Prezentacje

Prezentacje 2019-11-03

PMC Hydraulika na fali wzrostu

Zlokalizowana w Rosówku fabryka siłowników hydraulicznych jest największym europejskim zakładem globalnej grupy PMC Hydraulics. Powstające tam urządzenia trafiają do odbiorców z tak dalekich krajów jak Indie czy Australia. Niebawem może rozpocząć się dalsza rozbudowa zakładu. 

W hali PMC Hydraulika znajdującej się przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego powstają zasilacze hydrauliczne wykorzystywane w przemyśle wydobywczym, morskim, offshore’owym, spożywczym i medycznym – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc lub określona charakterystyka pracy. Zakładowy parking jest pełny. Nic dziwnego, bo zespół urósł już do 90 osób. Szybko rosną też obroty, m.in. dzięki temu, że do znajdującego się w gminie Kołbaskowo zakładu sukcesywnie przenoszona jest produkcja ze Szwecji, Danii i Finlandii. Ale firma rośnie również w sposób organiczny, produkując na zlecenie obecnych klientów.

Od produkcji seryjnej do indywidualnych projektów

W ciągu ostatnich dwóch lat firma bardzo się zmieniła jeśli chodzi o paletę zamówień. Dawniej opierała się o produkcję powtarzalną i seryjną. Ok. 15 proc. stanowiła tzw. część projektowa – duże, jednostkowe, bardzo skomplikowane urządzenia dla dużych klientów. Dzisiaj ten stosunek wynosi 50 do 50 proc. – Rozwinęliśmy się dzięki temu, bo do produkcji projektowej potrzebne są inne zasoby – od sposobu montażu, przez inne podejście do zakupów komponentów, czy wyższy poziom wiedzy montrow jak i inżynierów procesu. Wzmocniona została rola liderów projektów. Ta zmiana bardzo pomaga w rozwoju i edukacji naszych ludzi – ocenia Piotr Bloch, dyrektor zakładu PMC Hydraulika w Rosówku. Najbardziej efektowne realizacje, którymi może pochwalić się PMC Hydraulika to budowa dużych urządzeń na rynek australijski i indyjski – najpierw w formie prototypów, a następnie w postaci kilkunastu egzemplarzy urządzeń stosowanych w obszarze wydobywczym.

Unikalna wiedza i rozwój zespołu

 Biura projektowe PMC Hydraulics znajdują się w Szwecji i Finlandii. To w nich powstaje design urządzeń, które powstają w Rosówku. Ale praca w podszczecińskim zakładzie wymaga bogatej wiedzy – od umiejętności poprawnego czytania profesjonalnych schematów hydraulicznych, przez wiedzę inżynierską po doświadczenie monterów, którzy budują maszyny. Już dziś PMC Hydraulika ma unikalne kompetencje w zakresie regulacji i testowania urządzeń. Korzysta też z niespotykanego gdzie indziej sprzętu. Firma wydaje przy tym duże, sięgające 80 tys. zł rocznie, kwoty na podnoszenie kompetencji załogi w zakresie obsługi hydrauliki siłowej. Pracownicy firmy uczestniczyli w szkoleniach organizowanych w Niemczech przez jej dostawców – drogich, ale wartych swoich pieniędzy, z wykorzystaniem laboratoriów pozwalających na symulację m.in. nietypowych wydarzeń i sytuacji w dziedzinie hydrauliki siłowej. Już dziś planowany jest pakiet szkoleń, który w przyszłym roku realizowany będzie wspólnie z jedną ze szwedzkich firm. Cel: szybko dojść do poziomu kompetencji monterskich, jaki prezentują monterzy ze Skandynawii, którzy pracują w firmie 30 i więcej lat.Bezpieczna praca i benefity

– Niezwykle ważnym aspektem, i to w skali całej grupy PMC Hydraulics, jest bezpieczeństwo. W ubiegłym roku przechodziliśmy szkolenia i audyt organizacji British Safety Council która zajmuje się przeglądami zakładów takich jak nasz. Zmieniła się filozofia podejścia do BHP. Przykładamy obecnie jeszcze większą wagę do rzeczy drobnych, dzięki czemu udaje nam się uniknąć poważniejszych zagrożeń. W rezultacie mamy wysokie wskaźniki bezwypadkowej pracy – mówi Piotr Bloch. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy firma planuje zwiększenie zatrudnienia o 10 proc. Chodzi głównie o pracowników produkcji i kadrę inżynierską obsługującą projekty, włączając w to Project Managerów. Firma stara się stworzyć przyjazne warunki pracy dla swoich ludzi: oferuje darmowy transport ze Szczecina, prywatna opiekę medyczną, dofinansowuje w 50 proc. obiady dla pracowników, dofinansowuje wypoczynek i ma mocno rozbudowany zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, który pozwala na realizację przedsięwzięć kulturalnych, czy sportowych.

Tu powstają standardy

Centrala PMC Hydraulics znajduje się w Helsingborgu. Grupa ma oddziały w Finlandii, Danii i Szwecji – skupiają się one na designie i sprzedaży oraz produkcji prototypów i testowaniu. Właściwe zakłady produkcyjne są w Chinach, Indiach, Estonii i na Łotwie. Największy europejski zakład grupy znajduje się w Rosówku i to w nim powstają standardy produkcyjne obowiązujące w całej grupie. Jak przyznaje Piotr Bloch, taka rola zobowiązuje i motywuje do ciągłego rozwoju: – Na dzisiaj mamy bardzo pozytywne informacje w zwrotne od klientów – realizujemy dostawy bardzo szybko i solidnie. Wskaźniki operacyjne firmy są dobre. Ale zawsze można coś ulepszyć. W tej chwili mocno pracujemy nad obniżeniem wskaźnika reklamacji. Przed nami wejście w nowy system ERP obejmujący kraje skandynawskie i Polskę. W Rosówku PMC Hydraulika ma mozliwosc rozwoju na przylegającym do zakładu terenie i przymierza się do rozbudowy. Rozmowy na ten temat trwają, a decyzje mogą zapaść jeszcze w tym roku – mówi dyrektor firmy.PMC Hydraulika Sp. z o.o.

Rosówek 24
72-001 Kołbaskowo
www.pmchydraulics.se/pl/

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2019-11-03 12:30
Wszystkich rekordów:

Społeczność