Prezentacje

Prezentacje 2017-03-13

Zagraj z najlepszymi, czyli jak wspomóc rozwój firmy

Każda firma zna pewnie ten scenariusz. Pewnego dnia zauważa problem, który warto byłoby rozwiązać. Szczęśliwie okazuje się, że wie, jak to zrobić i opracowuje pierwsze wersje rozwiązania. Wyniki są bardzo obiecujące i nagle stop. Projekt nie może ruszyć dalej, ponieważ kończą się fundusze. To krytyczny moment, który decyduje o przyszłości przedsięwzięcia. Pomysł albo znajdzie finansowanie, albo przepadnie.

Sposobem na wyjście z impasu może być program SME Instrument (Instrument dla MŚP). Jest to część jednego z największych na świecie mechanizmów finansujących badania i rozwój z publicznych pieniędzy – Horyzontu 2020. Program jest skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mających pomysł na innowacyjny produkt, usługę, proces, które chcą wprowadzić na międzynarodowy rynek.

Od prototypu do rynku

Projekty w ramach SME Instrumentu mają na celu sfinansowanie etapu pomiędzy działaniami, które zakończyły się opracowaniem prototypu, a wprowadzeniem gotowego rozwiązania na rynek. Mechanizm podzielono na 3 fazy, będące osobnymi projektami:

  1. Przygotowanie studium wykonalności dla nowego rozwiązania – dofinansowanie 50 tys. € (70%),
  2. Dopracowanie prototypu i opracowanie końcowego produktu – dofinansowanie 0,5-2,5 mln € (70%),
  3. Wprowadzenie rozwiązania na rynek – brak dofinansowania (działania wspierające ze strony Komisji Europejskiej).


Zasady

Wnioski do SME Instrumentu mogą składać tylko przedsiębiorstwa (MŚP), indywidualnie lub w konsorcjach. Aplikuje się i otrzymuje dofinansowanie w pierwszych dwóch fazach, przy czym możliwe jest aplikowanie bezpośrednio do fazy drugiej. Uzupełnieniem finansowania jest coaching, którego zakres firma może dostosować do swoich potrzeb. Przedsiębiorstwo otrzymuje w ten sposób wsparcie od eksperta mającego doświadczenie w danej branży. Coach, jako osoba z zewnątrz, spojrzy świeżym okiem na całe przedsięwzięcie i ewentualnie doradzi, jak je ulepszyć.

Projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin: od zdrowia, żywności i biotechnologii przez transport, energię, nowoczesne materiały i nanotechnologie po przestrzeń kosmiczną, bezpieczeństwo i modele biznesowe. Elektroniczne wnioski przesyła się w języku angielskim bezpośrednio do Komisji Europejskiej. Można je składać przez cały rok.

Czy warto?

Zalet SME Instrumentu w porównaniu do innych dostępnych dla przedsiębiorstw źródeł finansowania jest bardzo dużo. Są to: proste procedury, krótki (w 1. fazie to tylko kilkanaście stron) nieszablonowy wniosek, bardzo mała biurokracja, atrakcyjny poziom dofinansowania, szybkie rozstrzygnięcie konkursu oraz międzynarodowa promocja firmy. Co więcej, udział w tym programie jest mocno wspierany przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT. RCIiTT pomaga zarówno w przygotowaniu wniosków, jak i późniejszym rozliczeniu grantu, a usługi są bezpłatne dzięki finansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Swoją szansę na zdobycie nowych rynków wykorzystało już kilka firm z naszego regionu. Pixel Legend, Red Sky, Sup4Nav i Hydroline Poland nie mają wątpliwości, że realizacja projektu była jednym z najważniejszych etapów w rozwoju firmy.

Tylko dopracowane pomysły

Szanse mają przede wszystkim pomysły bardzo innowacyjne, ciekawe biznesowo i dobrze przemyślane. Wniosek to tak naprawdę rodzaj biznesplanu, w związku z czym już na etapie aplikowania do 1. fazy trzeba znać rynek, przyszłych klientów i ich potrzeby oraz mieć wstępny plan dotarcia do odbiorców rozwiązania. Ważne, by przygotowując projekt dołożyć do tego dużej staranności i poświęcić wystarczającą ilość czasu (zazwyczaj 150-300 godzin wytężonej pracy). Wniosek wydaje się być łatwy do napisania, ale żeby miał szanse, wymaga dużego doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z wiedzy specjalistów, którzy niejeden wniosek do Horyzontu 2020 i SME Instrumentu widzieli. Eksperci RCIiTT zapraszają na konsultacje „od pomysłu do projektu” oraz warsztaty, które w pigułce pokażą ideę, jaka stoi za SME Instrumentem oraz poprowadzą krok po kroku przez proces przygotowania wniosku. Najbliższe organizujemy 30 marca br. w naszej siedzibie przy ulicy Jagiellońskiej 20- 21 w Szczecinie.

Szczegóły można znaleźć na stronie RCIiTT: innowacje.zut.edu.pl w zakładce Wydarzenia bądź pod kbartkowiak@zut.edu.pl lub 91 449 43 91.

Katarzyna Bartkowiak
Specjalistka ds. Programów Ramowych UE


artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-03-14 14:24
Wszystkich rekordów:

Społeczność