Nauka&Biznes

Nauka&Biznes 2016-04-27

Sterowanie 3D ze Stargardu

System zdalnego sterowania żurawiem przeładunkowym to najnowsze dzieło centrum badawczo-rozwojowego zakładu Hiab w Stargardzie. Rozwiązanie wykorzystujące m.in. gogle 3D Oculus Rift zwiększy bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów takich urządzeń.

Hiab po raz pierwszy zaprezentował system HiVison podczas targów Bauma w Monachium /fot.: Hiab / Hiab po raz pierwszy zaprezentował system HiVison podczas targów Bauma w Monachium /fot.: Hiab /
– Opierając się na najnowszych osiągnięciach techniki w dziedzinie gogli wirtualnej rzeczywistości, kamer oraz łączności opracowaliśmy unikalny w branży system sterowania HiVison z kamerami na szczycie żurawia leśnego, które pozwalają zobaczyć obszar roboczy i obsługiwać żuraw zdalnie przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości – mówi Rafał Sornek, wiceprezes działu Rozwoju Technologii i Jakości firmy Hiab należącej do koncernu Cargotec.
 
Hiab jako pierwsza w branży wprowadza takie rozwiązanie. Firma po raz pierwszy pokazała go na kwietniowych targach budowlanych Bauma w Monachium, gdzie zbierała opinie od przyszłych użytkowników. Produkt wymaga jeszcze dopracowania, ale zgodnie z zapowiedziami system HiVision będzie produkowany w zakładzie Hiab w Stargardzie od przyszłego roku. Wejdzie do oferty produktów marki Hiab i tak, jak inne urządzenia, będzie dystrybuowany na całym świecie. Rafał Sornek nie zdradza planowanej wielkości produkcji, spodziewanej ceny systemu i zysków.
 
Marzenie operatorów żurawi
 
Zdaniem twórców systemu, HiVision spełnia marzenia operatorów żurawi leśnych, którzy dotychczas, by zacząć pracę najpierw musieli wspiąć się po drabinie, nieraz w marznącym deszczu, do kabiny umieszczonej na dźwigu. Dzięki systemowi sterowania opartego na technologii 3D nawet nie będą musieli wychodzić z kabiny ciężarówki.
 
Jak to działa? W nowym systemie sterowania żurawiem w miejscu, gdzie normalnie znajduje się głowa operatora, zainstalowana została skrzynka wyposażona w cztery kamery. Obraz z kamer przesyłany jest do gogli zapewniając realistyczne widzenie o zasięgu 240 stopni na obszar pracy. Gdy operator odwróci głowę zmieni się obraz w goglach – obraz pochodzący z kamer przednich przełączy się na obraz z kamer tylnych. Sterowanie żurawiem i załadunek drewna na pojazd odbywa się poprzez poruszanie joystickiem.
 
Rafał Sornek wierzy, że w przyszłości ich rozwiązanie na tyle się rozwinie, że możliwe będzie zdalne operowanie żurawiem z daleka. Przyniosłoby to oszczędność kosztów i czasu pracy. Co więcej, uważa on, że tworzenie systemów sterowania zdalnego, to konieczność w związku z coraz ostrzejszymi przepisami bezpieczeństwa pracy.
 
– Systemy wizyjne, takie jak HiVision mogą nawet w przyszłości stać się obowiązkowe, zwłaszcza w przypadku trudnego do zabezpieczenia obszaru pracy na dużych wysokościach – mówi i zaraz dodaje: – Chcemy być prekursorem bezpieczeństwa w naszej branży i wyprzedzać regulacje zanim te będą obowiązującym prawem.
 
 
 
Naukowcy wsparli producenta
 
 – HiVision to innowacyjny produkt dla przemysłu, którego podwaliny dał projekt iLoad. Możemy mówić o sukcesie współpracy przemysł – uczelnia – zauważa Jaśmina Solecka, której firma Jasmin Research zajmuje się kojarzeniem biznesu z nauką. To ona wraz z Rafałem Sornkiem, zainicjowała projekt iLoad.
 
W prace nad systemem HiVision zaangażowani byli Krzysztof Pietrusewicz i Marcin Marcinek – członkowie projektu iLoad z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy współpracowali z pracownikami działów firmy Hiab – Hiab Stargard Forestry Cranes i Hiab Hudiksvall Applied Research.
 
– Celem projektu iLoad było zwiększenie zdolności urządzeń przeładunkowych. Umożliwiliśmy naukowcom pracę w trzech oddziałach koncernu Hiab, zaś pracownikom działu R&D tej firmy stworzyliśmy możliwość pracy na ZUT oraz na Politechnice Śląskiej. W trzyletnim projekcie łącznie uczestniczyło kilkanaście osób z Polski, Szwecji, Finlandii, Holandii i Bułgarii – wyjaśnia Krzysztof Pietrusewicz i przyznaje, że był to jeden z pierwszych projektów tego typu realizowanych na ZUT.
 
Projekt iLoad popchnął technologię produkcji Hiaba o kilka lat do przodu. – Przedstawiciele świata nauki wnieśli do naszej współpracy cenną wiedzę. Pokazali nam np., że są rzeczy, które nam zajmowały rok, a można je zrobić w kilka miesięcy – zauważa Rafał Sornek.
 
Więcej o projekcie iLoad w artykule >> Inżynierowie z szerszą perspektywą
 
Hiab od sześciu lat w Stargardzie
 
Zakład montażowy Hiab w Stargardzie został otwarty na początku 2014 roku. Pracuje tu obecnie ponad 300 osób. Wcześniej produkcja dźwigów Hiaba odbywała się w stargardzkiej fabryce Cargotec.
 
Hiab jest światowym liderem rynku w dziedzinie rozwiązań załadunkowych do montażu na podwoziach samochodów ciężarowych. Asortyment Hiab obejmuje żurawie cargo, żurawie leśne i recyklingowe, urządzenia do wymiany nadwozi, wózki widłowe podwieszane do pojazdów, burty załadunkowe. 
 
Na całym świecie Hiab zatrudnia około 2,8 tys. specjalistów w 11 krajach i 34 firmach przedstawicielskich. Współpracuje z ponad 100 niezależnymi partnerami dystrybucyjnymi na całym świecie. Jest częścią koncernu Cargotec zatrudniającego prawie 11 tys. osób, którego wyniki sprzedaży w 2015 roku wyniosły około 3,7 mld euro.
 
Hiab po raz pierwszy zaprezentował system HiVison podczas targów Bauma w Monachium /fot.: Hiab/
 
ak
Tematy: nauka (53) | zakład produkcyjny (42) | innowacje (28) | Stargard (25) | Cargotec (16) | Hiab (7) |
aktualizowano: 2016-05-05 15:23
Wszystkich rekordów:

Społeczność