Prezentacje

Prezentacje 2020-10-05

Spotkania w wiejskiej posiadłości tuż za granicą

Położony 30 minut jazdy od granic Szczecina 300-letni zamek Wartin chętnie odwiedzają berlińskie start-upy, naukowcy i artyści. Teraz, jako autentyczne miejsce do organizacji spotkania innego niż zwykle, czeka on na odkrycie przez firmy z Pomorza Zachodniego.

 /fot.: Claudia Gerhard (claudiagerhard.com) / /fot.: Claudia Gerhard (claudiagerhard.com) /

Znajdujący się w liczącej 500 mieszkańców wsi kompleks pałacowy jest oazą spokoju. Tworzy go sam zamek wraz z przylegającymi ogrodami oraz dawne budynki gospodarcze zaadaptowane na sale konferencyjne, miejsca występów oraz pomieszczenia mieszkalne. Fasady i ich wnętrza pokryte są patyną. Wyposażenie stanowią meble nawiązujące do wnętrz, regały z książkami, obrazy i grafiki. Wyposażenie pokoi, łazienek oraz pałacowej kuchni jest częściowo nowe, ale też utrzymane w dawnym stylu. Nieco tajemniczego, romantycznego charakteru nadaje całości otoczony ceglanym murem ogród z dawną oranżerią, w której stoi posąg Buddy. Takiego klimatu próżno szukać w hotelach i salach bankietowych, nawet tych stworzonych w zabytkowych pałacykach. Nic więc dziwnego, że Schloss Wartin ma swoich zwolenników. Chętnie przyjeżdżają tu np. firmy, a w szczególności start-upy z Berlina, które pracują nad nowymi rozwiązaniami i potrzebują atmosfery skupienia i inspiracji. Odbywają się tu także konferencje naukowe. Autentyczny wygląd przyciąga stacje telewizyjne i filmowców, którzy kręcą tu teledyski lub odcinki reality show.

– Chcemy też zaprosić do nas osoby ze Szczecina. Szczególnie firmy, które organizują konferencje i spotkania, np. z niemieckimi klientami. Panuje tu inna atmosfera niż w Polsce, a mamy przy tym polskojęzycznych pracowników, więc nie ma bariery językowej – zachęca Charles Elworthy, inicjator stworzenia tego miejsca, kierujący fundacją, która jest właścicielem zamku. Atutem Schloss Wartin jest duża swoboda w aranżacji przestrzeni. Można zorganizować konferencję na 150 miejsc siedzących w głównym budynku pałacu, mniejsze spotkanie w dawnym spichlerzu lub imprezę typu team building z grillem w ogrodzie. Odbywały się tam również wesela i inne uroczystości rodzinne. Doskonały klimat tworzy plenerowa scena utworzona z dawnej stodoły. Goście mają do dyspozycji szybki internet i sprzęt konferencyjny. Na życzenie można zamówić zewnętrzny catering.

Każdy, kto chce poczuć zamkowy klimat, może po prostu indywidualnie wynająć pokoje mieszkalne w Schloss Wartin na Airbnb. Do dyspozycji jest łącznie 65 miejsc noclegowych z łazienkami oraz przestronna kuchnia, w której można samemu przygotowywać posiłki.   


fot. Alexander Klebe (alexanderklebe.de)

Dr Charles Elworthy jest ekonomistą pochodzącym z Nowej Zelandii. Pracował w bankowości w Indiach i Hongkongu oraz wykładał na Uniwersytecie Cambridge. W 1988 roku przyjechał do Berlina, gdzie pracował na Wolnym Uniwersytecie. W 1991 roku stworzył fundację, która weszła w posiadanie Schloss Wartin.   

– Przybyłem tu z intencją stworzenia miejsca, które oddawałoby atmosferę campusów uniwersyteckich w Cambridge lub Oxfordzie – urokliwych, wiejskich posiadłości pozwalających na otwartą wymianę myśli w duchu przyjaźni na polsko-niemieckim pograniczu – wspomina.

Po 20 latach w Wartin (w międzyczasie wykładał na kierunku europeistyka na Uniwersytecie Szczecińskim) wyjechał na rok do Tajlandii, a potem na osiem lat do Oksfordu, gdzie założył z bratem fundusz private equity. Rok temu wrócił do pałacu, gdzie mieszka z żoną i córką. Mimo pandemii COVID-19, która spowodowała okresowy spadek zainteresowania organizacją wydarzeń, patrzy w przyszłość z optymizmem: – Zapraszam do współpracy firmy ze Szczecina. Chciałbym mieć partnera, który poprowadziłby tu kawiarnię lub restaurację. Mamy też np. piękną stajnię, która jest pusta. Byłoby wspaniale, gdyby ktoś zechciał poprowadzić tu ośrodek jeździecki. Dysponujemy potężnym terenem i jesteśmy otwarci na współpracę z przedsiębiorcami, którzy mają pomysł jak go zagospodarować.   

Schloss Wartin jest jednym z wielu ciekawych, a nieodkrytych jeszcze miejsc w przygranicznym powiecie Uckermark. Doskonale przy tym wpisuje się w filozofię tego regionu, który znajduje się między Szczecinem a Berlinem i stara się łączyć te metropolie.

ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
Tel. +49 33 32 53 890
www.ic-uckermark.de/pl/home.html
info@ic-uckermark.de

 

artykul promocyjny

aktualizowano: 2020-10-06 14:40
Wszystkich rekordów:

Społeczność