Nieruchomości

Nieruchomości 2015-06-23

Przemysł wraca na Skolwin

Firma Dirk zbuduje zakład produkcyjny i hurtownię materiałów ściernych na terenie parku przemysłowego utworzonego w miejscu dawnej papierni.

Krzysztof Szarłata, właściciel PPHU Dirk przed jednym z zakupionych budynków dawnej Papierni Skolwin /fot.: ak / Krzysztof Szarłata, właściciel PPHU Dirk przed jednym z zakupionych budynków dawnej Papierni Skolwin /fot.: ak /

Dirk działa od 1993 roku. Produkuje materiały ścierne do piaskowania powierzchni metalowych oraz betonowych. Kiedyś zaopatrywała przede wszystkim stocznie, a obecnie firmy wykonujące prace antykorozyjne.

Krzysztof Szarłata, właściciel firmy chce zbudować przy ul. Stołczyńskiej nie tylko zakład produkcyjny i magazyn: – Będzie tu też instalacja do utylizacji i oczyszczania zużytych materiałów ściernych. Część zostanie z powrotem odzyskana jako ścierniwo, a część posłuży jako kruszywo na podbudowę dróg czy niwelację terenu. Pozostanie jedynie trzy procent rzeczywistego odpadu. Powstanie również hurtownia materiałów ściernych i laboratorium na potrzeby firmy - zapowiada.

Firma kupiła w Skolwinie 10 tys. m kw. terenu. Powierzchnia hali wyniesie 1000 m kw., zaadaptowane zostaną również dwa budynki po Papierni Skolwin o powierzchni ok. 200 i 400 m kw. (są pod ochroną konserwatora zabytków), trzeba także zbudować drogi. Krzysztof Szarłata nie chce mówić o wartości inwestycji dopóki nie zostaną wykonane badania geologiczne.

Prace związane z przystosowaniem gruntu mają się rozpocząć pod koniec czerwca. Jeśli inwestycja będzie przebiegać pomyślnie, przedsiębiorstwo Dirk rozpocznie produkcję przy ul. Stołczyńskiej na początku 2016 roku. Realizacja przedsięwzięcia będzie jednak zależeć od uzyskania unijnego dofinansowania.

Krzysztof Szarłata chce, aby zakład docelowo produkował 12 tys. ton ścierniwa rocznie. Szacuje, że inwestycja może przyczynić się do powstania kilkudziesięciu nowych miejsc pracy.


Partner cyklu Nieruchomości:

Właściciel Dirk przyznaje, że od dwóch lat, kiedy musiał wyprowadzić się z terenu stoczni Gryfia, działalność jego firmy jest mocno ograniczona. W tym czasie starał się o pozyskanie terenu pod nową siedzibę. – W Szczecinie brakuje miejsc odpowiednich do zapotrzebowania przedsiębiorców. Miasto oferuje albo za duże działki, które wymagają potężnych nakładów finansowych, albo za małe i bez mediów. Dlatego Park Przemysłowy Skolwin jest dla nas idealny – stwierdza Krzysztof Szarłata.

Początki Parku Przemysłowego Skolwin to 2014 rok. Wówczas powołana rok wcześniej spółka NPPN nabyła 10 ha terenów po byłej Papierni Skolwin z zamierzeniem odtworzenia w tym miejscu przemysłu. Spółka przygotowała teren pod potrzeby przedsiębiorców dzieląc go na piętnaście działek inwestycyjnych o powierzchni 5-15 tys. m kw. W skład nieruchomości wchodzi również zabytkowy budynek magazynowo-biurowy o powierzchni blisko 4 tys. m kw. oraz dwa inne, mniejsze obiekty. Bocznica kolejowa i stacja energetyczna w sąsiedztwie mogą być dla części firm argumentem za ulokowaniem tutaj swojego biznesu. W razie potrzeby NPPN pełni również rolę inwestora zastępczego.

– Oferujemy nie tylko grunt, ale i usługi polegające na dostosowaniu nieruchomości "pod klucz", zgodnie z wymaganiami przyszłych właścicieli. Uwzględniają one zarówno wszelkie postępowania administracyjne związane z zabudowaniem nieruchomości, jak również z realizację prac budowlanych – zapewnia Paweł Włoch, prezes NPPN Sp. z o.o. Sp. K. i zapowiada, że jeszcze w tym roku może zacząć się budowa hal dla czterech przedsiębiorców z branży stoczniowej i jachtowej.

Większość udziałów w NPPN mają założyciele firmy EPA, w tym jej prezes, Jarosław Mroczek.

ak

Tematy: nieruchomości (114) | Papiernia Skolwin (4) | NPPN (3) | Krzysztof Szarłata (2) | Paweł Włoch (2) | Dirk (2) | Park Przemysłowy SKolwin (1) |
aktualizowano: 2015-12-04 16:13
Wszystkich rekordów:

Społeczność