Informacje

Informacje 2015-06-11

W Międzyzdrojach debatują na temat e-usług zaufania

To już 15. edycja Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego – największej w tej części świata konferencji poświęconej kwestii elektronicznych usług zaufania. Wydarzenie odbywa się w dniach 10-12 czerwca.

15. Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego w Międzyzdrojach /fot.: mat. prasowe / 15. Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego w Międzyzdrojach /fot.: mat. prasowe /
Forum, nazywane skrótowo EFPE, ma charakter międzynarodowy - uczestniczą w nim specjaliści z Polski, Europy Zachodniej i Wschodniej oraz z Chin. Są wśród nich przedstawiciele Komisji Europejskiej, dużych instytucji korzystających z usług zaufania (między innymi organów i agencji rządowych), producenci oprogramowania i oprzyrządowania, a także podmioty świadczące usługi zaufania w zakresie podpisu elektronicznego i identyfikacji elektronicznej.
 
Celem odbywających się przez trzy dni wystąpień i dyskusji jest wymiana doświadczeń i poglądów służących rozwojowi i wzajemnemu uznawaniu elektronicznych usług zaufania na Jednolitym Rynku Cyfrowym Unii Europejskiej. Organizatorzy - Unizeto Technologies SA i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - chcą też budować przestrzeń zaufania wykraczającą poza ramy wspólnotowe.
 
Tegoroczne Forum EFPE poświęcone jest przede wszystkim zagadnieniom związanym z wdrożeniem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym, czyli tzw. Rozporządzenie eIDAS. 
 
Czym jest ta regulacja i dlaczego jest ona tak istotna? eIDAS otwiera nowe możliwości dla rozwoju gospodarki elektronicznej w Unii Europejskiej. Regulacja ta zastąpi od lipca 2016 r. wszystkie krajowe ustawy o podpisach elektronicznych i wpłynie na wszystkie akty odnoszące się do tych ustaw. Będzie też rodziła skutki dla usługodawców oraz sektora publicznego, ponieważ w systemach informatycznych administracji publicznej od połowy 2018 r. wystąpi konieczność uznawania zagranicznych środków elektronicznej identyfikacji. Niezbędne będą więc znaczące zmiany prawne, organizacyjne i techniczne.
 
Dotychczas prelegenci zabierający głos na Forum podejmowali m.in. takie zagadnienia dotyczące regulacji eIDAS, jak: szanse i wyzwania stoją przed krajami w kontekście wdrożenia norm europejskich, status ich implementacji, uznawanie podpisu elektronicznego w praktyce, sposoby na wdrożenie Karty Specjalisty Medycznego i Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego odpowiednio do wymagań regulacji UE. 
 
Kontekst polski przedstawili Jerzy Pejaś z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Andrzej Ruciński, wiceprezes zarządu ds. technologicznych w Unizeto Technologies. Była mowa o najważniejszych problemach dotyczących wdrożenia Rozporządzenia eIDAS w Polsce czy próba oceny ryzyka inwestycji publicznych i prywatnych w zakresie dostarczania e-usług zaufania.
 
AK
 
Tematy: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (43) | Unizeto Technologies (8) | Międzyzdroje (6) | Andrzej Ruciński (3) | Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (2) | EFPE (1) | elektroniczne usługi zaufania (1) |
aktualizowano: 2015-06-16 14:07
Wszystkich rekordów:

Społeczność