady Chemiczne „Police" SA swoich istotnych zobowiązań wobec PGNiG SA.” - informuje gazowy potentat.

- Zakłady Chemiczne Police są zaskoczone decyzją o odstąpieniu od umowy sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG. W ocenie zarządu ta decyzja jest nieuzasadniona, zwłaszcza że regularnie realizowane są płatności zobowiązań bieżących wobec PGNiG za dostawy gazu. Police są obecnie na etapie spełnienia warunku związanego z uzyskaniem poręczenia kredytu przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Zobowiązania wobec PGNiG wynoszą 126 milionów złotych i powstały w pierwszym półroczu 2009 roku. Zarządy obu firm z pewnością będą kontynuowały rozmowy. Wierzymy, że uda się wypracować porozumienie i możliwie szybko spłacić zobowiązania wobec PGNiG - mówi Rafał Kuźmiczonek, rzecznik Z.Ch. Police.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej zarząd Zakładów Chemicznych Police zapewniał, że bieżące zobowiązania wobec PGNiG płacone są regularnie, a zaległe opłaty mają być uregulowane środkami ze 190-mln kredytu, na które spółka czeka.

Umowa pomiędzy PGNiG SA, a Zakładami Chemicznymi Police została podpisana 14 stycznia 2009 r. Zawarto ją na czas nieokreślony.

mab

Tematy: Police (76) | gaz (23) | PGNiG (11) |
aktualizowano: 2009-11-19 21:13
Wszystkich rekordów:

Społeczność