Prezentacje

Prezentacje 2017-06-27

Wiedza, która procentuje

Monterzy, testerzy i inżynierowie pracujący w podszczecińskim zakładzie PMC Hydraulics tworzą standardy produkcji wykorzystywane w innych jednostkach tej skandynawskiej firmy. Zespół w Rosówku wkrótce powiększy się wraz z rozbudową hali i skokowym zwiększeniem produkcji.

Zaledwie kilka kilometrów od przejścia granicznego stoi biało-zielona hala z logo PMC Hydraulics. Powstają w niej zasilacze hydrauliczne wykorzystywane w przemyśle wydobywczym, offshore'owym, morskim, spożywczym czy medycznym - wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc lub charakterystyka pracy, jaką mogą zapewnić urządzenia hydrauliczne. Ich odbiorcami są firmy w całej Europie. W zależności od przeznaczenia urządzenia produkowane w Rosówku ważą od kilkunastu kilogramów do pięciu ton.

Czyste i uporządkowane wnętrze hali produkcyjnej PMC Hydraulika (to polska firma wchodząca w skład PMC Hydraulics) nie kojarzy się z hydrauliką siłową i przemysłem maszynowym. Już teraz jest ona wyposażona w nowoczesne urządzenia do finalnego testowania produktów. Niedługo uruchomiony zostanie nowy, większy test room oraz dwukomorowa lakiernia. Pracownicy korzystają z suwnic, a elementy potrzebne do produkcji pobierają ze skomputeryzowanego, automatycznego systemu wysokiego składowania sprzężonego z systemem ERP.

Nauka nie idzie w las

Jeszcze niedawno część obiektu w Rosówku był placem budowy. Teraz powierzchnia zakładu powiększy się o niemal 100 proc., do prawie 4 tys. m kw. Dodatkowe miejsce przyda się, bo fabryka pod Szczecinem jest dzisiaj wiodącą jednostką produkcyjną skandynawskiej PMC Hydraulics i to ona będzie dostarczać urządzenia do klientów na rynku europejskim (pozostałe znajdują się w Chinach i Indiach oraz krajach Skandynawskich. W Skandynawii ponadto znajdują się działy inżynieryjne i sprzedaży).

- Od początku działalności w Polsce mieliśmy wolną rękę w zakresie sposobu i organizacji pracy, zapewnienia elastyczności, systemów jakości itp. Okazało się, że nasze rozwiązania sprawdziły się tak dobrze, że nasze standardy zaczęły obowiązywać w całej grupie PMC - mówi Piotr Bloch, dyrektor PMC Hydraulika.

Szef firmy nie ma wątpliwości, że rozwój przedsiębiorstwa jest efektem wykorzystywania w codziennej pracy wieloletniego doświadczenia: - Mimo tego, że nasz produkcja wydaje się prosta i odbywa się przy wykorzystaniu nieskomplikowanych narzędzi, to posiedliśmy duży zasób wiedzy w dziedzinie montażu i testowania hydrauliki siłowej.

Praca dla montera i inżyniera

Wraz z rozbudową zakładu PMC Hydraulika prowadzi rekrutację nowych pracowników. Jest praca dla monterów urządzeń i inżynierów procesów.

- Idealnym kandydatem do pracy przy montażu są osoby, które dobrze radzą sobie z zagadnieniami technicznymi i sprawnie używają narzędzi ręcznych. Sposób ich pracy przypomina trochę funkcjonowanie mechanika samochodowego, który musi rozumieć jak działa samochód wymieniając jego dowolną część - wyjaśnia Piotr Bloch.

Praca monterów w PMC Hydraulika wymaga skupienia, ale jest ciekawa i odpowiedzialna - jedno urządzenie, warte niekiedy nawet 50 tys. euro, składa od początku do końca jedna lub dwie osoby.

Potencjalnymi kandydatami na monterów są specjaliści z firm produkcyjnych z obszaru mechaniki, gotowi do wejścia w świat hydrauliki siłowej.

Pracę w PMC Hydraulika znajdą też inżynierowie. Idealni kandydaci mają doświadczenie lub wykształcenie z zakresu hydrauliki siłowej. Firma jest jednak otwarta m. in. na absolwentów wydziałów mechanicznych uczelni technicznych.

Szkolenie czyni mistrza

Absolwentów szkół i uczelni specjalizujących się w hydraulice siłowej nie ma wielu. Dlatego PMC Hydraulics przykłada dużą wagę do podnoszenia kwalifikacji własnych kadr. Każdy nowy pracownik zaczyna pracę od przejścia zestawu szkoleń wewnętrznych. Wykorzystywane w tym celu jest m. in. firmowe centrum szkoleniowe z informacjami o szczegółach produkcji i najważniejszych aspektach dotyczących ukladow hydraulicznych i głównych elementów tworzących układy. Ale to dopiero początek. W razie potrzeby pracownicy wysyłani są na specjalistyczne, często bardzo drogie szkolenia techniczne w Polsce. Podnoszone są również kwalifikacje członków zespołu z zakresu logistyki, zakupów i lean manufacturing. O tym jak ważne dla PMC Hydraulics jest zwiększanie kompetencji załogi świadczy fakt, że firma przeznacza na ten cel kwotę stanowiącą 0,8 proc. wartości sprzedaży. Oprócz tego zespół wymienia doświadczenia z pracownikami dużych fabryk z innych branż działającymi w okolicach Szczecina. Rzadkością nie są też wyjazdy do Finlandii, Danii, Szwecji, gdzie pracownicy poznają tamtejsze zakłady należące do grupy i uczestniczą w montażach i szkoleniach.

Będzie więcej pracy

Zakład PMC Hydraulics dotychczas rozwijał się w tempie 20 proc. rocznie. Obecnie notuje obroty na poziomie 30 mln zł. W latach 2017-2018, w związku z procesem przenoszenia produkcji ze Skandynawii, produkcja powinna zwiększyć się pięciokrotnie. Zgodnie z planem zatrudnienie wzrośnie w tym okresie z 45 do nawet 80 osób. To dobra okazja do zdobycia pracy, ale również do rozwoju kariery zawodowej. Najbardziej wykwalifikowani i doświadczeni monterzy awansują na testerów. W związku z rozbudową firmy stanowiska kierownicze pojawiają się także w administracji.

Podszczeciński zakład PMC Hydraulics powiększając zespół nastawia się na długofalową współpracę. Firma oferuje, oprócz pensji, system premiowy oraz rozbudowany system socjalny, pakiety prywatnej opieki medycznej oraz dofinansowanie do wypoczynku. Szereg bonusów związany jest z metodyką Kaizen i 5s - nagradzane są np. proste usprawnienia produkcji wdrożone po propozycjach pracowników. Sporo osób korzysta z opłaconych przez firmę lekcji języka angielskiego.

Więcej informacji i aktualne oferty pracy>>PMC Hydraulika Sp. z o.o.
Rosówek 24
72-001 Kołbaskowo
www.pmchydraulics.se/pl/Our-Operations/POLAND/PMC-Hydraulika-POL/

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-07-07 10:57
Wszystkich rekordów:

Społeczność