Po godzinach

Po godzinach 2015-06-30

Filipinki w Starej Rzeźni

W najbliższą sobotę, 4 lipca będzie okazja, by poznać fenomen szczecińskiego zespołu, który w przeciągu kilku lat sprzedał ponad milion płyt i osiągnął status najpopularniejszej młodzieżowej grupy w Polsce.

Gośćmi w Starej Rzeźni będą Filipinki /fot.: mat. prasowe / Gośćmi w Starej Rzeźni będą Filipinki /fot.: mat. prasowe /
"Filipinki - Rock'n roll w tenisówkach" to kolejne wydarzenie współorganizowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, które ma nam przybliżyć historyczne szczecińskie osiągnięcia. Na retrospektywne spotkanie z Filipinkami - pierwszym polskim (i szczecińskim) girlsbandem zapraszają również Stowarzyszenie OFFicyna i Instytut Wydawniczy Latarnik. 
 
Ci, których młodość przypada na lata 60., ten zespół znają dobrze. Piosenki „Batumi” czy „Ja się w tobie nie zakochałam” były hitami plebiscytów Polskiego Radia. Utwory śpiewane, jak na tamte lata, nowocześnie i prosto podobały się zarówno młodzieży, jak i słuchaczom wszystkich pokoleń.
 
Historia kariery Filipinek może dziś wiele osób zaciekawić. Zespół powstał w listopadzie 1959 roku przy Technikum Handlowym w Szczecinie (przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie do dziś mieści się Zespół Szkół nr 3) z okazji 15-lecia szkoły. Jego założycielem był Jan Janikowski - nauczyciel ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Szczyt popularności Filipinek przypadł na lata 1963–1965. Przez 15 lat istnienia (do 1974 roku) młode wokalistki nagrały kilkanaście płyt oraz dały około 4 tys. koncertów, także za granicą.
 
To jedynie krótka wzmianka o tym, czego będzie można dowiedzieć się w CKE Stara Rzeźnia. W programie, w godzinach 15:00 – 17:30, między innymi: 
  1. Pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego (40 minut) – „Marynarka to męska przygoda” (1966), w reż. Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, Zbigniewa Raplewskiego, w obsadzie aktorskiej Anny German, Piotra Szczepanika i Filipinek
  2. Rocn’n’roll w tenisówkach – piosenki Filipinek w wykonaniu Sylwii Różyckiej (15 minut) 
  3. Wspomnienia o Filipinkach – gośćmi będą Filipinki i Marcin Szczygielski, autor monografii o zespole, prywatnie syn jednej z Filipinek (90 minut – prezentacja fragmentów książki „Filipinki to my” połączona z projekcją materiałów video i rozmową)
  4. Emisja fragmentów audiobooka „Filipinki to my” z udziałem reżysera, Konrada Wojtyły (5 min)
  5. Wystawa zdjęć Filipinek (w trakcie całej imprezy)
W spotkaniu swój udział zapowiedziały członkinie zespołu: Iwona Racz-Szczygielska, Zofia Bogdanowicz-Kasprzyk oraz Elżbieta Klausz.
 
Koszt udziału w całej imprezie wynosi 35 zł.
 
AK

Partner cyklu Po godzinach:
 

 

 

Tematy: Łasztownia (34) | Filipinki (1) |
aktualizowano: 2015-07-01 23:55
Wszystkich rekordów:

Społeczność