Informacje

Informacje 2017-10-11

Będzie więcej polsko-niemieckich biznesów i projektów?

Przedstawiciele firm, organizacji i instytucji z Polski i Niemiec 11 października spotkali się w Szczecinie podczas II Giełdy Kooperacyjnej. Giełda była jednym z głównych punktów pierwszego z Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Spotkania podczas Giełdy Kooperacyjnej /fot.: Mat. UM Szczecin / Spotkania podczas Giełdy Kooperacyjnej /fot.: Mat. UM Szczecin /
W tegorocznej giełdzie (pierwsza edycja odbyła się w 2016 r.) udział wzięło 120 osób z 80. podmiotów. Wśród firm najwięcej było tych z branży morskiej i logistycznej, a także firm produkcyjnych. 
 
Od godz. 11.30 do 15.30 w dwóch salach hotelu Radisson Blu odbywały się rozmowy o możliwości transgranicznej współpracy. Umówione wcześniej firmy miały 15 minut na spotkanie przy stoliku. Później już przy kawie mogły kontynuować dyskusje.
 
- Otworzyliśmy w Szczecinie nowe biuro. Tutaj chcieliśmy spotkać się z firmami niemieckimi, bo mamy interdyscyplinarny zespół, który świadczy usługi dla klientów niemieckojęzycznych m. in. audyt, doradztwo finansowe, księgowość – mówi Michał Dreas z RSM Poland. W trakcie giełdy przedstawiciele RSM Poland rozmawiali z siedmioma firmami.
 
Andreas Behnke, szef ComServ-MV z Neu-Grambow koło Löcknitz mówi, że są firmą z branży IT i właśnie na kontaktach z firmami IT albo przedsiębiorcami potrzebującymi takich usług, im zależy: - Dlatego po raz pierwszy wybrałem się na giełdę kooperacyjną. Czekam m. in. na rozmowę z firmą Consileon Polska – mówił. 
 
- Produkujemy najnowszej generacji sprzęt do spawalnictwa, oferujemy także serwis i doradztwo. Ale to była ciekawa rozmowa, bo dzisiaj nie da się prowadzić biznesu bez wsparcia IT -  mówiła po spotkaniu z Andreasem Behnke Małgorzata Ogrodnik, dyrektor startującego właśnie w Szczecinie polskiego oddziału niemieckiej EWM AG. Podczas giełdy miała kilka spotkań z firmami.
 
Z kolei Grzegorz Bargielski, właściciel i szef szczecińskiej spółki Geobike chciał nie tylko nawiązać kontakty z przedsiębiorstwami, ale też zainteresować samorządy i organizacje po obu stronach granicy swoimi pomysłami np. na utworzenie transgranicznych szlaków turystycznych z wykorzystaniem rowerów elektrycznych, jakie oferuje jego firma.
 
- Bardzo oblegane były stanowiska eksperckie. Szczególnie te, na których doradzano przedsiębiorcom, jak nawiązać współpracę albo jak sprzedać swoje produkty czy usługi na rynku niemieckim – mówi Sylwia Turkiewicz, rzeczniczka Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
 
To ARMS wraz ze strategicznym partnerem - Izbą Przemysłowo-Handlową (IHK) Neubrandenburg – zorganizowała giełdę.
 
Uczestnicy giełdy kooperacyjnej mogli się spotkać także m. in. z ekspertami z branży HR, przedstawicielami administracji publicznej i organizacji wspierających rozwój przedsiębiorczości.
 
Giełda była częścią Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Trwają one w Szczecinie od 11 do 14 października. W ich programie są m. in. liczne wydarzenia kulturalne oraz spotkania i konferencje poświęcone różnym aspektom współpracy na polsko-niemieckim pograniczu. 
 
Pierwszego dnia w ramach Konferencji Współpracy specjaliści z Polski i Niemiec rozmawiali o programie nauki języka sąsiada (realizują go wspólnie Szczecin i Greifswald), bezpieczeństwie, realizacji projektów na rzecz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz transgranicznej współpracy organizacji pozarządowych.
 
- Z naszymi zachodnimi sąsiadami łączy nas bardzo wiele, chociażby gospodarka czy nasz sztandarowy projekt związany z nauką języka obcego już od przedszkola - powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Wierzymy że dzięki takim spotkaniom będziemy mogli budować wzajemne relacje. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele rzeczy jest wciąż do zrobienia, ale uważam, że Szczecin jest naturalnym centrum aby o tym dyskutować nie tylko w aspekcie transgranicznym.
 
- Jestem mile zaskoczony dynamiką realizacji wielu projektów polsko-niemieckich w Szczecinie, w dziedzinie nauki, transportu, gospodarki. Liczę na to że jako miasto Greifswald na tym skorzystamy – stwierdził na konferencji prasowej Stefan Fassbinder, nadburmistrz Greifswaldu. - Po tej dzisiejszej zapowiedzi musimy podjąć dalsze kroki aby te projekty rozwijać z korzyścią dla nas jak i szczecinian. 
 
Kolejne wydarzenie związane z biznesem już w czwartek 12 października – o godz. 16.30 również w hotelu Radisson Blu odbędzie się Polsko-Niemiecki Krąg Gospodarczy, jedno z cyklicznych spotkań organizowanych przez IHK Neubrandenburg oraz Dom Gospodarki w Szczecinie.
 
Program Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej na http://www.szczecin.eu/
 
ata
Tematy: Dom Gospodarki (7) | IHK Neubrandenburg (7) | Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej (5) | RSM Poland (1) |
aktualizowano: 2017-10-19 08:58
Wszystkich rekordów:

Społeczność