Prezentacje

Prezentacje 2019-12-11

Uckermark i Szczecin w jednej metropolii

Jak wykorzystać logistyczne atuty regionu z korzyścią dla zachodniopomorskich firm? Jak zbudować silny gospodarczo region wykorzystujący przygraniczne położenie Szczecina? M.in. na te pytania odpowiedzieli uczestnicy polsko-niemieckich spotkań zorganizowanych pod koniec 2019 roku w Szczecinie i Torgelow. 

Biuro ds. Metropolitalnego Regionu Szczecina uroczyście
zainaugurowało działalność 6 grudnia.
Na zdjęciu: wręczenie nominacji członkom rady biura. Biuro ds. Metropolitalnego Regionu Szczecina uroczyście zainaugurowało działalność 6 grudnia. Na zdjęciu: wręczenie nominacji członkom rady biura.

Logistyczny potentat na zachód od Szczecina

Związki Szczecina z regionami na zachód od granicy poruszył Silvio Moritz podczas Dni Polsko-Niemieckich w Szczecinie. Tegoroczna edycja wydarzenia skoncentrowana była na branży logistycznej.

– Dzięki dużemu potencjałowi, którym dysponuje w tym zakresie powiat Uckermark, mogliśmy zaprezentować podczas Dni Polsko- -Niemieckich konkretne propozycje współpracy w tym zakresie. Chodzi o możliwość wykorzystania połączeń między Berlinem a Szczecinem oraz Między Szczecinem a powiatem Uckermark. Była to również okazja do zaprezentowania terenów i obiektów logistycznych znajdujących się w naszym regionie – mówi Silvio Moritz, prezes Investor Center Uckermark, spółki zajmującej się promocją gospodarczą tego regionu.

Powiat Uckermark rzeczywiście ma się czym pochwalić w kwestii logistyki. Wchodzący w skład konglomeratu tworzonego przez region Berlina i Brandenburgii region należy do pierwszej trójki największych rynków logistycznych w Niemczech, za Frankfurtem nad Menem i Hamburgiem. Porównując dane z pierwszej połowy 2019 roku wynika, że region Berlina i Brandenburgii z 250 tys. m kw. powierzchni logistycznej jest przed Frankfurtem, Lipskiem, Hamburgiem i Monachium. W Brandenburgii działa wiele firm, instytucji i silnych organizacji zajmujących się tą tematyką: Bundesvereinigung Logistik, Berlin Brandenburg Aerospace Allianz, LNBB Logistiknetz Berlin-Brandenburg, czy Verband Verkehr und Logistik Berlin Brandenburg. W regionie znajduje się również duża liczba centrów i terminali logistycznych (dotyczy to głównie obszarów dookoła Berlina), biegnie tędy także rzeczny szlak transportowy wiodący ze Szczecina przez Eberswalde do Berlina.

Silvio Moritz trzyma kciuki za dalszą rozbudowę tego połączenia, ale zauważa, w kontekście współpracy z polskimi firmami, że już dzisiaj skomunikowanie powiatu Uckermark ze Szczecinem jest relatywnie dobre. Oprócz drogi wodnej (w Schwedt nad Odrą znajduje się port), przez region przebiega autostrada, są drogi krajowe i trasa kolejowa łącząca Szczecin z Berlinem. – Planowane na 2026 rok zakończenie rozbudowy połączenia Szczecin–Berlin do dwóch torów na całej długości będzie kolejnym impulsem do rozwoju branży logistycznej – podkreśla Silvio Moritz. Rozwój tego sektora gospodarki w Brandenburgii doskonale wspiera rozwinięty sektor badań i rozwoju. Tworzą go m.in. Uniwersytet w Cottbus, Brandenburgisches Institut für Gesellschaft und Sicherheit, Hasso-Plattner Institut, Fachhochschule Potsdam i Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde, Technische Hochschule Brandenburg, Technische Hochschule Wildau.

Do tego wszystkiego dochodzi lokalizacja. Znajdujący się między polsko-niemiecką granicą a Berlinem powiat Uckermark ma wiele do zaoferowania pod względem infrastruktury i firm logistycznych, oferując idealne połączenia z Polską, Skandynawią, Czechami, zachodnią częścią Niemiec, Holandią czy Francją.  

