Informacje

Informacje 2011-02-24

Inkubator pomoże rozkręcić interes

Rozmowa z Wioletą Samitowską i Katarzyną Nowocień z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiego
Katarzyna Nowocień i Wioleta Samitowska /fot.PŁ/ Katarzyna Nowocień i Wioleta Samitowska /fot.PŁ/

Szczecinbiznes.pl: Czym jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiego?

Katarzyna Nowocień: Jesteśmy jednostką ogólnouczelnianą, która oferuje pomoc i wsparcie studentom, absolwentom i pracownikom naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy rozważają możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, lub już ją posiadają.

Na czym polega taka pomoc?

Wioleta Samitowska: Zależy ona od tego, na jakim etapie podejmowania tej decyzji jest osoba, która do nas przychodzi. Jeśli mówimy o kimś, kto dopiero przymierza się do otwarcia firmy, będą to przede wszystkim konsultacje i doradztwo, m.in.: jak zakłada się działalność gospodarczą, skąd można pozyskać pieniądze na jej otwarcie l, jakie obowiązują w Polsce formy opodatkowania  i dalej – wszystkie zagadnienia związane już z samym prowadzeniem działalności. Te konsultacje to pierwszy etap, tzw. preinkubacja. Jeśli student, absolwent lub pracownik naukowy  zdecyduje się na otwarcie firmy, może podpisać z nami umowę o współpracy i wtedy zaczyna się właściwy proces inkubacji.

Co wtedy oferujecie takiemu młodemu przedsiębiorcy?

K.N.: Przede wszystkim cały szereg dalszych konsultacji, w zależności od potrzeb, np. porady  prawne, podatkowe czy w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Staramy się te wszystkie sprawy rozwiązywać również w praktyce m.in. pomagając przy wypełnianiu konkretnych dokumentów i wniosków. Nasze firmy mogą też liczyć na bardzo szeroką promocję, zarówno na uczelni, wśród pracowników i studentów, jak i poza nią – na różnego rodzaju targach i tzw. Dniach Otwartych Uczelni czy poszczególnych Wydziałów. Przedsiębiorcom z nami współpracującym oferujemy również obsługę sekretariatu. Większość firm ma zarejestrowaną działalność w naszej siedzibie, tutaj mogą odbierać swoją pocztę i korzystać z urządzeń biurowych.

W.S.: Oferujemy im również wynajem lokali po preferencyjnych stawkach, w budynku Inkubatora. Jest to odpowiednio 14, 15 i 16 zł za metr kwadratowy w każdym kolejnym roku działalności firmy. Przypomnę, że pobyt w Inkubatorze może trwać maksymalnie 3 lata. Za tę cenę każda z firm ma do dyspozycji biuro wielkości 17,5 m kw. Cena obejmuje   opłaty za wszystkie media i dostęp do Internetu.. Niestety, obecnie ta oferta jest mocno ograniczona, ze względu na problemy techniczne, spowodowane potrzebą remontu dachu. .  Po remoncie budynku  mamy nadzieję ponownie udostępnić Beneficjentom  naszą ofertę biurową.

Jak długo może trwać taka współpraca?

K.N.: Proces inkubacji trwa trzy lata, ze względu na fakt, że to właśnie ten okres jest najistotniejszy dla dalszej działalności firmy i często jest to okres pokazujący czy firma sobie poradziła, czy  przetrwa  na rynku. Ze statystyk wynika, że nawet 90 proc. młodych firm w tym czasie upada. My chcemy naszym studentom i absolwentom ten trudny okres jak najbardziej ułatwić, wiedząc, że wielu z nich samodzielnie nie dałoby sobie rady.  Przedsiębiorcy często nie znają przepisów, przeraża ich biurokracja, dopadają ich kłopoty finansowe. A dzięki naszej ofercie, mogą np. zarobione pieniądze przeznaczyć na dalszy rozwój firmy, zamiast wydawać je na drogi lokal.

Czy firmy działające w Inkubatorze muszą spełniać jakieś warunki?

K.N.: Tak, pierwsze takie warunki pojawiają się już w okresie wybierania firm, które będą mogły z nami współpracować. Bierzemy wtedy pod uwagę realność powstania i przetrwania takiej firmy, a także wiedzę i przygotowanie jej właściciela do prowadzenia biznesu. Kiedy dochodzi do podpisania umowy o współpracy, właściciel firmy jest informowany o swoich obowiązkach. Najważniejszym z nich jest chęć i gotowość do szeroko rozumianej współpracy z Uniwersytetem. Właściciel firmy ulokowanej w Inkubatorze musi wykazywać chęć współpracy i promocji siebie, musi być zaangażowany w nasze działania i wspierać je.  Formalny obowiązek to składanie bieżących raportów, z których możemy dowiedzieć się, jaka jest sytuacja firmy, czy się rozwija, czy ma jakieś problemy, czy potrzebuje pomocy.

Ile firm macie obecnie pod opieką i czym się one zajmują?

K.N.: W tej chwili w ramach Inkubatora działa 14 firm. Jako że są to studenci i absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego, zakres ich działalności jest w naturalny sposób ograniczony i obejmuje przede wszystkim tak zwane umiejętności miękkie. Mamy więc m.in. osoby które zajmują się nauką języków obcych, tłumaczeniami, tworzeniem stron internetowych, nauką jazdy, tworzeniem dekoracji, prowadzeniem portalu internetowego, agencji reklamowej, działalnością szkoleniową czy prowadzą sklep internetowy. Wszystkich firm,  z którymi podpisaliśmy umowę jest 46.

Jak wiele z nich utrzymało się na rynku?

W.S.: Nie mamy dokładnych statystyk, ale wiemy, że część z nich niestety upada, zostaje zlikwidowana lub wygaszona. Często obserwujemy, że młodzi przedsiębiorcy są po tych trzech latach zmęczeni i rozczarowani swoją działalnością. Ale są też firmy, którym powodzi się tak dobrze, że jeszcze w trakcie inkubacji przenoszą się od nas do większych siedzib, zmieniają rozmiar działalności – przenosząc się do większych miast.

Dlaczego młodzi ludzie tak szybko zniechęcają się do prowadzenia biznesu?

W.S.: Wynika pewnie również z  tego, że często podchodzą do kwestii zakładania działalności zbyt optymistycznie. Nie zawsze zdają sobie z sprawę, z jakimi obowiązkami i obciążeniami się to wiąże. Świetnie obrazują to przykłady ze spotkań i szkoleń, jakie odbywamy ze studentami. Większość z nich zapytana, dlaczego myśli o założeniu własnej działalności odpowiada, że nie chce pracować  dla kogoś, nie chce mieć szefa, nie chce wcześnie wstawać do pracy itp. Niestety, jeśli nie idzie za tym determinacja, pracowitość i swego rodzaju „gen przedsiębiorczości”, tacy przedsiębiorcy dość szybko przestają sobie radzić. Po jakimś czasie bowiem okazuje się, że choć rzeczywiście nie mam szefa, ale też nie mam stałych dochodów, że tak naprawdę wcale nie mam tak wiele wolnego czasu,  itd.  Nagle ten młody człowiek stwierdza, że nie jest tak przyjemnie, jak mu się wydawało. W takim momencie widać właśnie brak odpowiedniego przygotowania i wiedzy, na temat tego, z czym wiąże się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast w momencie kiedy ktoś ma bardzo dobry pomysł, kiedy młody człowiek wykazuje przedsiębiorczość, kiedy poznał rynek, znalazł w nim dla siebie niszę – te przedsiębiorstwa trwają i radzą sobie dobrze.

Czy Inkubator współpracuje również z doświadczonymi przedsiębiorcami?

W.S.: Tak, w różnym zakresie. Przykładem może być  nasza współpraca z Północną Izbą Gospodarczą. Dla naszych firm wynegocjowaliśmy roczne, bezpłatne członkostwo w PIG . To dla młodych biznesmenów bardzo cenne doświadczenie i możliwość kontaktu właśnie z innymi przedsiębiorcami i właścicielami firm o ugruntowanej pozycji. Mamy również podpisane porozumienie ze Szczecińskim Parkiem Naukowo - Technologicznym, w ramach którego firmy ”wychodzące” z naszego Inkubatora, mogą przejść pod opiekę Parku.

Jakie projekty obecnie realizuje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US?

K.N.:  Trzy projekty zrealizowaliśmy już w ramach finansowania  ze środków Ministerstwa Gospodarki. Mają one  na celu wspieranie działalności akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. W ramach działań organizujemy szkolenia dla firm z nami współpracujących, na tematy, którymi aktualnie są zainteresowane. Do tej pory prowadziliśmy szkolenia z takich tematów jak m.in. negocjacje handlowe, komunikacja w biznesie czy księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej. Z tych pieniędzy zakupujemy również sprzęt, z którego korzystają nasze firmy, a także  organizujemy działania promocyjne oraz seminaria informacyjne dla studentów.

W.S:  Kolejny projekt realizowany przez AIP US w latach 2010 – 2011  to „Kreator Innowacyjności”, finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,. W jego ramach przygotowany został dokument dla pt.: „ Mapa potencjału komercjalizacji badań na Uniwersytecie Szczecińskim”. Mapa zidentyfikowała obszary dotyczące badań prowadzonych przez pracowników US oraz przedsiębiorczości studentów. Kolejny ważny dokument, który powstanie w ramach projektu  to „Strategia i metodyka wdrażania procesu kreowania spin-offów na Uniwersytecie Szczecińskim”. Jednak równie ważnym elementem tego projektu są organizowane warsztaty dla studentów, absolwentów  i pracowników naukowych US. Obejmują one takie tematy jak np.: współpraca z instytucjami finansowymi, tworzenie i prowadzenie przedsiębiorstw, wsparcie UE na projekty innowacyjne, zarządzanie projektami czy tworzenie i prowadzenie przedsiębiorstw typu spin-off. W ramach tego projektu przewidujemy również konkurs na najlepszy biznesplan dla środowiska akademickiego US. Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Na warsztaty z Kreatora Innowacyjności cały czas prowadzony jest nabór. Szczegółowe informacje o terminach i wolnych miejscach można znaleźć na stronie internetowej  www.kreatorus.szczecin.pl
 

Rozmawiała PŁ

Tematy: Szczecin (597) | przedsiębiorczość (94) | edukacja (30) | Uniwersytet Szczeciński (23) | inkubator (7) |
aktualizowano: 2011-02-28 08:10
Wszystkich rekordów:

Społeczność