Dom Gospodarki

Dom Gospodarki 2017-10-13

Polscy studenci na praktykach w niemieckich firmach

Izba Przemysłowo-Handlowa (IHK) Neubrandenburg będzie współpracować z Uniwersytetem Szczecińskim. List intencyjny w tej sprawie przedstawiciele izby i uczelni podpisali 12 października podczas spotkania Polsko-Niemieckiego Kręgu Gospodarczego.
Umowę między US i IHK Neubrandenburg podpisują (od lewej): prof.Jolanta Mazurkiewicz-Sokołowska z Instytutu Filologii Germańskiej US, dziekan wydziału filologicznego US prof. Ewa Komorowska, prorektor US ds. kształcenia prof. Jacek Styszyński i 
prezydent IHK Neubrandenburg dr Wolfgang Blank oraz prezes IHK Neubrandenburg Torsten Haasch. /fot.: mab / Umowę między US i IHK Neubrandenburg podpisują (od lewej): prof.Jolanta Mazurkiewicz-Sokołowska z Instytutu Filologii Germańskiej US, dziekan wydziału filologicznego US prof. Ewa Komorowska, prorektor US ds. kształcenia prof. Jacek Styszyński i prezydent IHK Neubrandenburg dr Wolfgang Blank oraz prezes IHK Neubrandenburg Torsten Haasch. /fot.: mab /
- Ta umowa otwiera nowe możliwości współpracy nie tylko dla studentów i pracowników US, ale też dla przedsiębiorców z Niemiec. Chodzi nie tylko o kształcenie, praktyki, wspólne kursy, ale też o transfer wiedzy i technologii, współpracę między nauką i biznesem – mówi dr Wolfgang Blank, prezydent IHK Neubrandenburg.
 
US reprezentowali prorektor ds. kształcenia prof. Jacek Styszyński, dziekan wydziału filologicznego US prof. Ewa Komorowska oraz prof. Jolanta Mazurkiewicz-Sokołowska z Instytutu Filologii Germańskiej.
 
To było wyjątkowo uroczyste spotkanie kręgu gospodarczego, bo poświęcone rocznicy zjednoczenia Niemiec. W tym kontekście mówiono także o polsko-niemieckich relacjach.  
 
Dr Wolfgan Blank podkreślał, że szczególne zasługi dla budowy porozumienia na pograniczu mieli ze strony polskiej Marek Tałasiewicz i Bartłomiej Sochański, a ze strony niemieckiej zmarły w lipcu Marcel Bulla.
 
Dr Christian Frenzel, szef kancelarii landu Meklemburgia Pomorze Przednie podkreślał, że dziś Polska obok Holandii jest największym partnerem gospodarczym tego kraju związkowego. Podał, że tylko w I półroczu 2017 r. wartość eksportu z Polski do Meklemburgii wyniosła 316 mln euro, a importu 273 mln euro. Co wskazuje, że roczny wynik eksportu może osiągnąć wyższy poziom niż w 2016 r., kiedy to wyniósł 530 mln euro (import roczny był na poziomie 545 mln euro). 
 
Dr Christian Frenzel zapowiedział, że 23 listopada zacznie się prezentacja Meklemburgii w Szczecinie. Wówczas do Szczecina i województwa zachodniopomorskiego z pierwszą wizytą przyjedzie nowa premier Meklemburgii Manuela Schwesig.
 
Bartłomiej Sochański, konsul honorowy Niemiec, zwrócił uwagę na kilka aktualnych spornych kwestii (m. in. gospodarczych, w tym poziom żeglowności Odry, przyjmowanie uchodźców czy temat reparacji wojennych) i podkreślił, że aby je rozwiązać trzeba ze sobą szczerze rozmawiać.
 
- W naszych stosunkach przeszliśmy już na taki etap, że możemy już ze sobą naprawdę szczerze rozmawiać. Jeśli nie będziemy nazywać problemów po imieniu, nie zrobimy kroku naprzód – ostrzegał.
 
Polsko-Niemiecki Krąg Gospodarczy to cykliczne spotkania przedsiębiorców, samorządowców i przedstawicieli organizacji okołobiznesowych z obu krajów, odbywające się od 15 lat. Organizują je IHK Neubrandenburg oraz Dom Gospodarki w Szczecinie. Czwartkowe spotkanie odbyło się w ramach trwających w Szczecinie I Dni Współpracy Polsko-Niemeickiej. 
 
ata
Tematy: IHK Neubrandenburg (7) | Dom Gospodarki (7) | Polsko-Niemiecki Krąg Gospodarczy (4) |
aktualizowano: 2017-10-26 12:37
Wszystkich rekordów:

Społeczność