Metropolia z wieloma korzyściami

26 działaczy gospodarczych, samorządowców, szefów instytucji kultury i nauki z Polski i Niemiec odebrało nominację na członków rady Biura ds. Metropolitalnego Regionu Szczecina podczas uroczystości zorganizowanej 6 grudnia w Torgelow. Jednostka mieści się w Anklam i jest wspólną inicjatywą graniczących z województwem zachodniopomorskim landów Meklemburgia – Pomorze Przednie i Brandenburgia.

Jak powstała? Samorządowcy, działacze gospodarczy i społeczni z przygranicznych, niemieckich powiatów od lat dostrzegali potrzebę usystematyzowanej współpracy z partnerami z Polski, a w szczególności zacieśnienia współpracy ze Szczecinem jako najbliższym dużym miastem w ich okolicy. Wzorem było dla nich stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny skupiające kilkanaście samorządów wokół stolicy Pomorza Zachodniego. Niemiecka gmina Gartz próbowała nawet przystąpić do SOM, ale okazało się to niemożliwe ze względów prawnych. Dlatego po zachodniej stronie Odry narodził się pomysł stworzenia własnej struktury, która ułatwi sprawne kontakty transgraniczne w dziedzinie gospodarki, infrastruktury, kultury, edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa czy spraw społecznych. Po wielu analizach władze Meklemburgia – Pomorze Przednie i Brandenburgia powołały placówkę w Anklam.

Co przyniesie działalność Biura ds. Metropolitalnego Regionu Szczecina? Uczestnicy spotkania inaugurującego projekt wymieniają rozwój kontaktów gospodarczych w zakresie współpracy firm i wymiany kadr, edukacji (również zawodowej), nauki, współpracy kulturalnej, w obszarze ochrony zdrowia, nauki języka. Jedną z najważniejszych kwestii jest infrastruktura – chodzi m.in. o budowę dwutorowego połączenia Szczecin – Berlin i drugi etap rozbudowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – aż do miejscowości w Niemczech. Wspólny obszar metropolitalny będzie mógł promować się wspólnie jako większy, ludniejszy, silniejszy, a przez to atrakcyjniejszy dla inwestorów regionu.

Podczas inauguracji nowej instytucji swoimi doświadczeniami podzieliła się Marion Köhler, wicedyrektorka Biura ds. Metropolitalnego Regionu Hamburga: – Ważne, aby skupić się na małych, konkretnych projektach które są trwałe i angażują wielu partnerów. Dobrym przykładem jest rozbudowa wielu ścieżek rowerowych w regionie, a co za tym idzie poprawa mobilności na obszarach wiejskich. To działanie na rzecz aktywizacji tamtejszej społeczności.

Jak informuje Marion Köhler, Hamburg prowadził też wielkie kampanie na rzecz wspierania turystyki jednodniowej: – Zaobserwowaliśmy, że to my, mieszkańcy metropolii jesteśmy najlepszymi klientami okolicznych gmin. Chętnie jeździmy po regionie. Dlaczego tego nie wykorzystać? Dzisiaj atrakcją jest Festiwal Kultury Przemysłowej nad wodą. Obszary wiejskie mają tu wiele do zaproponowania mieszkańcom Hamburga.

W sferze pozyskiwania inwestorów tamtejsze samorządy stworzyły wspólną platformę internetową umożliwiającą promocję i sprzedaż terenów inwestycyjnych.

Pierwsze kroki w podobnym kierunku samorządy z regionu Szczecina mają już za sobą.

– Nasza organizacja, Investor Center Uckermark trzy lata temu wspólnie z miastem Szczecin prezentowała ofertę terenów inwestycyjnych na jednym stoisku podczas targów nieruchomości komercyjnych Expo Real w Monachium. Nasze polsko-niemieckie stoisko budziło zaciekawienie wystawców. To pokazuje, że warto działać wspólnie. Liczę na to, że działalność Biura ds. Metropolitalnego Regionu Szczecina pozwoli wygenerować efekt synergii, dzięki któremu skorzystają mieszkańcy, firmy i regiony po obu stronach granicy – mówi Silvio Moritz.


   Osoba do kontaktu w języku polskim:

   Anna Gazdecka
   ICU Investor Center Uckermark GmbH

   Berliner Straße 52e
  16303 Schwedt/Oder
   tel. +49 33 32 53 89 71
   tel. kom. +49 151 27084386
   gazdecka@ic-uckermark.de
 
  www.ic-uckermark.de


 

ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
Tel. +49 33 32 53 890
www.ic-uckermark.de/pl/home.html
info@ic-uckermark.de

 

artykul promocyjny

aktualizowano: 2020-02-05 12:06
Wszystkich rekordów: