Informacje

Informacje 2015-07-08

Fosfan rozbudował Port Nad Odrą za 8 mln zł

Szczeciński producent nawozów przebudował jedno ze swoich nabrzeży i unowocześnił place składowe. To początek modernizacji tego portu i zapowiedź jego rozwoju.

Otwarcie zmodernizowanego Nabrzeża Fosfatowego w Porcie Nad Odrą /fot.: Maciej Hermanowicz / Otwarcie zmodernizowanego Nabrzeża Fosfatowego w Porcie Nad Odrą /fot.: Maciej Hermanowicz /
7 lipca Fosfan zakończył rozbudowę Nabrzeża Fosfatowego, wchodzącego w skład kompleksu Port Nad Odrą. Remont całej długości, tj. 246 m betonowego nabrzeża rozpoczął się pod koniec października 2014 roku. Wykonawcą robót był Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service ze Szczecina. Równocześnie trwają ostatnie prace przy budowie dróg i placów  składowych o łącznej powierzchni 9 tys. m kw. Spółka finansuje inwestycję z kredytu i środków własnych.
 
– Postanowiliśmy przebudować nabrzeże chcąc podwoić wielkość przeładunków w porcie – mówi Mirosław Warenik, dyrektor ds. rozwoju Fosfan S.A. Obecnie w Porcie Nad Odrą rocznie przeładowywane jest 200 ton materiałów. Są to głównie surowce do produkcji nawozów oraz gotowe nawozy przeznaczone na eksport. Z nabrzeży (Fosfan posiada także Nabrzeże Dalbowe, o długości 185 m przeznaczone do obsługi chemikaliów płynnych) korzystają również firmy zewnętrzne. 
 
Dotychczasowe nabrzeże stwarzało ograniczenia – ma 6 m głębokości i nie nadawało się do pogłębienia, w związku z tym możliwy był rozładunek statków o maksymalnej nośności 3 tys. ton. Przebudowa nabrzeża daje możliwość jego pogłębienia do 7,5 m, co pozwoli na obsługę w Porcie Nad Odrą statków o nośności 8-10 tys. ton. 
 
Fosfan, oprócz pogłębienia nabrzeża, planuje dalszą modernizację portu. – Za nami pierwszy element cyklu inwestycji. W następnej kolejności chcemy wybudować magazyn pojemności 20 tys. ton. W I kw. 2016 roku zamierzamy zakończyć etap projektowy i pozyskać pozwolenie na budowę. Termin rozpoczęcia prac będzie uzależniony od pozyskanego finansowania. Zależy nam na unijnej dotacji – zapowiada Mirosław Warenik. W planach jest również budowa terminalu magazynowo-przeładunkowego chemikaliów płynnych oraz produktów naftowych, o łącznej pojemności 40 tys. m sześc., która zwiększyłaby możliwości magazynowe do 50 tys. m sześc.
 
Fosfan S.A. istnieje od 1946 roku. Jest spółką akcyjną z prywatnym, całkowicie krajowym kapitałem. Jej prezesem jest Jacek Ciubak. Fosfan mieści się przy ul. Nad Odrą, część fabryczna zajmuje obecnie ok. 14 ha. Firma jest jednym z czołowych producentów nawozów rolniczych i ogrodniczych w Polsce – produkuje ich rocznie 100 tys. ton, z czego 30 proc. trafia na rynki zagraniczne. Ogrodnikom jest dobrze znana z nawozów marki Fructus. Działalność firmy obejmuje także usługi przeładunkowe oraz magazynowanie towarów. Firma zatrudnia ok. 190 osób.
 
AK
Tematy: inwestycja (310) | port (64) | Fosfan (5) | Port Nad Odrą (3) | Mirosław Warenik (2) | Jacek Ciubak (1) |
aktualizowano: 2015-07-15 11:27
Wszystkich rekordów:

Społeczność