Prezentacje

Prezentacje 2021-12-16

Uckermark zaprasza

Odra nie dzieli, lecz łączy, a sąsiedzka współpraca ze Szczecinem opłaca się nam wszystkim – przekonuje Investor Center Uckermark – spółka promująca rozwój gospodarczy w przygranicznym powiecie. Efekty są widoczne: coraz więcej osób i przedsiębiorców z Polski pyta o możliwość współpracy biznesowej, inwestowania, a nawet mieszkania w Niemczech.

ICU działa także w skali ogólnopolskiej. Jej przedstawiciele uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach gospodarczych, podczas których przekonują, że współpraca z przygranicznym, niemieckim powiatem niesie wiele potencjalnych korzyści. Na początku grudnia Silvio Moritz, prezes ICU Investor Center Uckermark uczestniczył w VI Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach. Brał tam m.in. udział w debacie na temat wpływu współpracy transgranicznej na rozwój przedsiębiorczości i innowacji z przedstawicielami środowisk biznesowych i naukowych Polski i Ukrainy. Jej uczestnicy zastanawiali się, jak odbudować lokalną gospodarkę po pandemii. Ogólnopolski wymiar ma również udział ICU w promocji Brandenburgii Wschodniej – regionu skupiającego kilka innych sąsiadujących z Polską i Berlinem powiatów. W tym celu odświeżono m.in. stronę internetową www. brandenburgia-wschodnia.pl. Za jej pośrednictwem można skontaktować się z polskojęzycznymi doradcami i zasięgnąć informacji w sprawie oferty inwestycyjnej, rynku pracy czy wsparcia dla firm. Wschodnia część landu Brandenburgia kusi inwestorów położeniem – między Berlinem a Szczecinem i przy sieci autostrad, atrakcyjnymi warunkami wsparcia inwestycji, dostępnością pracowników z dwóch stron granicy oraz zapleczem uniwersyteckim i w zakresie szkolnictwa zawodowego, a także sześciomilionowym lokalnym rynkiem zbytu.

ICU nie zapomina jednak również o działaniach w swoim najbliższym sąsiedztwie. W październiku na ulice Szczecina wyjechał niezwykły tramwaj. Jego jedna strona przedstawia reklamę kasy oszczędnościowej Sparkasse Uckermark, a druga strona poświęcona została tematowi energii odnawialnych. Tutaj zaprezentowane zostały firmy z tej branży z powiatu Uckermark: AKOTEC Produktionsgesellschaft GmbH i aleo solar GmbH. Obie działają w skali międzynarodowej, zdobywając klientów i partnerów również w Polsce. To nie pierwsza już taka kampania marketingu regionalnego zainicjowana przez ICU Investor Center Uckermark wspólnie z partnerami marki regionalnej.– Cieszymy się, że będziemy mogli kontynuować to działanie w sąsiadującej z nami polskiej metropolii. Reklama na tramwaju uzupełni naszą reklamę outdoorową widoczną przy ul. Mieszka I. Jesteśmy teraz jeszcze bardziej widoczni w stolicy naszego wspólnego regionu. Ta reklama jest dla nas tym bardziej ważna, że jest właśnie wyrazem naszego rozumienia sąsiedztwa: czujemy się częścią całego regionu, w którym Odra nie dzieli, lecz łączy – mówi Silvio Moritz.
Sąsiedztwo jako szansę widzą też przedsiębiorcy z Uckermark. Założona w 2008 roku w Angermünde firma AKOTEC produkuje samodzielnie opracowane próżniowe kolektory słoneczne do wytwarzania ciepła z energii słonecznej. W Polsce stara się m.in. pozyskać wykwalifikowanych pracowników oraz partnerów biznesowych.

– Nam, jako firmie działającej globalnie, współpraca transgraniczna jest zawsze bardzo bliska – wyjaśnia Katrin Sprenger, prezes AKOTEC. – Tramwaj Uckermark w Szczecinie to bardzo dobra akcja, którą warto wspierać w celu wymiany gospodarczej i kulturalnej z naszym sąsiednim krajem, w której jako firma z Angermünde chętnie bierzemy udział.
Firma aleo solar GmbH od 2001 roku z powodzeniem produkuje w Prenzlau wysokiej jakości moduły solarne, które są sprzedawane na całym świecie. Firma widzi realne możliwości rozwoju na polskim rynku.

– Od początku naszej działalności pracujemy nad rozwojem energii słonecznej na całym świecie. Dotyczy to również, a nawet szczególnie naszego polskiego sąsiada, dlatego chętnie korzystamy z możliwości zaprezentowania się w Szczecinie – wyjaśnia William Chen, szef firmy. Również Sparkasse Uckermark od dłuższego czasu z zainteresowaniem spogląda w stronę Polski.

– Nasz oddział niedaleko granicy, w Gartz, jest pierwszym punktem kontaktowym dla naszych polskich klientów. Doradcą klienta jest tam osoba pochodząca z Polski, która nie tylko mówi w języku naszych klientów, ale też doskonale zna ich oczekiwania i potrzeby – wyjaśnia Thorsten Weßels, członek zarządu Sparkasse Uckermark. – Reklama na tramwaju widocznym na ulicach Szczecina to doskonała okazja, aby zaistnieć w mieście z naszym logo. Oferta kasy oszczędnościowej dostępna jest online także w języku polskim. Według danych na koniec 2020 roku Sparkasse Uckermark prowadziła tysiąc rachunków prywatnych i 150 rachunków firmowych dla ok. 1800 polskich klientów.

Kalendarz ICU na rok 2022 również obfituje w działania na rzecz budowania symbolicznych mostów między polską a niemiecką gospodarką. Tematów ważnych dla rozwoju wspólnego szczecińskiego regionu metropolitalnego nie brakuje. Jest wśród nich m.in. budowa campusu naukowo-biznesowego meBest w Schwedt oraz rozbudowa biegnącego przez Uckermark połączenia kolejowego Berlin–Szczecin.

ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
Tel. +49 33 32 53 890
ic-uckermark.de
info@ic-uckermark.de

 

artykul promocyjny 

aktualizowano: 2022-01-30 22:22
Wszystkich rekordów:

Społeczność