Prezentacje 2019-05-24

Zachodniopomorski rynek pracy - co studiować, aby znaleźć zatrudnienie

Czy warto się kształcić? Według raportu CBOS, aż 86 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Rola szkół i uczelni wyższych nie maleje, a tytuły naukowe są wciąż pożądane na rynku pracy. Każdy region kraju cechuje się jednak nieco inną strukturą zatrudnień, a dokładna analiza i świadomy wybór studiów to klucz do sukcesu. Które kierunki powinni wziąć pod uwagę kandydaci, wiążący przyszłość z Pomorzem Zachodnim?

Choć wśród najbardziej pożądanych studiów od lat wymienia się nauki inżynieryjne, prawnicze, ekonomiczne czy logistyczne to sytuacja w kraju podlega dynamicznym przemianom. Wiele regionów wykazuje zapotrzebowanie na całkowicie odmiennych specjalistów, czego powodem jest m.in. sytuacja społeczna, gospodarcza i demografia, dlatego warto już wcześniej zorientować się, które sektory wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników.

Przyszłościowe zarządzanie

Zarządzanie to kierunek, który od wielu lat cieszy się popularnością wśród świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich i profilowanych techników. Na tę opcję stawiają również ci, którzy pierwszy etap edukacji wyższej mają już za sobą i chcieliby zdobyć umiejętności, umożliwiające podjęcie pracy na wymarzonych stanowiskach finansowych, menedżerskich czy doradczych. Według barometru zawodów w województwie zachodniopomorskim zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu rachunkowości i księgowości będzie stale rosło – deficyt dotknął już 17 powiatów, a jedynie w 4 odnotowano równowagę między liczbą miejsc pracy a dostępnością wykwalifikowanych specjalistów. Osoby zainteresowane pracą w największych centrach outsourcingu procesów biznesowych, mogą zdobywać wykształcenie i kwalifikacje m.in. w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu (więcej o zarządzaniu i specjalnościach w ramach tego kierunku można przeczytać na stronie https://www.zpsb.pl/studia-ii-stopnia), oferującej dwa rodzaje studiów magisterskich – 3-semestralne (ministerialna nowość) oraz 4-semestralne. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest możliwość połączenia ich ze specjalnością MBA (Master of Business Administration), a także szansa na zdobycie dwóch dyplomów jednocześnie.

Nauki techniczne

Zatrudnienie w województwie zachodniopomorskim znajdą także studenci kierunków technicznych, takich jak budownictwo, mechanika czy technologia chemiczna. Mimo że studia te są wydłużone o jeden semestr, warto pomyśleć nad ich podjęciem – kuszącą dla absolwentów perspektywą zawodową mogą być z pewnością satysfakcjonujące zarobki, możliwość pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach i stały rozwój. Wyjątkowym atutem absolwentów-inżynierów, który doceniają pracodawcy, jest wyspecjalizowana i ścisła wiedza w konkretnej dziedzinie, pozwalająca na udoskonalanie projektów i działań firmy. Odpowiednie wykształcenie można natomiast zdobyć, wybierając jedną z politechnik, zlokalizowanych m.in. w Gdańsku, Warszawie czy Poznaniu.

Kierunki medyczne

Mimo że nauki medyczne są jednym z najpopularniejszych wyborów, to w ich obszarze znajdują się mniej oblegane sektory. Warto zatem wziąć pod uwagę pielęgniarstwo, położnictwo i kierunki pokrewne. Według barometru zawodów największe zapotrzebowanie na specjalistów z sektora medycznego generują szpitale i przychodnie (deficyt odnotowano w 14 powiatach). O zatrudnienie nie powinny martwić się też osoby, podejmujące studia na kierunku fizjoterapia. Ze względu na rozwój regionu i nowe inwestycje, znajdą one pracę w hotelach, pensjonatach i ośrodkach SPA. Dodatkowym atutem absolwenta będzie znajomość języków obcych (głównie niemieckiego) z uwagi na przyjeżdżających zza granicy pacjentów i turystów.  Na pograniczu kierunków medycznych lokuje się również psychologia i psychoterapia, a specjaliści zajmujący się diagnozowaniem i doborem metod terapeutycznych, są kolejnym punktem na liście zawodów deficytowych na Pomorzu Zachodnim.

***

Jak widać, w Zachodniopomorskiem największe zapotrzebowanie na pracowników odnotowuje branża finansowo-doradcza, a także medyczna. W tym regionie na oferty pracy nie mogą zatem narzekać samodzielni księgowi, pracownicy ds. finansowo-księgowych z językiem obcym, fizjoterapeuci, pielęgniarki czy położne. Wybór odpowiedniego kierunku studiów bardzo często decyduje o zawodowej przyszłości, dlatego warto podejmować świadome decyzje, ułatwiające znalezienie pracy.

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2019-05-27 10:31
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: