Prezentacje

Prezentacje 2020-12-09

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

Kadr z filmu
Marchia Odrzańska
– ziemia obiecna Kadr z filmu Marchia Odrzańska – ziemia obiecna

Projekt jest nie tylko ambitny, ale też dotychczas bez konkurencji. W rezultacie powstały cztery odcinki w dwóch językach, po polsku i po niemiecku, które na zasadzie road story prowadzą nas przez piękne miasteczka Marchii Odrzańskiej i ukazują niezwykły czar okolicy i piękną naturę. Ale nie tylko to. Fabuła każdego odcinka zbudowana jest na prezentacji wyjątkowych ludzi i ich pomysłów, jako przykłady możliwości regionu i jego mieszkańców. Poznajemy cichych bohaterów Marchii Odrzańskiej, zaangażowanych i niestrudzonych wizjonerów. Są wśród nich ludzie z różnych branż i z różnymi pomysłami. To, co ich łączy, to radość z budowania czegoś nowego i sukces. Co więcej, każdy z odcinków inspiruje do realizacji swojego pomysłu na życie, pokazuje szanse na pracę lub otwarcie własnej działalności, dokumentuje możliwości strukturalne i gospodarcze regionu.

Wyzwaniem SBC/CUD było zaprezentowanie tego tematu w lekki, zabawny, humorystyczny, a nawet lekko satyryczny sposób. Tutaj wręcz brawurowo z powierzonego zadania wywiązała się berlińska firma produkcyjna „schipko schipko production”. Wartka fabuła, ciekawe ujęcia, zabawny tekst, porywający w wir wydarzeń lektor w tle, który prowadzi nas od bohatera do bohatera, sprawiają, że te krótkie filmy nas pochłaniają. Jak wiadomo, to co lekko wygląda na ekranie, jest zasługą intensywnych prac przygotowawczych, wyszukania bohaterów i przygotowania ich do tej nietypowej sytuacji, wyszukanie miejsc zdjęciowych. To dzięki tej ciężkiej pracy widać, że bohaterzy czują się wyśmienicie na planie zdjęciowym, są wyluzowani i radośni. Z przyjemnością opowiadają i relacjonują, a my z przyjemnością słuchamy i podziwiamy. Szczerość i autentyczność to największe zalety tego projektu filmowego. To także zalety regionu Märkisch-Oderland, który zaprasza szczerze i autentycznie wszystkich swoich polskich sąsiadów do siebie.


Autor tekstu i zleceniodawca filmów: DE-PL Service- und BeratungsCentrum der Euroregion POMERANIA c/o STIC Wirtschaftsfördergesellschaft Märkisch-Oderland mbH
www.stic.de | www.sbcud.net

Bezpośredni link do filmów Marchia Odrzańska – ziemia obiecana


artykuł promocyjny

aktualizowano: 2020-12-09 19:39
Wszystkich rekordów:

Społeczność