Prezentacje

Prezentacje 2017-03-13

Spójna wizja rozwoju

2 marca 2017 r. w Goleniowie gościli przedstawiciele inicjatywy JASPERS, która decyduje o przyznaniu dofinansowania dużemu regionalnemu projektowi komunikacyjnemu – Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Goleniów liczy na wsparcie przez JASPERS istotnej inwestycji komunikacyjnej.

Wiceburmistrz Tomasz Banach z członkami komisji
w miejscu przyszłego przystanku Wiceburmistrz Tomasz Banach z członkami komisji w miejscu przyszłego przystanku

Międzynarodowa komisja oceniała zasadność sfinansowania środkami przyznanymi przez JASPERS budowy nowego przystanku kolejowego Goleniów Park, który będzie służył zatrudnionym w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Coraz więcej pracowników do GPP położonego ok. 3 km od Goleniowa dojeżdża z miejscowości oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów, w tym ze Szczecina.

Idea jest prosta. Przystanek kolejowy położony będzie kilkaset metrów od granic Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Blisko, ale jednak na tyle daleko, że dotarcie pieszo do wielu zakładów będzie w praktyce niemożliwe. Dlatego władze Gminy Goleniów planują uruchomienie stałej linii autobusowej łączącej przystanek kolejowy z zakładami działającymi w GPP. Goleniów ma już komunikację miejską, bezpłatną dla pasażerów i finansowaną przez gminę. Działa też linia autobusowa dowożąca pracowników do GPP spod goleniowskiego dworca kolejowego. Linia cieszy się dużym powodzeniem, bo rozkład jazdy jest skorelowany z godzinami pracy w większości firm i przez to jest wygodnym środkiem komunikacji. Oczywiście, podobnie jak autobusy miejskie, i ta linia jest w stu procentach finansowana przez Gminę Goleniów.


Rozbudowa zakładu firmy Bosch działającego w GPP

Komunikacja za darmo

- Darmowa komunikacja z GPP była bardzo trafnym pomysłem – mówił wiceburmistrz Tomasz Banach członkom komisji JASPERS. - Ogranicza to liczbę samochodów jeżdżących przez park przemysłowy, częściowo rozwiązuje problem miejsc parkingowych oraz ogranicza koszty ponoszone przez pracowników na dojazdy. Wybudowanie przystanku kolejowego w pobliżu GPP spowoduje, że jeszcze więcej ludzi zechce się przesiąść z samochodów do pojazdów komunikacji publicznej. Ta argumentacja podobała się wizytującym. Dociekliwie pytali o zapotrzebowanie na pracowników oraz skąd są oni pozyskiwani. Odpowiedź na zapotrzebowanie była prosta: wystarczyło wjechać na teren Goleniowskiego Parku Przemysłowego i popatrzeć na trwające tam duże inwestycje: radykalną rozbudowę m.in. zakładów sia Abrasives (koncern Bosch), zakładu firmy LM Wind Power, Faymonville, których skutkiem będzie wzrost zapotrzebowania na pracowników o kilkadziesiąt do kilkuset osób w każdej z tych firm. Przygotowywane są kolejne duże inwestycje w GPP i liczba nowych miejsc pracy będzie już czterocyfrowa. - Goleniów rozwija się bardzo dynamicznie, pracownicy firm działających w GPP są dowożeni nawet znad morza – mówił wiceburmistrz T. Banach. - Miejscowe zasoby siły roboczej można uznać za wyczerpane, w Goleniowie nie mamy już bezrobocia. Jest za to ogromne zapotrzebowanie na nowych pracowników, więc oczywistą rolą gminy jest pomoc pracodawcom w ich pozyskaniu poza Goleniowem. Będzie to łatwiejsze, jeśli miasto będzie jeszcze lepiej skomunikowane z regionem, niż to jest dzisiaj.

Potrzeba mieszkań

Członkowie komisji wizytującej Goleniów usłyszeli też o innych planach władz Goleniowa związanych z rozwojem GPP i samego miasta. Podstawową sprawą jest budowa mieszkań, na które w Goleniowie jest ogromne zapotrzebowanie. Lokale mieszkalne w Goleniowie są dziś droższe niż w Szczecinie, a każde mieszkanie zgłoszone do wynajęcia praktycznie natychmiast znajduje chętnego. Popyt na lokale mieszkalne jest związany m.in. z dużą liczbą pracowników ze wschodu Europy, głównie z Ukrainy, którzy pracują w wielu goleniowskich firmach, nie tylko na terenie parku przemysłowego. - Przygotowujemy budowę osiedla mieszkaniowego w Helenowie, na obrzeżach Goleniowa, trwa budowa kilku bloków mieszkaniowych na terenie miasta, liczymy też na zabudowanie blokami terenów w pobliżu wsi Marszewo – mówił T. Banach. - Chcemy rozwiązać problem mieszkaniowy osób, które już mieszkają w Goleniowie, ale też zyskać nowych mieszkańców. Goleniów gwarantuje pracę, świetną ofertę kulturalną i oświatową – dopełnieniem będą nowe mieszkania. Po co dojeżdżać do pracy w Goleniowie, skoro można tu zamieszkać? Trudno o wygodniejsze miejsce do życia, z dostępem do dróg ekspresowych, kolei, mamy też własne lotnisko, a do centrum Szczecina dojeżdżamy w pół godziny. A o tych, którzy do pracy chcą jeździć rowerami, też nie zapomnieliśmy: intensywnie budujemy sieć dróg rowerowych w mieście i na terenach wiejskich.

Członkowie komisji JASPERS nie ukrywali, że Goleniów zrobił na nich pozytywne wrażenie. Docenili dynamikę stosunkowo niewielkiej (32 tys. mieszkańców) gminy, która stworzyła prężnie działający park przemysłowy i jest na ścieżce zdecydowanego rozwoju. Najbardziej podobało im się, że władze gminy mają konkretną, przemyślaną koncepcję rozwoju gminy, miasta i parku przemysłowego. Rozwój jest wielokierunkowy, ale zrównoważony. Z równą powagą traktowane jest pozyskiwanie przedsiębiorców zainteresowanych działalnością w Goleniowie, jak problemy pracowników i wszystkich mieszkańców gminy. Pozostaje czekać na decyzję JASPERS co do finansowania Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i ważnego dla Goleniowa nowego przystanku.
 


Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie
plac Lotników 1, 72-100 Goleniów
tel. +48 91 469 82 00, fax: +48 91 469 82 98
ugim@goleniow.pl
goleniow.pl

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-03-13 21:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność