Informacje

Informacje 2016-01-22

Łasztownia jako przestrzeń kulturalno-turystyczna?

Za takim rozwiązaniem są uczestnicy debaty dotyczącej przekształceń Międzyodrza Szczecina, która odbyła się 19 stycznia w Starej Rzeźni. 

Co stanie się z zabudowaniami dawnej miejskiej rzeźni? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma /fot.: ak / Co stanie się z zabudowaniami dawnej miejskiej rzeźni? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma /fot.: ak /
Debata została zorganizowana z inicjatywy Fundacji Moja Łasztownia. Było to kolejne spotkanie poświęcone przede wszystkim obszarowi zabytkowych zabudowań dawnej rzeźni miejskiej w rejonie Starówki oraz rejonu szczecińskiego portu wolnocłowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele firm, instytucji i władz miasta.
 
Jak widzą oni przyszłą Łasztownię?
 
Łasztownia jako ogólnodostępny rejon nasycony placówkami kultury, służący turystyce, rozrywce i rekreacji, z przystaniami jachtowymi, z zapleczem hotelowym, placówkami gastronomicznymi itp. – to wizja Andrzeja Montwiłła, pracownika naukowego Akademii Morskiej w Szczecinie.
 
Zabytkowa część Łasztowni jako centrum spinające ważne punkty na kulturalno-turystycznej mapie miasta: Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich oraz odbudowane Podzamcze – to z kolei pomysł Cezarego Marciniaka, który zawarł w swojej pracy magisterskiej.
 
Witold Ratajczak, dyrektor ZMPSiŚ d.s. rozwoju przekształciłby portowe obiekty magazynowe na nowoczesne przystanie jachtowe, podobnie jak to się stało w Londynie.
 
Jednak to, jak może zostać zagospodarowany za kilka czy kilkanaście lat cypel pomiędzy Duńczycą a Nabrzeżem Bułgarskim zależeć będzie od poprawy dostępu do tego rejonu miasta. Jak zapewnił Piotr Mync, wiceprezydent Szczecina, przygotowania do budowy Mostu Kłodnego już trwają. Ponadto, pod koniec roku władze miasta zamierzają ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny zagospodarowania całej Łasztowni, a może również terenów Kępy Parnickiej i Wyspy Zielonej.
 
Odmiennego zdania, bo za pozostawieniem niezabudowanego terenu między ulicą Zbożową a Duńczycą, było część słuchaczy. Według nich takie rozwiązanie pozwoli zachować jedyny teren w mieście pozwalający na organizowanie wielkich imprez masowych, takich jak finały regat The Tall Ships Races.
 
Temat zagospodarowania Łasztowni powróci w Starej Rzeźni 16 lutego, o godzinie 17:00 na spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Szczecinie. Poznamy na nim plany zabudowy terenów między Trasą Zamkową a Parnicą, prezentowane w listopadzie ubiegłego roku podczas szczecińskiego Westivalu pn. „Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA”. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli już m.in. dzierżawcy nieruchomości w tym rejonie.
 
ak
 
Tematy: Szczecin (597) | inwestycja (310) | port (64) | Łasztownia (34) | Stara Rzeźnia (29) | Port Szczecin (14) | Międzyodrze (3) | Most Kłodny (2) |
aktualizowano: 2016-01-26 15:43
Wszystkich rekordów:

Społeczność