Informacje

Informacje 2017-11-06

Wyjątkowy zakład powstaje w Goleniowskim Parku Przemysłowym

Ma być gotowy do końca przyszłego roku, a od stycznia 2019 r. zatrudniać 150 osób. Takie zakłady powstaną wkrótce także w powiatach szczecineckim, wałeckim, gryfińskim, choszczeńskim i białogardzkim.

Burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz na budowie ZAZ w GPP /fot.: Mat.goleniow.biz / Burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz na budowie ZAZ w GPP /fot.: Mat.goleniow.biz /
 Na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego trwa budowa Zakładu Aktywności Zawodowej. Głównym celem takich zakładów jest zapewnienie pracy i rehabilitacji osobom niepełnosprawnym. W ZAZ w GPP zatrudnienie znajdzie 115 osób niepełnosprawnych i 35 wspierających je osób w pełni sprawnych.
 
„Firma będzie działać na zasadach rynkowych, korzystając zarazem ze wsparcia finansowego z PFRON. Ma świadczyć kilka rodzajów usług, w tym prowadzić pralnię odzieży roboczej, myjnię samochodów osobowych, catering, sprzątanie, utrzymanie terenów zielonych” - informuje GPP.
 
Paweł Bartoszewski, doradca burmistrza Goleniowa ds. GPP zwraca uwagę, że lokalizacja w parku przemysłowym to świetne rozwiązanie, bo ZAZ będzie mógł świadczyć usługi m. in. na rzecz funkcjonujących tam firm. 
 
Budowa zakładu jest już zaawansowana. W listopadzie zacznie się budowa dachu, a zimą rozpoczną się prace wewnątrz budynku. 
 
Koszt inwestycji to 16,5 mln zł, w tym 9 mln dofinansowania z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. 
 
Dzięki wsparciu z RPO w Zachodniopomorskiem wkrótce powstać mają także inne ZAZ-y, w których łącznie pracę znajadzie ok. 350 osób. Będą świadczyć m. in. usługi gastronomiczne, krawieckie, ogrodnicze, pralnicze. Zajmować się zbieraniem ziół, myciem aut czy wypiekaniem pieczywa.
 
Z końcem czerwca oficjalnie ruszyła budowa ZAZ-u w Juchowie koło Bornego Sulinowa. Zakład działać ma w IV kwartale 2018 r. Ma tam być praca dla 50 osób. Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł (dotacja 6,1 mln zł). 
 
Na przełomie 2018/2019 gotowy ma być ZAZ w Gryfinie z ofertą pracy dla 40 niepełnosprawnych. 
 
Do I kwartału 2019 r. powstaną ZAZ-y w Wałczu (z miejscami pracy dla 60 osób niepełnosprawnych) oraz w Choszcznie (25 miejsc pracy).
 
W powiecie białogardzkim do końca 2018 r. ZAZ będzie w Karlinie. Tam również zatrudnionych ma być 25 osób z niepełnosprawnością.
 
Do połowy 2018 r. rozbudowany ma być także działający od 2013 r. największy i najnowocześniejszy w Polsce Międzygminny ZAZ w Dobrej pod Szczecinem. Obecnie zatrudnia ponad 200 osób, które pracują w siedmiu działach: ogrodnictwo, pralnia, kuchnia, stolarnia, utrzymanie czystości i niszczenie dokumentów. Po inwestycji – rozbudowie wydziału pralnia – zwiększy zatrudnienie o 25 osób.  
 
Dotychczas oprócz ZAZ w Dobrej w województwie funkcjonują jeszcze trzy takie zakłady: w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Stargardzie. Świadczą m. in. usługi gastronomiczne, stolarskie, poligraficzne. Zatrudniają ponad 400 osób.
 
ata
Tematy: Goleniów (56) | Goleniowski Park Przemysłowy (20) |
aktualizowano: 2017-11-20 11:27
Wszystkich rekordów:

Społeczność