Prezentacje

Prezentacje 2018-10-04

Przedszkole i hotel w Goleniowskim Parku Przemysłowym

Atrakcyjność terenów inwestycyjnych to już nie tylko dobre położenie i korzystna cena. Aby przyciągnąć inwestorów, dziś trzeba zapewnić im wykwalifikowanych pracowników, a tym z kolei zapewnić coś więcej niż atrakcyjną płacę.

Burmistrz R. Krupowicz zadowolony, bo właśnie podpisał z marszałkiem O. Geblewiczem umowę o kolejnym dofinansowaniu do budowy Zakładu Aktywności Zawodowej Burmistrz R. Krupowicz zadowolony, bo właśnie podpisał z marszałkiem O. Geblewiczem umowę o kolejnym dofinansowaniu do budowy Zakładu Aktywności Zawodowej

Gmina Goleniów od dawna nie ma już problemu z bezrobociem. Przeciwnie: pracodawcy mają kłopoty ze znalezieniem osób chętnych do podjęcia pracy. Lokalne zasoby siły roboczej są już na wyczerpaniu, trzeba przyciągać pracowników spoza gminy. Ale ci muszą gdzieś mieszkać, muszą też zapewnić opiekę małym dzieciom.

Istnieje duża szansa na realizację w Goleniowskim Parku Przemysłowym przedsięwzięć, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom osób zatrudnionych w firmach z adresem w podgoleniowskiej Łozienicy. Szczegóły planowanych projektów inwestycyjnych na spotkaniu burmistrza Roberta Krupowicza z przedsiębiorcami przedstawili  potencjalni inwestorzy: WABE e.V. (żłobek i przedszkole) i Core Properties AS (hotel pracowniczy).

Na spotkanie informacyjne, zorganizowane 19 września br. w sali konferencyjnej firmy Bestseller/Stylepit, przybyli przedstawiciele kilkunastu „parkowych” firm – głównie menedżerowie i specjaliści ds. personalnych – zatrudniających łącznie około 3 tysiące osób. Spotkanie otworzył burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, który nazwał inwestycje okołoprzemysłowe realizowane obecnie (Zakład Aktywności Zawodowej) i planowane do realizacji w najbliższym czasie w GPP (przedszkole i hotel) „Centrum Usług Wspólnych”.Zakład Aktywności Zawodowej rozpocznie działalność 1 stycznia 2019 roku. Inwestycja wartości 18 mln zł jest na ukończeniu, trwają ostatnie prace wykończeniowe i wyposażanie obiektu. W ZAZ-ie znajdzie pracę 115 osób niepełnosprawnych, które będą świadczyły różnego rodzaju usługi dla firm z GPP i spoza parku: pralnia, catering, wynajem sali konferencyjno-bankietowej i ogrodu, utrzymanie czystości, pielęgnacja zieleni, myjnia samochodowa, montaż, demontaż, sortowanie, konfekcjonowanie, pakowanie, składanie, poligrafia. Budowa ZAZ-u została dofinansowana w 50% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przedszkole dwujęzyczne ze żłobkiem to inicjatywa niemieckiego stowarzyszenia WABE e.V. z siedzibą w Hamburgu, które jest organem prowadzącym żłobki i przedszkola w północnych Niemczech. Inwestor planuje zakup niewielkiej działki w GPP i budowę placówki, w której codzienną opiekę znajdą dzieci pracowników tutejszych firm, również najmłodsi z niepełnosprawnościami. Obiekt powinien powstać i rozpocząć działalność pod koniec przyszłego roku.

O planach budowy hotelu pracowniczego w GPP mówił Piotr Juszczyszyn, przedstawiciel norweskiego funduszu inwestycyjnego Core Properties AS. Ma to być obiekt modułowy, dostosowany do potrzeb konkretnych pracodawców i ich pracowników. Standard hotelu ma przewyższać typowe warunki zakwaterowania pracowników przyjezdnych w Goleniowie.

Władze gminy myślą też o rozwiązaniach, które na stałe zwiążą z Goleniowem część osób spoza Goleniowa, pracujących w firmach na terenie parku przemysłowego. Zaawansowane są prace projektowe nad nowym osiedlem mieszkaniowym na terenie Goleniowa. Nowe mieszkania mają rozwiązać, a przynajmniej znacznie złagodzić deficyt lokali mieszkalnych w mieście. Burmistrz Robert Krupowicz ma nadzieję, że część osób zatrudnionych w GPP zechce zmienić miejsce zamieszkania i zapuścić korzenie w Goleniowie, zasilając podatkami budżet gminy, w której znaleźli dobrą pracę.
Dopełnieniem wspomnianych wyżej projektów inwestycyjnych w GPP będzie długo zapowiadana budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulic Prostej i Produkcyjnej, wraz z parkingiem centralnym dla stu ciężarówek. To już zadanie własne Gminy Goleniów. Dokumentacja jest gotowa, trwa poszukiwanie optymalnego finansowania zewnętrznego inwestycji. W planach jest również budowa przystanku kolejowego „Goleniów Park” w pobliżu GPP.
 

 


Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie
plac Lotników 1, 72-100 Goleniów
tel. +48 91 469 82 00, fax: +48 91 469 82 98
ugim@goleniow.pl
goleniow.pl
goleniow.biz
 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2018-10-04 19:49
Wszystkich rekordów:

Społeczność