Know-how

Know-how 2016-04-14

Nowe regulacje w prawie pracy – jak zmieniły się przepisy?

22 lutego weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która gruntownie zmienia regulacje dotyczącą umów na czas określony. Czy przepisy są bardziej korzystne dla pracodawcy czy dla pracownika? Na pytanie odpowiada Tomasz Podleśny, radca prawny w Deloitte Legal. 

Pracodawców obowiązują nowe regulacje dotyczące umów terminowych /fot.: Deloitte / Pracodawców obowiązują nowe regulacje dotyczące umów terminowych /fot.: Deloitte /
Dokonując analizy wprowadzonych zmian należy przyjąć, że podstawowym celem nowelizacji jest zapobieżenie obchodzeniu przepisów o umowach na czas nieokreślony przez zawieranie wieloletnich umów terminowych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 (1) Kodeksu Pracy – obecnie maksymalny okres zatrudnienia w umowach na czas określony wynosi 33 miesiące a sama umowa okresowa może być w tym okresie powielona trzykrotnie. Po upływie 33 miesiąca umowa z automatu przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Takiej zmianie podlega również czwarta umowa na czas określony.
 
Ciekawym odstępstwem od powyższej reguły jest dopuszczenie do zawarcia umowy na czas określony dłuższy niż 33 miesiące o ile przemawiają za tym obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy. Tu ustawodawca wprowadza jednak dwa warunki – przyczyny te należy określić w umowie, a o zawarciu takiej umowy poinformować właściwą Inspekcję Pracy. Brak przekazania informacji do Inspekcji zagrożony jest karą grzywny do 30 tys. zł.
 

Partnerzy cyklu Know-how:

Warto również podkreślić, iż od dnia 22 lutego 2016 roku każda umowa zawarta na czas określony może zostać wypowiedziana nawet wówczas, gdy klauzuli takiej nie zawarto w samej umowie. Okresy wypowiedzenia są takie same, jak przy umowach na czas nieokreślony, tj. dwutygodniowe, miesięczne i trzymiesięczne i są zależne od stażu pracy. 
Nowelizacja podtrzymuje dotychczasowe założenia umów na okres próbny, tj. w dalszym ciągu może być ona zawarta na czas do trzech miesięcy, przy czym zawarcie kolejnej umowy na okres próbny z tym samy pracownikiem dopuszczalne jest tylko raz w przypadku uznania, iż pracownik zatrudniony będzie na innym stanowisku lub też od ostatniego zatrudnienia upłynęły trzy lata. 
 
Wprowadzone zmiany ograniczają obecnie katalog umów obowiązujących w prawie pracy do trzech, tj. umowy na okres próbny, na czas określony oraz czas nieokreślony. Doczasowe stosunku pracy związane z zastępstwem pracownika, a także z pracą dorywczą i sezonową oraz pracą na czas kadencji mieszczą się w katalogu umów na czas określony, a więc nie stanowią odrębnego rodzaju umów.
 
Za pozytywną zmianę należy uznać również uregulowanie kwestii dopuszczalności zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Dotychczas, gdy pracodawca w okresie wypowiedzenia chciał zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, powinien uzyskać zgodę pracownika, a i tak praktyka taka wynikała nie bezpośrednio z przepisów prawa a z poglądów doktryny i orzecznictwa. Dzisiaj kwestia te została przesądzona i pracodawca może jednostronnie podjąć w tym zakresie decyzję, a jedynym warunkiem jest zapewnienie pracownikowi należnego mu wynagrodzenia. 
 
Tomasz Podleśny, radca prawny, menedżer w Deloitte Legal
 
 
Niniejszy artykuł zawiera ogólne informacje w zakresie zagadnienia będącego jego przedmiotem i nie stanowi wyczerpującej i kompleksowej analizy danego zagadnienia. Zatem zawarte w nim informacje nie mogą być traktowane jako wystarczająco kompletne, adekwatne, dokładne czy przydatne dla indywidualnych celów jej odbiorców oraz stanowić podstawy ich decyzji, działań lub zaniechań. Informacje zawarte w artykule nie stanowią doradztwa, konsultacji ani opinii w indywidualnych sprawach. Osoby korzystające z informacji zawartych w artykule ponoszą wyłączne ryzyko i odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie zawartych w nim informacji i ich skutki. Informacje zawarte w artykule przeznaczone są do wiadomości odbiorcy i nie mogą być wykorzystywane do innych celów, w szczególności komercyjnych.
Tematy: know-how (80) | Deloitte (38) | prawo pracy (4) |
aktualizowano: 2016-04-21 22:42
Wszystkich rekordów:

Społeczność