Prezentacje

Prezentacje 2019-12-13

STIC – Twoja droga do rozwoju w Niemczech

Promocja rozwoju gospodarczego między Berlinem a Polską – taki cel postawiła sobie działająca na terenie powiatu Marchia Odrzańska Agencja Promocji Biznesu STIC i od kilku lat konsekwentnie go realizuje. 

STIC oferuje w swojej siedzibie w Strausbergu
nowoczesne lokale użytkowe na wynajem. Do dyspozycji
są powierzchnie biurowe od 15 do 250 metrów kw., sale
seminaryjne, sala konferencyjna wyposażona
w technologię audio i wideo STIC oferuje w swojej siedzibie w Strausbergu nowoczesne lokale użytkowe na wynajem. Do dyspozycji są powierzchnie biurowe od 15 do 250 metrów kw., sale seminaryjne, sala konferencyjna wyposażona w technologię audio i wideo

By wypromować region, potrzeba skrojonej na jego miarę strategii. Taka strategia dla Marchii Odrzańskiej (Märkisch Oderland, w skrócie MOL) powstała już kilka lat temu. Za jej przygotowanie i wdrażanie w życie odpowiada Agencja Promocji Biznesu STIC z siedzibą w Strausbergu, położonego ok. 30 km na wschód od Berlina. Miasto i okalający je powiat ze względu na swoją bliskość zaliczane są do obszaru metropolitarnego stolicy Niemiec. Strategia rozwoju gospodarczego służy temu, by wykorzystać swoje mocne strony, ale także określić, w jakim kierunku dany region zamierza się rozwijać. W Marchii Odrzańskiej postawiono m.in. na promocję nowych przedsiębiorstw i wsparcie inwestorów chcących się tutaj osiedlić, a także na zarządzanie technologią i centrum młodych przedsiębiorców, które działa przy STIC w Strausbergu.

Wielotorowe działania STIC koncentrują się na kilku najważniejszych zagadnieniach: wspieraniu ekonomii i gospodarki, rozwoju edukacji i miejsc pracy, a także ekologii i energii. To właśnie na ożywienie tych dziedzin stawia powiat MOL. Szczególny nacisk STIC kładzie na pomoc osobom chcącym założyć działalność gospodarczą na terenie Marchii Odrzańskiej. Wsparcie dotyczy całego procesu powstawania firmy, a gdy istnieje taka potrzeba, może być też kontynuowane już po otwarciu biznesu. Działania te są wspierane przez Unię Europejską i ze środków landu Brandenburgia, dlatego oferowane szkolenia są bezpłatne. Treningi szkoleniowe adresowane są do różnych grup wiekowych potencjalnych inwestorów. Program „young companies“ skierowany jest do osób, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, natomiast „Lotsendienst“ oferuje wsparcie przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej osobom po 31. roku życia. Osobnym programem – „green companies“ objęte są osoby, które chciałyby otworzyć firmę działającą w sektorze ekologii. Poprzez „zielone przedsiębiorstwa“ STIC chce nie tylko wspierać tworzenie nowych miejsc pracy, ale także przyczyniać się do ochrony środowiska w regionie i rozwoju technologii związanych z zieloną gospodarką. Wspieranie zrównoważonego rozwoju może odbywać się np. poprzez ekologiczne wytwarzanie produktów, energii odnawialnych czy ekologicznych materiałów budowlanych. „Zieloni“ przedsiębiorcy uzyskają w STIC wsparcie w postaci porady czy coachingu również po założeniu firmy.


Poprzez „zielone przedsiębiorstwa“ STIC chce nie tylko wspierać tworzenie nowych miejsc pracy, ale także przyczyniać się do ochrony środowiska w regionie i rozwoju technologii związanych z zieloną gospodarką.

Kolejnym filarem działalności Agencji Promocji Biznesu STIC jest tworzenie nowych miejsc pracy na terenie Marchii Odrzańskiej i ułatwianie zawodowego startu nowym pracownikom. W październiku 2019 roku stopa bezrobocia w powiecie wynosiła zaledwie 5,1 procent. Oferta STIC adresowana jest do osób, które chciałyby się przekwalifikować lub na nowo określić zawodowo. Wsparcie obejmuje m.in. następujące tematy: aplikowanie i automarketing w poszukiwaniu zatrudnienia i w edukacji zawodowej, udane samozatrudnienie czy stabilizacja na rynku pracy.

Z doradztwa STIC mogą korzystać całe firmy, nie tylko pojedynczy pracownicy. Program „unternehmensWert: Mensch“ wpiera przedsiębiorstwa, które chcą, by ich polityka personalna stała się bardziej perspektywiczna. Grupą docelową programu są małe i średnie przedsiębiorstwa z Brandenburgii. Efektywne i nowoczesne zarządzanie personelem, prewencja zdrowia pracowników, wyrównywanie szans w miejscu pracy to tylko niektóre tematy, którymi zajmują się wysoko wyspecjalizowani konsultanci doradzający pracodawcom. Poza ekologią STIC mocno wspiera logistykę. Powiat Marchia Odrzańska oferuje doskonałe warunki do rozwoju tej branży. Bliskość autostrady A10, będącej obwodnicą Berlina, doskonałe połączenia kolejowe i drogowe ze stolicą Niemiec, bliskość Polski, a także lotnisko w Strausbergu z obszarem gospodarczym sprawiają, że jest to dziedzina gospodarki, która w tym regionie ma wyjątkowo dobre perspektywy.

Projekt modelowy „atrakcyjna praca w logistyce“ wspiera firmy z branży logistycznej w regionie północno-wschodniej Brandenburgii, które zamierzają wprowadzić innowacje w zakresie rozwoju personelu, poprawy jakości i organizacji pracy. Dzięki efektywnemu zarządzaniu rosną szanse na poprawę wydajności oraz wzrost konkurencyjności firmy na rynku. Uczestnictwo w projekcie rozpoczyna się od profesjonalnej analizy przedsiębiorstwa i zbadaniu jego potencjału. Dzięki temu proponowane rozwiązania dostosowane są do indywidualnych potrzeb uczestniczących w projekcie firm.

Dla tych, którzy już teraz chcieliby spróbować swoich sił w biznesie na terenie powiatu Marchia Odrzańska, STIC oferuje w swojej siedzibie w Strausbergu nowoczesne lokale użytkowe na wynajem. Do dyspozycji są powierzchnie biurowe od 15 do 250 metrów kw., sale seminaryjne, sala konferencyjna wyposażona w technologię audio i wideo, a także powierzchnie komercyjne liczące nawet 400 metrów kw. Agencja STIC zna potencjał, jaki stwarza bliskość Polski i od kilku lat wychodzi ze swoją działalnością poza teren Marchii Odrzańskiej. Pomaga w tym funkcjonujące w strukturach STIC Centrum Usługowo Doradcze, w którym pracują także polskojęzyczni pracownicy. Ich zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców z Polski, zainteresowanych inwestowaniem w północno-wschodniej Brandenburgii. Kto nie wie jeszcze, gdzie postawić pierwsze kroki planując otwarcie biznesu za Odrą, ten znajdzie tutaj kompetentne doradztwo w obu językach, a także może skorzystać z szerokiej oferty szkoleń i listy kontaktów do najważniejszych instytucji pomagających w rozwoju własnego biznesu.

Monika Stefanek


S T I C
Wirtschaftsfördergesellschaft
Märkisch-Oderland mbH
Garzauer Chaussee 1a
15344 Strausberg
www.stic.de

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2019-12-13 15:24
Wszystkich rekordów: